Forumdaki yeni çay simgelerini beğendiniz mi?

Başlatan eren, 15 Haziran 2009 - 00:35:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Forumdaki yeni çay simgelerini beğendiniz mi?

Evet
44 (50%)
Hayır
28 (31.8%)
Kısmen
16 (18.2%)

Toplam Oy Verenler: 0

Bedreddin

Alıntı yapılan: ironic - 17 Haziran 2009 - 10:15:56
Ctrl + Shift+ R olacak. Sanırım eksik yazılmış. Ctrl + F5 ile de yaparsın.

CTRL + R yazacaktım da yanlış yazmışım, bende Shift'e basmadan olmuştu :D
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

neoberg

Şu anda internet cafedeyim, internet explorerdan giriyorum. Rütbeler png olduğundan şeffaflık yok. Pngfix yapılırsa bence daha iyi olacak. Her ne kadar Microsoft uygulamalarında, sitelerinde IE'den başkasına destek vermese de bizim aynı şeyi yapmamız yanlış olur sanırım  :)

heartsmagic

Bu işlerden pek anlamam ama bende sorun yok gibi.

Not: Resmi Windows üzerinde doğru dürüst kesemedim bile. O kadar alışmışım Linux'un araçlarına :)

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ScaryMan

Şeffaflık derken neyin kastedildiğini anlamadım ben. :)

Önbelleği temizleyince resimlerin hepsi aynı boyuta geldi. Böyle küçük olmaları daha hoş bence. Oyumu Kısmen'den Evet'e değiştirdim. :)

erginemr

Alıntı yapılan: neoberg - 19 Haziran 2009 - 13:35:57
Şu anda internet cafedeyim, internet explorerdan giriyorum. Rütbeler png olduğundan şeffaflık yok. Pngfix yapılırsa bence daha iyi olacak. Her ne kadar Microsoft uygulamalarında, sitelerinde IE'den başkasına destek vermese de bizim aynı şeyi yapmamız yanlış olur sanırım  :)

Geri bildirim için teşekkürler. Tabii ki simgelerin IExplorer'da da düzgün görünmesini isteriz. Yalnız, anladığım kadarıyla, bu sorun IE7 ve sonraki sürümlerde çözülmüş. Şu an IE6'yı mı kullanıyorsunuz?

Bahsettiğiniz "pngfix", eğer aşağıda anlatıldığı şekilde sayfa koduna javascript eklemeyle ilgili ise, uzun ve zahmetli bir iş:
http://homepage.ntlworld.com/bobosola/index.htm

Diğer bir yöntemse, resim derinliğini 255 renge düşürmekten geçiyor ki, bu durumda resim kalitesi de çok düşüyor.

Bunun yerine, GIMP'de değişik bir ayar kullanarak aşağıdaki simgeleri bu ayarla PNG formatında kaydettim.

Eski formatta:

Yeni formatta:

neoberg

şu an eve geldim, cafede evet ie6 idi. Şu anda bildiğim kadarıyla hala birçok ie6 kullanıcısı var.
Pngfix, evet erginemr verdiğiniz yöntem. aslında zahmetli değil yapmanız gereken tek şey orada verilen js dosyasını serverda herhangi bir yere atıp temanın head kısmına
<!--[if lt IE 7.]>
<script defer type="text/javascript" src="pngfix.js"></script>
<![endif]-->

eklemek ve js adresini yazmak. Smf'de yanlış hatırlamıyorsam index.template.php'den yapıyorduk.

erginemr

Alıntı yapılan: neoberg - 19 Haziran 2009 - 15:08:38
şu an eve geldim, cafede evet ie6 idi. Şu anda bildiğim kadarıyla hala birçok ie6 kullanıcısı var.
Pngfix, evet erginemr verdiğiniz yöntem. aslında zahmetli değil yapmanız gereken tek şey orada verilen js dosyasını serverda herhangi bir yere atıp temanın head kısmına
<!--[if lt IE 7.]>
<script defer type="text/javascript" src="pngfix.js"></script>
<![endif]-->

eklemek ve js adresini yazmak. Smf'de yanlış hatırlamıyorsam index.template.php'den yapıyorduk.

Hmm, bu konuda, teknik altyapı sorumlumuz @Eren'in de fikrini almalıyız. Bu değişiklik sayfaların açılma hızını etkiliyor mu?

Bu arada, yukarıdaki numaram işe yaramadı ve olay şu arkadaşlar:

neoberg

sayfanın açılışını etkiler mutlaka fakat gözle görülür şekilde değil. Basit bir hesaplama yaparsak: 1mbit adsl ile 125kb/sn indirme yapabiliyoruz. Bu js dosyası 1.5 kb. Yani indirme hızımızın 83/1'i kadar. 1 saniyenin 83/1'i de hemen hemen 0.7 saniye ediyor. Yani 0.7 saniyelik bir geç açılma olur.

eren

Ekledim. Evet index.template içinde head. Şu an çalışıyor mu?

Not : Sadece Ubuntu temasına ekledim. Sorun yoksa diğer temalara da ekleyeceğim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

neoberg

Şu an evdeyim, windows yok bakamıyorum. Olan kimse yok mu?

erginemr

Alıntı yapılan: Eren - 19 Haziran 2009 - 15:53:28
Ekledim. Evet index.template içinde head. Şu an çalışıyor mu?

