[Çözüldü] CD Kurulumuna Dönmek

Başlatan ScaryMan, 17 Haziran 2009 - 20:53:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Paketlerin ilk CD kurulumundaki haline dönmesini nasıl sağlayabilirim? Sabit diskimdeki belgelere bir şey olmadan, 9.04'ü ilk yüklediğim haline döndürmek istiyorum. Bugüne kadar sonradan kurulmuş bütün paketleri kaldırmak istiyorum. Tamam belki birkaç pakete ihtiyacım olabilir, seçme şansım varsa onları da korumak isterim. Var mıdır böyle bir yol?

empax

Konu degilde konu altinda boyle bir soruya denk gelmistim daha once forumda. Cevap olumsuzdu msslesef. Olsa hic fena olmazdi hani  :D Belkide vardir.
Kurulumdan sonra sistemin ilk halinin yedegini almak akla ilk gelen yontemlerden biri.. Ama biraz gec kalindi  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ScaryMan

Aslında çok eski bir kurulum değil. Ancak şu Amarok sorunu yüzünden çok fazla yükle kaldır yaptım. KDE'yle ilgili paketlerde bir sorun olduğunu düşünüyorum ve bir türlü düzeltemedim. Format atıp sıfırdan yüklemek son çare. Bundan önce varsa bir yolu denemek isterim.

EnziM

Amarok'u kaldırınca kde bağımlılıkları zaten kullanılmıyor.
Ubuntuda kullanılmayan bağımlılıklar Bilgisayar kapıcısında listelenir oradan temizleyebilirsin
Daha sonra Amarok'u indirmek istediğin zaman kde bağımlılıklarıda beraberinde tekrardan yüklenir.
Ben Amarok'u yüklemiştim yeni sürümünü merak ettiğim için kde paketlerinide indirmişti, kaldırdığım zamanda kde bağımlılıkları bilgisayar kapıcısında listelenmişti ordan bağımlılıkları silmiştim.

ScaryMan

Öyle, fakat nedense Amarok'u 2.0'dan 2.1'e yükseltince Amarok'taki bütün resimler/ikonlar kayboldu. Sildim yükledim falan, ancak bu sefer de hiç açılmama başladı. Bir de bilgisayar kapıcısını deneyeyim.

xwes

sistem kapicisi, ubucleaner gibi uygulamalar ile gereksiz paketleri kaldirabilirsiniz, yetmezse synaptic'te geçmişi inceleyerek kurulumdan bu yana hangi paketlerin kuruldugunu ogrenip hepsini kaldirabilirsiniz. Sonra da home klasorunuzdeki tum gizli ayar dosyalarini da silersiniz. Bu şekilde format sonrasi ilk haline donebilirsiniz. (yapisal bazi ayarlarda yaptiginiz degişiklikler dişinda tabi)

ScaryMan

Synaptic^te o incelemeyi nasıl yapabilirim? Yani nereden anlarım kurulumdan sonra yüklendiğini paketlerin?

Şimdi Sistem Kapıcısı ile temizledim paketleri. Sizce en iyi yol hangisi Amarok yüklemek için? Terminal mi yoksa Synaptic mi? Garanti olsun istiyorum. :)

xwes

Alıntı yapılan: ScaryMan - 17 Haziran 2009 - 21:41:51
Synaptic^te o incelemeyi nasıl yapabilirim? Yani nereden anlarım kurulumdan sonra yüklendiğini paketlerin?

Şimdi Sistem Kapıcısı ile temizledim paketleri. Sizce en iyi yol hangisi Amarok yüklemek için? Terminal mi yoksa Synaptic mi? Garanti olsun istiyorum. :)

Synaptic'i açin dosya>geçmiş bolumunden gun gun kurdugunuz ya da kaldirdiginiz paketlerin isimlerini ogrenebilirsiniz.

Terminal ve synaptic arasinda fark yok aslinda. Size tavsiyem amarokun eski surumunu kurun. forumda anlatimi mevcut.

ScaryMan

Dediklerinizi yaptım. Amarok 1.4 ile mutlu mesut yaşıyorum şimdi. Oh be. Amarok 2.x'in de alacağı olsun. :P

Yalnız son bir şey sormak istiyorum. Amarok artık 1.4'e destek vermiyor. Fakat biz tema/ikon indirip kullanabilir miyiz hala?

xwes

Alıntı yapılan: ScaryMan - 17 Haziran 2009 - 23:27:42
Dediklerinizi yaptım. Amarok 1.4 ile mutlu mesut yaşıyorum şimdi. Oh be. Amarok 2.x'in de alacağı olsun. :P

Yalnız son bir şey sormak istiyorum. Amarok artık 1.4'e destek vermiyor. Fakat biz tema/ikon indirip kullanabilir miyiz hala?
Gule gule kullanin. Yeni tema filan kurabilirsiniz. Gerçi ben hiê kullanmadim ama...

ScaryMan

Teşekkürler. Umarım 2 sürümünü daha iyileştirirler de bir ara geçeriz. Paketleri sıfırlama sorunum hallolduğuna göre çözüldü diyorum.