[Arşiv][Çözüldü] Ubuntu 9.10 Alpha2 Kurulumunda Hata

Başlatan DoGuKaN, 14 Haziran 2009 - 17:56:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DoGuKaN

Merhaba, bu gün Ubuntu 9.10 Alpha2'yi indirdim. Güzelce CD'ye yazdım. Sonra bilgisayarı yeniden başlattım. Buraya kadar her şey güzeldi. Ama seçeneklerde "Ubuntu Kur" u seçtikten sonra bir süre bekledi ve aşağıdaki hatayı verdi. (Türkçe'de sorun olabilir diye birde İngilizce denedim ama sonuç değişmedi)

Bu hata sadece bende mi var yoksa sizde böyle bir hata aldınız mı? Ya da sorun cd'den mi kaynaklanıyor?

erginemr

Büyük ihtimalle hatalı CD sorunu. Alpha 2'den kaynaklı bir sorun da olabilir. Daha alttaki "Check CD for defects" seçeneği nasıl bir sonuç veriyor?

DoGuKaN

Alıntı yapılan: erginemr - 14 Haziran 2009 - 18:22:24
Büyük ihtimalle hatalı CD sorunu. Alpha 2'den kaynaklı bir sorun da olabilir. Daha alttaki "Check CD for defects" seçeneği nasıl bir sonuç veriyor?
Böyle bir olay olunca sizin dediğiniz yeri de denedim ama yine resimdeki hatayı alıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Paz 14 Haz 2009 17:58:19 GMT-2

Sorun CD'denmiş. Yeni bir cd yazdım "Ubuntu Kur" seçeneğine bastım devam etti. Ama bu mutluluğum kısa sürdü. Ubuntu dolduktan sonra tam kurulumun başlayacağını umarken aşağıdaki gibi bir hata aldım

[IMG]http://img193.imageshack.us/img193/2753/grnt0009r.th.jpg[/img]

Bu sefer sorun ne çok merak ediyorum...

xxx3

Cd-rom kaynaklı bir sorunda olabilir başka bir ubuntu cd'si denermisiniz bakalım nasıl bir sonuç alıcaksınız 

DoGuKaN

En iyisi bu gün kaliteli boş cd alıp öyle yazayım cd'ye.

bytan

Resimleri de düz çekmeye çalışırsan seviniriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

DoGuKaN

:D cep telefonu ile çektiğim için mümkün olduğunca büyük çekmeye çalışıyorum. Düz çekersem bunlar kadar net olmayabilir :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Sal 16 Haz 2009 11:42:27 GMT-2

Alıntı yapılan: xxx3 - 15 Haziran 2009 - 00:19:56
Cd-rom kaynaklı bir sorunda olabilir başka bir ubuntu cd'si denermisiniz bakalım nasıl bir sonuç alıcaksınız  
Yaktığım 4.cd ile de sonuç aynı  >:(

DoGuKaN

Aynı cd ile başka bir bilgisayarda denedim çalışan cd olarak gayet güzel açıldı. Şimdi bilgisayarımdaki 2. cd sürücüsünden boot etmeyi deneyeceğim. Olmazsa sorun bilgisayarda  :'(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cum 19 Haz 2009 12:39:21 GMT-2

Sorun malesef bilgisayarda. 2. cd sürücümde denediğim zamanda değişen bir şey olmadı. Ben ekran kartının sorun yarattığını düşünüyorum. Sizin yorumunuz nedir?

heartsmagic

Bu Alfa 2 Alternate ISO olarka mı iniyordu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DoGuKaN

Hayır bildiğimiz Ubuntu 9.04 gibi herşeyi. Bildiğimiz Ubuntu cd'si  :)

heartsmagic

O zaman bir de Alternate ISO'yu denemekte fayda var.

DoGuKaN

Alternate ISO ile Gnome kurulu olarak geliyor mu? Ya da şöyle sorayım, Alternate ISO'nun ne farkı var?

xxx3

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 19 Haziran 2009 - 16:24:40
Alternate ISO ile Gnome kurulu olarak geliyor mu? Ya da şöyle sorayım, Alternate ISO'nun ne farkı var?
Burda biraz bahsetmiştik yararlı olucaktır  ;D
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10024.0.html

localhost

ISO nun bozuk olup olmadigini kontrol ettinmi? Bence ISO kaynakli bir sorun olabilir. md5sum kontrolu yapin.
Linux LPIC1 - MCSA

DoGuKaN

@Kirmizi, md5sum kontrolü yaptım iso dosyası düzgün.

@xxx3, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

@heartsmagic, Alternate ISO'yu en kısa sürede deneyeceğim.

agritux

md5 normal ise düşük hızda tekrar yazdırmayı deneyebilirsiniz.

DoGuKaN

Tavsiyenize uyup düşük hızda denedim ama sonuç aynıydı. Sonra "biraz bekleyeyim belki gelişme olur" dedim. Yaklaşık 1.5-2 dk bekledikten sonra ekranda hatalar akmaya başladı. Yaklaşık 5 dk hata aktı :D Sonra hatalar bitince simsiyah bir ekranda kaldı. Sanki aynı hataları tekrarlıyor gibiydi. Ekran simsiyah olmadan hemen önce çekebildiğim fotoğraf aşağıda.

[IMG]http://img196.imageshack.us/img196/7005/grnt0012o.th.jpg[/img]

Kotam sıfırlanınca Alternate ISO'yu deneyeceğim.

agritux

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=1665953&postcount=9

burada anlatıldığı üzere kurulumdan önce grub komutuna linux irqpoll sorunu çözecek sanırım.

Nasıl yapılacağı da burada yazıyor

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=1878187&postcount=13

kısaca anlatmak gerekirse F6 ya basıp

/casper/vmlinuz boot=casper initrd=/casper/initrd.gz ramdisk_size=1048576 root=/dev/ram rw quiet splash
olan satırı
/casper/vmlinuz boot=casper initrd=/casper/initrd.gz ramdisk_size=1048576 root=/dev/ram rw splash irqpoll
olarak değiştirmeniz gerekiyor

DoGuKaN

Kurulumun hangi aşamasında F6'ya basmamamız gerektiğini anlamaddım ama size çok teşekkür ederim :D "Neden?" derseniz anlatayım. CD başladadığında F6'ya batığımda "Diğer Seçenekler" bölümü çıktı. Bende sinirden ve ümitsizlikten buradaki tüm seçeneklerin başına çarpı attım. Sonra "Ubuntu Kur" dediğimde gayet güzel kuruldu. Ama 9.10 kurulunca çalışmadı  :D Bende aynı yöntemle daha önce kurulmayan Ubuntu 9.04'ü kurdum :) Ancak 9.04'de küçük bir sorunum var onu da http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10260.new.html#new buraya yazdım. İlgilenen harkese teşekkür ederim.

heartsmagic

Garip olsa da çözüm çözümdür :)
Konuyu kapatıyorum.