Virtualbox kernel modülü sorunu?

Başlatan tab, 07 Mayıs 2008 - 22:15:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tab

virtualbox ı paketi indirdim.sanal makınayı kurmak için gereken butun işlemleri(hdd,cd-rom,ses vs)gerceklestirmeme rağmen baslat dediğim de anlayamadığım bir hata veriyor.işte şu hata geliyor:

VirtualBox kernel driver not installed. The vboxdrv kernel module was either not loaded or /dev/vboxdrv was not created for some reason. Please install the virtualbox-ose-modules package for your kernel, e.g. virtualbox-ose-modules-generic..
VBox status code: -1908 (VERR_VM_DRIVER_NOT_INSTALLED).

Sonuç Kodu:
0x80004005
Bileşen:
Console
Arayüz:
IConsole {1dea5c4b-0753-4193-b909-22330f64ec45}
[/color]

NOT:ben ubuntudan baska sıstem kullanmak istemiyorum ve xp yi zorunlulukla sadece sanal makınada kullanıyorum!zorunluluğum calıstığım programlar!notu yazma amacım acil yardım istediğim için ve ubuntu işletim sistemini cok sevdiğim içindir!...

heartsmagic

sudo modprobe vboxdrv

komutundan sonra tekrar dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Vitualbox'ın kernel modüllerini yüklemen gerekiyor, Ubuntu 8.04 32 bit kullandığını varsayıyorum, yapman gerekenler;

1. yol
synaptic ile resimde gözüken iki tane paketi yükle;
[IMG]http://img329.imageshack.us/img329/4007/screenshot3nn7.th.png[/img]

2. yol
yada konsoldan şunları yaz;
apt-get install virtualbox-ose-modules-2.6.24-16-generic virtualbox-ose-modules-generic

heartsmagic

Bilenle bilmeyen bir olur mu :)
Teşekkürler @munirekinci.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Hmm ayrıca, bunu geçtikten sonra birde 1909 kod numaralı uyarıyı verecek (bak bak daha soru gelmeden çözüm yazıyor) bunun içinde konsola şunu yaz:
sudo chmod 777 /dev/vboxdrv

maxspacemax

Teşekkürler ayrıca bir ekleme yapayım. Yalnış kernelleri kurduğum zaman bilgisayarım ses donanımını ve web kamerayı artık tanımıyor. Kaldırsamda sonuç değişmiyor.