[Çözüldü] ubuntu açılış parolasını kaldırmak

Başlatan setare, 16 Haziran 2009 - 23:45:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

setare

açılıştaki şifreyi kaldırmak istiyorum mümkün mü?

raspacı

Sistem>yönetim>giriş penceresi den güvenliği seçip, otomatik girişi işaretlerseniz olur.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

setare

Alıntı yapılan: levi - 16 Haziran 2009 - 23:52:07
Sistem>yönetim>giriş penceresi den güvenliği seçip, otomatik girişi işaretlerseniz olur.
çok teşekkür ederim. peki uçbirimde sorulan sudo şifresini kaldırmak mümkünmüdür?

raspacı

Siz baya bir ubuntuyu sadeleştirmek istiyorsunuz herhalde. Bu konuda bişey diyemiyeceğim ubuntunun bir şekilde bazı işleri yapması için yetkili kullanıcı olunması gerekiyor. su ile root kullanıcı olup her komutta sudo eklenmeyebilir ama temelli tüm yetkilerden kurtulmak linuxun temeline aykırı olsa gerek.

setare

@levi benim istediğim açılış sifresini kaldırmaktı ve bunu öğrendim teşekkürler.
sudo veya root şifresini ise kaldırsamda olur kaldırmasamda eğer kaldırılabiliyorsa öğrenmek istedim. fakat olmasının kendi açımdan çok da mahsuru yok. tekrardan teşekkürler..

heartsmagic

sudo'dan parola kaldırmayı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Ancak sorulan soruya cevap vermek isterdim :)

visudo ile bazı ayarlar yaparak parolayı es geçebiliyorduk, fakat ben yaptığımda etkin olmadı. Biraz bakınınca bir böcek olabileceğini gördüm. Fakat çözüldü olarak işaretlenmiş. Bunun için kurcalama yaparken kullanıcım için olan sudo hakkını kaybettim :D Kurtarma kipinde açana kadar düzeltme imkânım yok, onu da hemen yapamam.

Demek ki neymiş sudo hakkı olan ikinci bir kullanıcı mutlaka sistemde bulundurulmalıymış :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raspacı

Eh geçmiş olsun. Denemeyi düşünenlere iyi bir gözdağı oldu sanırım :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: levi - 17 Haziran 2009 - 00:52:11
Eh geçmiş olsun. Denemeyi düşünenlere iyi bir gözdağı oldu sanırım :)

Yok sorun değil, Linux üzerinde illa ki bir geriye dönüş vardır. Bir de az önceki problem benim dikkatsizliğimden kaynaklanmış :)

Çözüm şöyle:

sudo visudo

dosya açılıp en alttaki
Alıntı Yap
%admin ALL=(ALL) ALL

satırı
Alıntı Yap
%admin ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

haline getirilir.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.