Windows Programlarının Ubuntu'daki Karşılıkları

Başlatan Ubuntu, 25 Şubat 2008 - 18:43:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canosayan

Alıntı yapılan: elturbo - 02 Temmuz 2009 - 09:47:38
Joutubejacker , m.a.k.a.t gibi mahkeme kararıyla erişimi engellenmiş sitelere girmeyi sağlayan proğramların linux karşılığı varmı acaba bu güne kadar hiç gözüme çarpmadı

o programların yaptığını elle yapmak çok kolay. host dosyasını elle değiştirebilirsiniz. forumda youtube tarzında bir arama sizi bu sonuçlara ulaştıracaktır.
Chmod bizim işimiz.

elturbo

Host dosyasında yapılan değişikle zaten youtube  yi sorunsuz kullanıyıorum. fakat sizde takdir edersinizki mahkeme kanalıyla erişimi engellenen site 1 değil 5 değil 10 değil. bir sürü site engelleniyor. herbiri için host dosyasında değişiklik yapmak hem vakit kaybı hemde uğraştırıcı.
Windows kullanırken makat isimli bir proğram kullanıyordum ve hemen hemen erişimi engellenen sitelerin %80 ini açıyordu. sanırım linuxda bu tür proğramların muadili yok

canosayan

tahminim gerek olmadığı yönünde.
açıkçası host dasyasını açmak ve kaydetmek iki komuta bakıyor. windows üzerindeykende youtubejacker in yaptığı host dosyasının bir yedeğini almış, format sonrası yenilerdim.

Chmod bizim işimiz.

xwes

Alıntı yapılan: elturbo - 02 Temmuz 2009 - 10:21:03
Host dosyasında yapılan değişikle zaten youtube  yi sorunsuz kullanıyıorum. fakat sizde takdir edersinizki mahkeme kanalıyla erişimi engellenen site 1 değil 5 değil 10 değil. bir sürü site engelleniyor. herbiri için host dosyasında değişiklik yapmak hem vakit kaybı hemde uğraştırıcı.
Windows kullanırken makat isimli bir proğram kullanıyordum ve hemen hemen erişimi engellenen sitelerin %80 ini açıyordu. sanırım linuxda bu tür proğramların muadili yok
Opendns kullanirsaniz her siteye benim gibi girebilirsiniz. Kendi sitesinde ubuntuda nasil kullanilacagi da anlatiliyor.

heartsmagic

Şöyle bir durum var ki IP engellemesi yapılmış sitelere DNS değişikliği yetmez. Alternatif IP adresleri bulmamız gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Temmuz 2009 - 13:56:08
Şöyle bir durum var ki IP engellemesi yapılmış sitelere DNS değişikliği yetmez. Alternatif IP adresleri bulmamız gerekir.
Bu konuda pek bilgim yok ancak open dns ile giremedigim site ile karşilaşmadim. (7-8 aydir kullaniyorum)

heartsmagic

Alıntı yapılan: xwes - 02 Temmuz 2009 - 14:17:01
Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Temmuz 2009 - 13:56:08
Bu konuda pek bilgim yok ancak open dns ile giremedigim site ile karşilaşmadim. (7-8 aydir kullaniyorum)

Youtube bir ara DNS üzerinden değil de IP üzerinden engelliydi. O ara hiçbir DNS işlemi engeli aşmaya çare olmuyordu.

canosayan

ilk youtube engeli sonrası dns ile giriş yapabiliyorduk.
sonrasında ip blokeli yasaklar geldi. şimdi genelde bunlar kullanılıyor. sadece dens yeterli olmuiliyorum. bu işin piri başbakan ona sormak lazımyor diye b
Chmod bizim işimiz.

Monarch

ip blok olduğu için megaupload a giriş yapıyor olsam da doğrulama resmi gözükmüyor

heartsmagic

Konuyu biraz dağıttık gibi :)
Başlık amacından çıkmadan uygulama alternatiflerine dönsek güzel olacak.

elturbo

Aslında windowsta da host dosyasına elle giriş yapılıp youtube misali sitelere girilebiliyor. ama buna rağmen ihtiyaç duyulmuş ki  windows için youtubejacker türü onlarca proğram mevcut.  Ubuntu için linux için bu tür bir proğram yazmak çok zor olmasa gerek.  anladığım kadariyle Linux kullanıcıları hiç hissetmemişler böyle proğramların yokluğunu

canosayan

biraz phyton bilsem sırf konunun hatırına yazardım.
youtube jacker ın yapımcısı ile pcnet forum üzerinden konuşma şansımız olmuştu. kendisinede söylemiştim. youtube jackerin en amatör yanı programı kaldırınca host dosyasını tekrar eski haline getirmesi. illa kurulu kalması gerekiyordu.
Chmod bizim işimiz.

