Samsung 2233BW ve FX5200 Goruntu Alamama Problemi

Başlatan mithat, 27 Haziran 2009 - 00:31:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mithat

Herkese selamlar

Ekran kartım Fx 5200 Dvi ve Analog girişli.
Su sıralarda 9.04e gectim ancak bu bahsettiğim sorunu 8.10da da yaşadım ve Masaüstü olarak Gnome kullanıyorum.Yaklasık 15 gun once Samsung 2233 BW 22'' monitor aldım.
  Aldıgım bu monitorle ilk defa dvi bağlantımı kullandım.Yaşadığım sorun ise Monitorumun DVİ girişinde ilk açılışta açık konumdayken
hiçbir biosun açılışı dahil hiçbir goruntu vermemesi.Goruntu Alamadıgım açılışta hemen bilgisayarı kapatıp açtıgımda yada resetlediğimde ise goruntu gayet guzel bir şekilde geliyor.
  Yalnız konsoldan sudo nvidia-settings yada  nvidia-xconfig   komutu ile x serverdan baktıgımda ayarların gayet yerinde ve bozulmamış oldugunu
(monitoru modeline kadar algılıyor) goruyorum bu durumdsa save x configuration files tusuna basıp xserver ve bilgisayarı kapattıktan
sonraki ilk açılışta yalnızca ilk açılışta sorunsuz açılıyor ama daha sonra aynı sorunu tekrarlıyor.Benim cehaletim yuzunden belkide anlayamadıgım
x-serverla biosun ne alakası var? yada benim ekran kartımda mı bir problem olabilir?

Her türlu analiziniz ve cözüm öneriniz için şimdiden teşekkur ederim.

localhost

Bilgisayari ilk actiginizda CPU ve Ram gibi durumlari gösteren bölüm filan görünmüyorsa bu yüklenen isletim sistemi ile alakali degildir. Donanim olarak sorununuz olabilir. Ekran karti veya Monitörü test ederek deneyin. Normal VGA girisi ile baglanti kurarak deneyin.
Linux LPIC1 - MCSA

mithat

Vga ile açtıgımda hiç bir zaman sorun yok ancak dvi girişini kullanarak bilgisayarı açtıgımda sorun oluyor
Eger;
1)Hiçbirşeyin (cpu-ram bilgileri dahil) gorunmediği bir oturumu bilgisayardaki kapat tusuyla(mecburen) kapatıp actıgımda sorunsuz bilgisayarın butun açılış bilgileri ve goruyntuleriyle acılıyor.Sanki ardışık tekrarlarla açılıyormuş gibi.
2)sudo nvidia-setting komutu ile xserverı acıp kaydedersem bir sonraki açılışta sorun olmuyor.Ancak daha sonraki açılışlarda sistemin ram,cpu gibi gostergelerinin oldugu ilk bolumde dahil olmak uzere hiçbiri gorunmuyor yani sorun tekrarlıyor kendini.

Acaba ekran kartımdaki dvi girişimmi problemli ancak o problemli olsa dvidan hiç acılmaması yada goruntude bir sorun olması gerekmez mi?

localhost

4870 de DVI girisini kullaniyorum. Sizinkine benzer bir sorunla karsilasmadim. Dedikleriniz dogru, bir ihtimal DVI cikisinda bir problem olabilir. DVI cikisli bir kart ile deneme imkaniniz varsa deneme yapin. Ayni problemler devam ederse monitor de sorun olabilir. Monitor deyince aklima geldi. Monitorde DVI icin ayar filan varmi acaba ? :)
Linux LPIC1 - MCSA

mithat

Bu monitorde vga ve dvi girişi bir arada baglayıp tek tusla analog yada dvi girişleri secme imkanı var onun dısında kullanma kılavuzunda yada menulerde bununla ilgili birşeye rastlamadım.Olmazsa artık aldıgım yere benim kasayla beraber monitoru götürmeyi düsünüyorum 1 ay dolmadan prroblem çıkarsa kutusuyla getirin değiştiririz demişlerdi.
         Dediğim gibi x-servera yapılan mudahale ile acılısta işletim sistemiyle alakası olmayan (yada alakası olmadıgını dusundugum belkide vardır) bios,ram,cpu bilgilerinin gorunup gorunmemesi çok dikkatimi çekti.
         Yardımlarınız ve ilginiziçin teşekkur ederim aklınıza gelen cozum onerileri yada analizlerinizi paylaşmaya devam ederseniz sevinirim.

localhost

O zaman götürün sorunu orada kendileri tesbit etsinler. En azindan alternatifleri deneme sanslari var. Bu sorun Windows icinde gecerlimi ?
Linux LPIC1 - MCSA

mithat

2 yıldır windows kullanmıyorum   :)  açıkcası bunun içinde bilgisayarıma windows kurmak istemiyorum.
Zaten kullanma kılavuzunda linux içinde kurulum anlatılmış zaten driver kurarken yaptıklarımızdan pek farklı değil.

Tekrar teşekkur ediyorum ilginize.

maxxblade

eğer DVI girişinde sorun varsa yeniden başlatınca
düzelmesi saçma geliyor...
ben 5200 FX ve analog çıkış kullanıyorum.