Firefox sorunu / goruntu kirilmasi

Başlatan alicev, 23 Haziran 2009 - 01:38:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alicev

Arkadaslar eeebuntu kullanicisiyim, firefox 3.0.11 kulanirken acilista ekran kirilmasi meydana geliyor. Herhangi bir hata almadigim icin hata kodu vs ekleyemiyorum. Yakayabildigim bir ekran goruntusu ; 

Bunun yaninda ayni sekilde film izlerken de sorun oluyor. Filmler icin gerekli codecler yuklu eminim.

ihtiyar said

Hata çıktısı alabilmek için uç birimden başlatabilirsin. firefox yazıp enter yapabilirsin.

alicev

yazmayi unutmusum ( aklimdaydi), az önce yine denedim, uc birimden baslatinca hata vermiyor. Goruntu kirilmasi devam ediyor.

ihtiyar said

Flash ile hazırlanmış bir site otomatik olarak açılıyorsa flash yüklemede bir sorun yaşamış ya da yüklememiş olabilirsin. İkinci bir ihtimal, ekran kartını tam olarak yükle(ye)memiş olabilirsin.

Video sitelerinde video izlemekte güçlük çekiyor musun? Cevap hayır ise,

lspci | grep VGA

komutunun çıktısını verebilirsin.

alicev

Video sitelerinde sorunsuz birsekilde videolari izleyebiliyorum. Sorun belki firefoxtan kaynaklaniyor diye diger browserlarida denedim. Ayni sekilde goruntu kirilmasi meydana geliyor.

lspci  | grep VGA ciktisi su sekilde,

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller (rev 03)

ihtiyar said

glxinfo | grep render

cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers

Bu çıktıları da alsak güzel olabilir.

alicev

glxinfo | grep render ciktisi ;

direct rendering: No (LIBGL_ALWAYS_INDIRECT set)
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 945GME 20061102 x86/MMX/SSE2

cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers ciktisi;

(II) Scanning /usr/share/xserver-xorg/pci directory for additional PCI ID's supported by the drivers
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//intel_drv.so

ihtiyar said

Compiz gibi ekran kartının tanınmış olması gerektiren uygulamalarda sıkıntı çekiyor musun?

Alıntı Yapdirect rendering: No (LIBGL_ALWAYS_INDIRECT set)

Bu hiç hoşuma gitmedi çünkü. Ekran kartının sürücüsü (tam) yüklenmemiş gibi. Kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsin. Başka fikri olan var mı?

alicev

Öncelikle ilginden dolayi tesekkur ederim. Compiz calistirirken hic bir sorun ile karsilasmiyorum. Ekran kartinin driverinin tekrar kurulumunu henuz denemedim, denedikten sonra tekrar cevap yazarim.