"Bu sistemde kullanımda olan sahipli sürücü yok"

Başlatan özgürubuntu, 14 Haziran 2009 - 16:11:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Yeğenimin masaüstü bilgisayarına Ubuntu kurdum. Donanım Sürücüleri menüsüne girdiğimde "Bu sistemde kullanımda olan sahipli sürücü yok" uyarısı ve boş pencere ile karşılaşıyorum. Ekran kartının hani marka olduğunu da bilmiyorum. Ne yapmak gerek?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Haziran 2009 - 14:38:05

ozan@ozan-desktop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer

??

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Haziran 2009 - 15:41:02

ozan@ozan-desktop:~$ lspci | grep VGA
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RC410 [Radeon Xpress 200]
ozan@ozan-desktop:~$

Eyvah eyvah ekran kartı ATI )):

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Haziran 2009 - 17:47:58

ozan@ozan-desktop:~$ sudo aticonfig --initial
aticonfig: No supported adapters detected

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Eyvah eyvah ATI konusu cidden doğru :)
Eğer oyun oynamayacaksa bence hiç dokunma sürücülere. Gerçi sorun yaşanmayan bir kart da olabilir bu, bizim başlıkta ismi geçmiş mi diye bir bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

özgürubuntu

Arkadaşlar nasıl oldu bilmiyorum ama xorg.conf ayarları ile oynarken Ubuntu'yu bir güzel bozdum :) Yeniden başlattığımda mümkün değil açamadım. Yedek xorg.conf dosyasına ulaşmak için konsola bile düşemedim :D E mecburen yeniden kurdum bir yandan da yeğene "olsun be yeğen babana söyleriz NVIDIA ekran kartı alırız" falan.. Neyse yeniden kurduğumda ekran kartı çalıştı.. ilginç değil mi :) Yalnız ses alamıyoruz cihazdan onu da halletmeye çalışıcam, olmazsa sizin yardımınızı istiycem, Pulse Audio olması lazım ses kartı, şimdi kendi bilgisayarımdayım yani bu başlığı "Çözüldü" diye işaretleyebiliriz, keşke nasıl çözüldüğünü bilseydim de anlatabilseydim..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Haziran 2009 - 20:34:19

Alıntı yapılan: keiser_soze - 14 Haziran 2009 - 20:33:53
Envy diyorum :)

Hocam Envy denedim ama Envy çalışmamıştı..

heartsmagic

Şu an

glxinfo | grep render

ne diyor? Bir de ilk sorduğunda çalışmıyor demişsin, tam olarak çalışmayan şey neydi? Örneğin çözünürlük mü kötüydü?

özgürubuntu

Çalışmayan şey efektlerdi @heartsmagic, işin tuhaf yanı yeğenim bugün aradı. Compiz yine hata verip kapanmış henüz gidip ne olduğuna bakamadım ama bana baya tuhaf geldi bu durum. Çözünürlükte sorun yok, bilgisayar ekranı biraz geç tepki veriyor, takılıyor gibi. Compiz açıldığında düzelmiş gibiydi.. Yeğenin daha önce Pardus deneyimi var (bu arada 13 yaşındadır kendisi) ama Ubuntu konusunda neredeyse hiç bişey bilmiyor bana hata ile ilgili bir kaç şey göndermişti ama anlamadım. En yakın zamanda oradan bağlanıp durumu buraya bildirmeyi umuyorum.. ATI gerçekten başbelasıymış bunu da test ettim şu kısa ömrümde (:

heartsmagic

Halbuki AMD ATI'yi aldığında çok umutlanmıştım ben. Daha da kötüye gidiyor destek.

Drake.Bell

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2009 - 02:23:09
Şu an

glxinfo | grep render

ne diyor? Bir de ilk sorduğunda çalışmıyor demişsin, tam olarak çalışmayan şey neydi? Örneğin çözünürlük mü kötüydü?

ceren@ceren-desktop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 x86/MMX/SSE2 NO-TCL

çıktısı bu sonucu veriyor. Ben özgürubuntu bu Ceren'in bilgisayarı

ceren@ceren-desktop:~$ lspci | grep VGA
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RC410 [Radeon Xpress 200]

ATI'nin donanım sürücülerinde bu kart görünmüyor.

Saat:18:48  şuanda işe yaradı.Çalışıyor.
Metal müzik: kan,şiddet ve ölüm üçgenini benimseyen,şeytana ve kötülüğe tapan bağnaz bir inanç sistemi değil;hayatın kötü yönlerini anlatarak iyilik ve de doğruluğa teşvik eden bir ironidir.

localhost

ATI 9.4 Sürücü (dahil) üst sürümler HD serisi disinda hic bir karta destek vermiyor desem yeridir. ATI nin sürücü destegini kaldirmasina anlam veremeyenlerdenim.

@Drake.Bell:  ATI sürücüsü kurulu degil sende kurulu olsa bile calismaz. 1000 dereden sel getirirsen belki birseyler olabilir. Yada 1000 dereden gelen suyu  ATI ye yönlendirerek bogabilirsin :)

@özgürubuntu  yukaridakiler senin icinde gecerli. :)
Linux LPIC1 - MCSA

Drake.Bell

Arkadaşlar bu sabah gene baktığımda efektler yoktu fakat güncelleştirmelerden sonra yerine geliyor.Yani efektleri çıkmayanlar güncelleştirmeleri varsa yapsınlar,düzeliyor. ( bilmeyenler için )
:D
Metal müzik: kan,şiddet ve ölüm üçgenini benimseyen,şeytana ve kötülüğe tapan bağnaz bir inanç sistemi değil;hayatın kötü yönlerini anlatarak iyilik ve de doğruluğa teşvik eden bir ironidir.