[Çözüldü] Grub problemi

Başlatan ubuntuki lilith, 16 Haziran 2009 - 01:45:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canosayan

zaten o hokus pokuslar olmasa.
iki gündür de beni sata kablom hokus pokus yapıp yerinden çıkıyor. geçenlerde temizlik yaptım herhalde iyi gelmedi.
Chmod bizim işimiz.

ubuntuki lilith

yeniden merhabalar pc iyice yavaşlamıştı bu günlerde ve donuyordu sık sık sonra restart düğmesine basmak zorunda kaldım ve bu kısımda daha önce anlattığım ve çözdüğümüz grub sorunu yeniden tezahür etti ben de tekrar denilenleri yapıyordum ki grub kurma kısmında bu kez şu sorun çıktı karşıma

[ Minimal BASH-like line editing is supported.   For
         the   first   word,  TAB  lists  possible  command
         completions.  Anywhere else TAB lists the possible
         completions of a device/filename. ]

grub> find /boot/grub/stage1

Error 15: File not found

grub> root (hd0,4)

grub> setup (hd0)

Error 17: Cannot mount selected partition

grub>

agritux

Error 15: File not found

çıktısından sonra zaten ilerleyemezsiniz ki
size hangi bölümlerin boot edilebilir  olduğunu söylemesi lazım
siz de oradan seçeceksiniz...

ubuntuki lilith

e demiyor nasıl dedirteceğim?ne yapacağım?

raspacı

Bu komutları ubuntu live cd ile denediniz mi?
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ubuntuki lilith

zaten açamadığım için şu an live cd üzerinden deniyorum

agritux

Ubuntu live cd üzerinde hd mounted olmamış olabilir. Kontrol etmelisiniz

gio

32bit kullanıyorsanız "/usr/lib/grub/i386-pc", 64bit kullanıyorsanız "/usr/lib/grub/x86_64-pc" dosyasının içindekileri "/boot/grub" içersine kopyalanırsa Error vermeyecektir. Sonra önceki işlemleri tekrar deneyerek sorunu aşmalısınız.

Ama daha önce de böyle bir sorun yaşanmış ve tekrar bu duruma gelinmiş. Eğer sürekli olacaksa bu işlem insanın sinirini bozar zamanla. Aslında bu sorun çok yaşanan bir durum değil. Eğer yine aynı problemle karşılaşırsanız veya daha işin içinden çıkılmaz hal alırsa en kötü yol ; tekrar temiz bir kurulumla mis gibi tadını çıkarmak.

ubuntuki lilith

hd mounted olmamışsa bunu nasıl mounted yapacağım acemiyim de.şimdi bi öneri yoksa ben ubuntuyu tümden kaldırıyorum yeniden yükleyeceğim.ubuntumun içi elvermedi son denememde kendiliğinden açıldı grub sorun çıkarmadan.problem üç vakte kadar çözüldü diyebiliriz.herkese teşekkürler

raspacı

Şu başlıkta bir çözüm önerisi var. Sorununuzu çözdünüzmü bilmem ama;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10700.new.html#new
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

agritux

Eğer hd yi mount edemiyorsa, sorun da buysa, ki ilk olarak bakıp kontrol etmeniz gerekir,

sudo mkdir /media/sdax

şeklinde bağlamak istediğiniz bir klasör oluşturursunuz, sonra

sudo mount /dev/sdax     /media/sdax

ubuntuki lilith

Merhaba arkadaşlar, uzun oldu yazmayalı umarım herkes iyidir. Daha önce de buna benzer bir sorun yaşamışım. Telefondan bakabildiğimce birkaç şey denedim ama olmadı. Sorunum ise şöyle: ubuntu yanılmıyorsam 12.04ten beri temiz kurulum da yapsam bir süre sonra sistem hatası veriyordu. Ekran donuyor vs. Bunda nvidia kartın da payı var sanırım,çünkü çok ısınıyor. En son yine pc dondu ben de güç düğmesinden kapattım. Açmak.istediğimdeyse minimal bash like diye konuda yazan o siyah ekran çıktı. Elimde unetbootin ile hazırlanmış flaş var. Ne yeniden kurulum yapabiliyorum ne de bu siyah ekrandan kurtulabiliyorum. Öneriniz? Bu arada ne komut versem cant find command ... diyor yani hic bri komutu kullanamiyorum: sudo,root,gedit,find,setup...
Sadece exit calisiyor ve en son yazan sey su:
No bootable device -- insert boot disk and press any key.
Bir tusa basinca da tekrar resimdeki ekrana geliyorum.  Boot ekranindan usbden baslat sectigimde de su yazi geliyor ve yine ilerleyemiyorum:
ERROR: No configuration file found
No DEFAULT or UI configuration directive found!
boot:

ekran görüntüsü ek:

