[Çözüldü].Themes ve .icons

Başlatan semih85, 14 Haziran 2009 - 19:32:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

semih85

Xubuntuma tema kullanmak için tema indirdiğim. Forumdan bakarak kullanmaya çalıştım fakat şöyle * bir şey oldu

Şimdi:
dosyayı indirdim sıkıştırılmış dosyadan çıkarttım . forumda .themes dizinine yerleştirin yazıyor ve dizin yoksa oluşturun yazıyor. oluşrutdum indiğim temayı dizinin içine koydum fakat kullanıcı arayüzünde tema gözükmüyor. nasıl yapacağım.

Not: Gereksiz yere kalın harf kullanmayınız, gözleri yorduğu gibi bazı monitörlerde okumayı zorlaştırabilir.
~ hoşça'kal'

Sistem İşlemci; core i5 ekran kartı: nvidia geforce GTX920M Ram: 4GB DDR3 HDD: 320GB

agritux

ilk olarak tema şöyle bir dizinde olcak
~/.themes/temanınadı/
içinde gtk2 metacity gibi klasörler olcak. yada ne kullanıyorsa tema.
emerald için zaten kendisi ayarlarında ekleme yeri var.
düzgün bir şekilde temayı attıktan sonra sistemi yeniden başlat
kullanıcı arayüzüne gelecektir.

Yada kısa bir yöntem;
masaüstüne sağ tıkla
arkaplanı değiştir de
tema ya gel
kurmak istediğin temanın sıkıştırılmış halini
yani çıkarmadan
fareyle sürükle, tema seçeneklerinin üzerine bırak

Bu arada foruma bir şey yazarken yazı tipi ile pek oynama. Tam bilmiyorum ama yasak olması lazım. Demekki ikimizin de kuralları okuması lazım :)

ironic

Eğer bir dosyanın başına nokta koyarsanız sistem o dosyayı gizler. Home/kullanıcı adı içerisindeyken Ctrl+H ya da Görünüm menüsünden "gizli dosyaları göster" i seçin. Öncelikle şu yolu deneyin. Masaüstündeyken sağ tık >>"artalanı değiştir" bölümünden tema sekmesine gelin. Kur ' a basarak indirdiğiniz temayı gösterin.

semih85

benim kullandığım xubuntuda "artalanı değiştir" diye birşey yok. Fareyi sağ tıkladığım zaman, uygulamalar çıkıyor .
~ hoşça'kal'

Sistem İşlemci; core i5 ekran kartı: nvidia geforce GTX920M Ram: 4GB DDR3 HDD: 320GB

heartsmagic

Başlığı XFCE masaüstü bölümüne taşıdım zira yeri burası.

Öncelikle şunu bilmek lazım, XFCE altında .themes ve .icons dizinleri iş görüyor mu? Bulduğun tema XFCE ile uyumlu mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

semih85

temayı http://www.xfce-look.org/ sitesinden indirdim XFCE ile uyumlu olması lazım muhtemel.
Oluşturduğum dizinlerin iş görüp görmediğini nasıl anlıyacağım. Home kullanıcı adı dizininde boş bi dizin yarattım. onun içine koydum temayı , Forumda da öyle yazıyor zaten
~ hoşça'kal'

erginemr

Temayı *.tar.gz dosyasıdan çıkartarak .themes klasörüne attıktan sonra, XFCE'nin kullanıcı tercihleri, vb. ayar aracındaki temalar bölümünde görüyorsanız, işe yarıyor demektir.

semih85

Alıntı yapılan: erginemr - 15 Haziran 2009 - 00:09:55
Temayı *.tar.gz dosyasıdan çıkartarak .themes klasörüne attıktan sonra, XFCE'nin kullanıcı tercihleri, vb. ayar aracındaki temalar bölümünde görüyorsanız, işe yarıyor demektir.