Python

Şimdi, forumda bulamadığım yada gözümden kaçırdığım bi konu var. Mesela ben ubuntuda baya acemiyim. windowsta bir program kurdugum zaman, program files klasörünün altına atıyo, program files klasörünün karsılıgı nedir ? cookieler vs gibi klasörlerin karsılıkları nelerdir ? peki ubuntuda nereye atılıyo ve dosya sistemindeki klasörlerin görevleri hangi amacla varlar, etc klasörü, var klasörü vs vs bunların görevleri nelerdir, hangi programlar hangi klasörler altına kurulurlar. Bunları öğrenmek istiyorum. Bunlar hakkında forumda olupta benim bulamadığım bir kaynak var mı ?

Teşekkürler .
Bilginin Efendisi Olmak için, Çalışmanın Esiri Olmak Gerekir - Linux For Humans

garafatma

@black_spy

programlar kategorilerine göre menulere yerleşirler. Örneğin aMSN internet grubunun altına, Gimp grafik grubunun altına gibi vs...

Linuxun dosya sistemini sormuşsun, Googleda ufak bir arama ile uzun bir döküman bulacaksın bu konu ile alakalı.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Python

Evet teşekkür ederim. Forumdada Bilgisi çok iyi olan bir arkadaş bu konu ile ilgili bir başlık sabitlerse bence güzel olur. tabi sizlerin takdirine kalmış.
Bilginin Efendisi Olmak için, Çalışmanın Esiri Olmak Gerekir - Linux For Humans

bytan

Acemiler bölümünde ayrıntılı bilgiler mevcut. Güzel kitaplarımız var.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

caadas

Alıntı yapılan: elturbo - 02 Temmuz 2009 - 09:47:38
Joutubejacker , m.a.k.a.t gibi mahkeme kararıyla erişimi engellenmiş sitelere girmeyi sağlayan proğramların linux karşılığı varmı acaba bu güne kadar hiç gözüme çarpmadı
http://www.navige.com/go.html#ff
Bu adresteki firefox ağ ayarlarını belirtilen şekilde yapılandırırsanız tüm yasaklı sitelere girebilirsiniz. Böylece DNS, host dosyası veya yardımcı programlara gerek kalmıyor.

Sorularım:
Program files yolunu ben de merak ediyorum. Evet, menüler altında kategorileniyorlar ama ben dizin olarak nereye kurulduklarını merak ediyorum. Kurulan herhangi bir programa ait dosyaların içinde gezmek istediğimde nereye bakmalıyım?

Windows için yazılmış ve çok popüler olan kota takip programı EyDSL!'in karşılığı nedir?
Yine Windows için yazılmış reklam engelleyici Admuncher programını çok beğeniyorum. Bunun karşılığı var mı? Bulamazsam mecbur Firefox eklentilerinden Noscript'i kurucam. Ya da belki Wine çalıştırır, bilemiyorum...

heartsmagic

Tekrar hatırlatalım. Proxy vs. gibi sistemleri kullanırken banka işlemleri gibi kritik işlerinizi yapmayın.

Sherlock Holmes

s7e7v7e7n

Kylix ücretli bir program mı ubuntu yazılım merkezin de göremedim ben onu ismini yazıp arattım ama birde kurulumu hakkında bilgisi olan varmı ilk sayfalarda bir arkadaş link vermiş ama ben birşey anlamadım ondan..
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

Øguz

Emule'nin Linux karşılığı amule olduğu söylenmiş fakat Emule açık kaynak kodlu bir dosya paylaşım programı. ve sadece Windows'da çalışıyor olması ilginç. Emule ekibinde galiba hiç linux kullanan yok yada çok az linux kullanıcısı var.

Escasmu

Arkadaşlar limewire programını ubuntuda çalıştırabilirmiyim yada alternatifi varmı ?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Escasmu - 06 Temmuz 2010 - 00:59:05
Arkadaşlar limewire programını ubuntuda çalıştırabilirmiyim yada alternatifi varmı ?
Sitesinden .deb paketi olarak indirip kurabilirsiniz.

heartsmagic

Escasmu

Arkadaşlar messengerdaki gibi resim paylaşımı olan bi chat programı lazım varmı öyle bişey empatyde resim atınca gelmiyo