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Elessar

@ubuntuki lilith sorununuz devam ediyor mu?
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

ubuntuki lilith

siberoloji

Alıntı YapNo bootable device -- insert boot disk and press any key.
1.Bu ifade bilgisayarınızın -bios- üzerinden kontrolleri yapıp işi MBR içerisindeki -Grub- adımına devrettiğini gösteriyor.
2.İşi devralan Grub, açmak için gerekli işletim sistemini Diskinizden bulup başlatmakla sorumlu ancak
Alıntı YapNo bootable device -- insert boot disk and press any key.
hatası veriyor ve başlatacak işletim sistemi olmadığını size bildiriyor.

Bu durumda önünüzde 4 ihtimal var;
1. %10 ihtimalle Aşırı ısınmadan dolayı RAM'ler arızalanmış olabilir.
2. %30 ihtimalle Diskinizin işletim sistemi yüklü bölümündeki kısımda aşırı ısınmadan dolayı fiziksel arıza (bad sector) meydana gelmiş olabilir.
3. %40 ihtimalle İşletim sisteminizin donması ve güç düğmesinden kapatmış olduğunuzdan dolayı dosya sistemi hataları meydana gelmiş olabilir.
4.%100-80 ihtimalle diğer bir takım kedi girmesi gibi ihtimaller de düşünülebilir.

Sizin yapabileceğiniz bir kaç deneme ihtimali ise;
1. Flash dediğiniz kurulum aygıtınızla canlı açılış yapabiliyorsanız canlı işletim sistemi içindeki Disks uygulamasıyla HDD taraması yaptırabilirsiniz.
2. HDD taraması hata vermemiş ise Boot-repair programını yükleyip (canlı işletim sistemine) tamir ettirmeyi deneyebilirsiniz.
3. Tamir edemiyorsanız Disks uygulamasını kullanarak HDD formatlamayı deneyebilirsiniz.
4. Bir yerlerden sizin bilgisayara uygun (IDE veya SATA) disk bulup onu takıp bilgisayarınızın nasıl tepki verdiğine bakabilirsiniz.
5 Yeni disk ile de sonuç alamaz iseniz problem ANA Karta, Soğutma Donanımına, Elektriksel İletim Arızasına kadar gider....

Benim düşüncem HDD içerisinde dosya sistemi giriş-çıkış yazma hatası.

ubuntuki lilith

Tesekkur ederim aciklamalar icin. Su anda cdden kurulum denedim ve aciliyor gibi yakniz disks uygulamasi nedir? Ben 4. yolu denemek lazim diye dusunuyordum ama canli cd umarim ise yarar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Nisan 2014 - 12:43:39

Canlı cd ile açtım ve disks programında durum şöyle:

[eklenti yönetici tarafından silindi]

siberoloji

disks uygulamasını açmışsınız zaten. Sanırım program demeliydim.
Eklediğiniz resimlerden birincisi, diskinizde bir okuma-yazma problemi olduğunu söylüyor (320 GB.)
Diğer resimlerde test tam olarak bitmese de bir problem olmadığını söylüyor.

Yeniden kurulum yapabildiniz mi?

Araştırdığım kadarıyla, bu canlı işletim sisteminden kurulum yapabilirsiniz ancak hala yapamıyorsanız;
Canlı İşletim Sistemi içinde iken
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=32
komutuyla diskinizin ilk 32-bitlik kısmını silebilir ve yeniden kurulumu deneyebilirsiniz.

DİKKAT: DİSKTEKİ BİLGİLERİNİZ SİLİNECEKTİR.

ubuntuki lilith

Gelecek yanıt için hala live cd ile beklemedeydim. Şimdi yeniden kurulum deneyim o halde.
Yeniden kurdum, şimdilik halloldu. Teşekkür ediyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Nisan 2014 - 16:10:46

siberoloji

Mutlu oldum. Umarım hasar fazla değildir.
Çözüldü olarak işaretler misiniz konuyu.