Hayır dediğini yaptığım halde kullanıcı arayüzü bölümünde tema gözükmüyor
~ hoşça'kal'

heartsmagic

Eğer atılması gereken dizin .themes ise oraya atmalısın. Söylendiği üzere bu gizli dizindir. Gizli dizinin içine attığına emin misin?

erginemr

Ve oturumu kapatıp açmak da gerekebilir...

semih85

~ hoşça'kal'

heartsmagic

Dizin meselesi doğru görünüyor. Bu durumda acaba temalar şu anki XFCE sürümüne uygun mu acaba? Aklıma başka bir şey gelmiyor.

agritux

Şimdi şöyle bir durum var. Normalde xfce gtk + metacity yada sadece gtk temalarını çalıştırabilmeli. Fakat sanırım bunu başarabilmesi için ek paketler kurmak gerekiyor.
Onun dışında size önerebileciğim xfce-look.org adresine girip temalar sekmesinden xfce yi seçip ordan tema indirmenizdir. xubuntustudio teması bana göre gayet hoş ;)
indirdiğiniz temayı anlattığım yol ile ~/.themes klasörüne atın. Daha sonra xfce ayarlarında görünüm içerisinde temanız yer alacaktır.

heartsmagic

Şimdi şöyle bir baktım da http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=227416&highlight=xfce+theme başlığında da senin gibi göremeyenler olmuş. Ancak alttaki yorumda seçim yeri değişmiş deniyor temalar için:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=5493115&postcount=16

Yeni yer Settings Manager-Window Manager'mış.

agritux

Tamam ama xfce olmayan temalar orada da görünmüyor. Bu konuda araştırma yapacağım. Sonucu yarın buraya yazarım.

semih85

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Haziran 2009 - 01:18:20
Şimdi şöyle bir baktım da http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=227416&highlight=xfce+theme başlığında da senin gibi göremeyenler olmuş. Ancak alttaki yorumda seçim yeri değişmiş deniyor temalar için:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=5493115&postcount=16

Yeni yer Settings Manager-Window Manager'mış.

Evet indirdiğim tema burada, Fakat sadece pencereler değişti. Yani indiğim yerdeki resimdeki gibi bir değişiklik olmadı mesela kullanığım panelde bir değişikli olmadı .
~ hoşça'kal'

heartsmagic

Detayları kontrol edemiyorum ne yazık ki. O başlıkta da temaları göremiyoruz diyen bir iki kişi var ve bunun haricinde yorum yapılmamış ne yazık ki.

opusxx

Aynı sorun bende de vardı. Nasıl hallettim, Gnome-look sitesinden indirdiğim temaları yine gnome a girip kurduktan sonra yeniden xfce  ye dönüp,  kullanıcı arayüzünden değiştire biliyorum. :)
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

adolffwangel

Alıntı yapılan: opusxx - 20 Aralık 2009 - 02:02:02
Aynı sorun bende de vardı. Nasıl hallettim, Gnome-look sitesinden indirdiğim temaları yine gnome a girip kurduktan sonra yeniden xfce  ye dönüp,  kullanıcı arayüzünden değiştire biliyorum. :)
evet bu da bir çözüm aslında.. ben böyle bir sorunla karşılaşmadım.. ama bende de böyle oldu gnome'den sonra xfce kurduğum için temalarımı gördü... şu an için zaten sağlam bir arşivim var tekrar kurmak istemiyorum tema felan.. ama sayın @heartsmagic' in dediği gibiyse; yani gtk temaları kurabilmek için ek bir paketten bahsetmiş... acaba gnome için varolan görünüm düzenleme arayüz uygulaması ya da tam olarak ne demek gerekirse.. bunu mu ayrıyetten kurmalı... böyle bi şey de mümkünmü bilemiyorum tabi.. sırf meraktan sordum :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Şubat 2010 - 18:19:49

ayrıca çok özürdilerim konu çözüldü işaretlenmiş ama sanırım kilitli değil.. şimdi farkına vardım :)
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.