Not : Sadece Ubuntu temasına ekledim. Sorun yoksa diğer temalara da ekleyeceğim.

Evet @Eren, IE6 altında resimler şimdi sorunsuz görüntüleniyor. Eline sağlık.

@neoberg, size de uyardığınız ve çözüm öneriniz için teşekkür ederim.

eren

@erginemr

IE6 belleğini boşaltıp tekrar dener misin? Kodları başka bir yere aldım da.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

@neoberg sizde forumdasınız sanırım. Şu an sorun çözüldü mü? (Ubuntu temasında)

erginemr

Alıntı yapılan: Eren - 19 Haziran 2009 - 15:59:43
@erginemr

IE6 belleğini boşaltıp tekrar dener misin? Kodları başka bir yere aldım da.

Cache'ı temizledim. IE6'daki son durum bu:

Alıntı yapılan: Eren - 19 Haziran 2009 - 16:25:27
@neoberg sizde forumdasınız sanırım. Şu an sorun çözüldü mü? (Ubuntu temasında)

Alıntı yapılan: neoberg - 19 Haziran 2009 - 15:08:38
şu an eve geldim, cafede evet ie6 idi...

Alıntı yapılan: neoberg - 19 Haziran 2009 - 15:56:30
Şu an evdeyim, windows yok bakamıyorum. Olan kimse yok mu?

eren

Sorunsuz yani. Biraz öncekinden bir fark var mı?

erginemr

Alıntı yapılan: Eren - 19 Haziran 2009 - 17:07:27
Sorunsuz yani.

Evet, eline sağlık, güzel oldu.  8) Sayfa açılış hızında da gözle görülür bir fark yok.

eren

Teşekkürler. Teşekkürü @neoberg hak ediyor. Benim için IE6 desteği pek önemli değil ama IE6 kullanan varsa işe yarayacak.

neoberg

Ben teşekkür ederim önerimi dikkate aldığınız için.

canosayan

evet ie6 nın bu huyu çok kötü. bu yüzden blogumda bir çok defa vazgeçtim şeffaflıkta.
aslında gif te kullanılabilirdi bu resimlerde. en azında script yüklenip çalışması gerekmezdi
Chmod bizim işimiz.

neoberg

Ben şeffaflıktan değil bi keresinde ie6dan vazgeçtim, çok delirtmişti. Sadece şeffaflık değil ki problemi, css'e neredeyse destek vermiyor resmen  >:( tasarım+css/xhtml yapma süresi kadar da ie uyumluluğuna uğraşıyoruz. Sitenin en üstüne (hani şu ienin sarı çubukları gibi) bir çubuk koydum ve "Bu sitenin hiçbir internet explorer sürümü ile düzgün çalışacağı garanti edilmemektedir; test edilmemiştir" yazdım.

canosayan

Alıntı yapılan: neoberg - 19 Haziran 2009 - 22:58:23
Ben şeffaflıktan değil bi keresinde ie6dan vazgeçtim, çok delirtmişti. Sadece şeffaflık değil ki problemi, css'e neredeyse destek vermiyor resmen  >:( tasarım+css/xhtml yapma süresi kadar da ie uyumluluğuna uğraşıyoruz. Sitenin en üstüne (hani şu ienin sarı çubukları gibi) bir çubuk koydum ve "Bu sitenin hiçbir internet explorer sürümü ile düzgün çalışacağı garanti edilmemektedir; test edilmemiştir" yazdım.

ie6 zaten bir ömürlük komedi. kendi blogumun analytics verilerine baktım % 37 lik kullanım payı var.
bloguma giren bir kişi ise 5.01 sürümünü kullanıyormuş.

neyseki ie koşullu cssler yazılabiliyor. ben 3 sütunlu temamdan vazgeçtim bu yüzden. ille orta sütunu sağa yaslayacak.
Chmod bizim işimiz.

xwes

Ben de IE yuzunden bir çok defa bazi şeylerden vaz geçtim. Hani tamam firefox ile birebir uyuşmayabilir de genelde hep bakiyorum firefox, chrome, opera, konqueror dozgru gosteriyor, ie sorun çikariyor. Allah belasini versin ne diyeyim :)

neoberg

Zaten dış müşteriye yaptığım işlerde mecbur ie'de test etmem lazım, hadi kendi sitelerimde problem değil. Onlarda da canosayan'ın dediği gibi koşullar kullanıyoruz. Bu da dosyaları şişiriyor, al başına belayı.

Çıktığında IE7 geldi düzelmiştir demiştim, onun da marginlerle bi alıp veremediği var çözebilmiş değilim.

bytan

Alıntı yapılan: xwes - 19 Haziran 2009 - 23:18:17
Ben de IE yuzunden bir çok defa bazi şeylerden vaz geçtim. Hani tamam firefox ile birebir uyuşmayabilir de genelde hep bakiyorum firefox, chrome, opera, konqueror dozgru gosteriyor, ie sorun çikariyor. Allah belasini versin ne diyeyim :)

Çok açık sözlüsünüz. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

magicbox

Butun forumlarda komutan, albay, baskomutan gibi rutbeler var. Farklilik olmasi acisindan cay simgeleri guzel olmus. Bunlari dusunenlerin zeki oldugu belli :)