debian qmail 25 portunu 587 ye tebdil etme

Başlatan ubuntucuyum, 17 Haziran 2009 - 12:51:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntucuyum

selam arkadaşlar.

debian üzerinde qmail sunucu çalışmakta.

kurulumu buradan yapmıştım.
http://www.serdaraytekin.com/docs/os/debian/sarge-qmail-vpopmail-spamassassin-antivir-squirrelmail.html

şimdi 25 portunu 587 ye çevirmem lazım yardımcı olurmusunuz ?

netstat -avnp | grep LISTEN çıktısı

tcp6       0      0 :::110                  :::*                    LISTEN     2143/tcpserver     
tcp6       0      0 :::25                   :::*                    LISTEN     2121/tcpserver     

iyi çalışmalar...

Ertan ERBEK

Qmailin standart bir ayar dosyası yok ibi daha çok /etc/services içinde bulunan portları dinliyor sanırım. Birkaç yerde ayar dosyasına baktım ve genelde $services olarak tanımlanmış ayarlarla karşılaştım. Muhtemelen /etc/sevices dosyasında bulunan smtp portunu değiştirirsen bu durum sonlanacaktır.

Bu telekomun uygulamaları ne zaman bitecek Allah bilir.

Birde courier sistemi komple olarak paket çözüm sunucyor mail sunucuda tavsiye ederim. Kullanışlıdır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Haziran 2009 - 18:28:20

Bunu bu gün debian listlerinede atmıştın orayada aynı cevabı yazdım, son durum nedir ?
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

ubuntucuyum

Teşekkürler.

587 portu olarak çalışmaya başladı.
fakat. dns çözemiyordu bilgisayar.
o yüzden yeniden kuracağım.

postfix mi kursam, qmail mi kursam..

şöyle basit ama yetenkli olarak bakınca postfix kursam diyorum.
adsl üzerinde çalıştırıyorum mail serveri.
ters ip çözümü olmadığı için problem yapıyor bazı yerler.
kararsızım yani...

tecrübelerinden yardımcı olursa sevinirim...

Ertan ERBEK

Ters DNS kaynını sen tutamıyor olabilirsin, fakat dns sunucunda oluşturursan sorulara cevap verebilir. Yalnız burada şöyle garip bir sorun doğuruyor, telekom senden aldığı 587 portunu 25 çevirip diğer taraflara iletiyor ya da direk bu şekilde iletiyor ama sana gelen datalar muhtemelen yine 25 den geliyor bunu nasıl çözeceksin.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

sdincsoy

Selam,
Ben de Ertan arkadaşımın sorusunu çok merak ediyorum.
Mail alabilmen için 25 portunun açık olması gerekiyor. Mail gönderebilmek için de. TTnet son günlerde bayaa bir portlara mudahale eder oldu. 25 i kapatip 587 kullanın diyorlar. Hatta ilerleyen zamannlarda diğer potlara da (fiilm, müzik indiremeyelim diye) müdahale edecekleri konusunda bir duyum aldım.
Telefon edip istediği portu açtırıyorsun ancak her seferinde telekom ile uğraşmak zor oluyor. Açıkçası bu 587 port meselesini ben de merak ediyorum. Benim de tahminim 587 nolu portu ttnet 25 e çeviriyor. Sebebide 25 port uzerinden çalışan ve spam mail gönderen smtp virüslerine engel olmak.
Bugüne kadar çözum olarak;
eğer bir mail server kuracak isem kesinlikle ttnet adsl kullanmadım.
Gerek Blacklist sorunu gerek ise ttnet in 25 nolu portu kapatması yüzünden xxxnet adsl ve sabit ip alıp gerekli Dns, Reverse Dns, pointer, spf kaydı gibi işlemlerini xxxnet adsl e yaptiriyorum. Domain i satin aldigim yere NS server olarak xxxnet in NS serverlarını tanımlıyorum.
Böylelikle hem blacklist sorunu hem dns sorunlari hem de 25 nolu port gibi bir sorun yaşamıyorum.

Bu arada arkadaşım soru olarak postfix mi qmail mi diye bir şey sormuş. Ben bu konuyu zamanında epey bir araştırmış idim. Bir çok forumda eğer sistemin çok büyük değil ise postfix in daha pratik olacağı. Ancak araştırdığım kadarı ile en hızlı MTA yapısı qmail de imiş. Yani mail trafigin çok yogun ise qmail kullanman sanırım daha ideal bir çözüm olacaktır.

localhost

Anlatilan olayi pek anlamadim ama bende birseyler ögrenmek icin localhost`ta oynamalar yapiyorum. Genel anlamda portlari iptables ile yönlendirme yapildiginda sonuc alinamazmi ?
Linux LPIC1 - MCSA