Python2.5 sqlite3 import sorunu

Başlatan raspacı, 19 Haziran 2009 - 19:55:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raspacı

Arkadaşlar web2py çalışmak için python2.5 gerekli. Ubuntu 9.04 te var fakat sqlite3 veritabanı modülüne ulaşamıyorum. /usr/lib/python2.5/ dizininde sqlite3 klasörü var. site-packages  dizininde ise python sqlite bağlantısını sağlayan pysqlite2 paketi mevcut. Konsolda python2.5>
>>>import sqlite3 (veya sqlite) dediğim vakit hata veriyor. Böyle bir modül yok diyor. Aynı komutu python2.6 da verince sorunsuz import ediyor modülü. Python2.5 için sqlite yi nasıl import edec eğimizi bilen varsa şimdiden teşekkür ederim. Web2py de python2.5 ile çalıştığı için sqlite hatası veriyor. Google gruplarında sqlite3 kur dediler ama zaten kurulu. Google aramalrımda benzer şeyler buldum ama bir sonuca varamadım. Ben araştırmaya devam ederken belki yardımcı olacak birisi sayesinde zamandan kazanırım diye buraya da yazdım.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

python2.5
Python 2.5.4 (r254:67916, Apr  4 2009, 17:56:17)
[GCC 4.3.3] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>> import sqlite3
>>>

Ubuntu 9.04 64 bit kullanıyorum.

dpkg -l | grep python2

Alıntı Yapii  libpython2.6                               2.6.2-0ubuntu1                                           Shared Python runtime library (version 2.6)
ii  python2.5                                  2.5.4-1ubuntu4                                           An interactive high-level object-oriented la
ii  python2.5-minimal                          2.5.4-1ubuntu4                                           A minimal subset of the Python language (ver
ii  python2.6                                  2.6.2-0ubuntu1                                           An interactive high-level object-oriented la
ii  python2.6-dev                              2.6.2-0ubuntu1                                           Header files and a static library for Python
ii  python2.6-minimal                          2.6.2-0ubuntu1                                           A minimal subset of the Python language (ver

dpkg -l | grep sqlite
Alıntı Yapii  libmono-sqlite2.0-cil                      2.0.1-4                                                  Mono Sqlite library
ii  libsqlite0                                 2.8.17-4build1                                           SQLite shared library
ii  libsqlite3-0                               3.6.10-1ubuntu0.2                                        SQLite 3 shared library
ii  python-pysqlite2                           2.5.0-2ubuntu1                                           Python interface to SQLite 3
ii  sqlite3                                    3.6.10-1ubuntu0.2                                        A command line interface for SQLite 3

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raspacı

Alıntı Yap$ dpkg -l | grep python2
ii  libpython2.6                               2.6.2-0ubuntu1                            Shared Python runtime library (version 2.6)
ii  python2.5                                  2.5.4-1ubuntu4                            An interactive high-level object-oriented language (version 2.5)
ii  python2.5-minimal                          2.5.4-1ubuntu4                            A minimal subset of the Python language (version 2.5)
ii  python2.6                                  2.6.2-0ubuntu1                            An interactive high-level object-oriented language (version 2.6)
ii  python2.6-dbg                              2.6.2-0ubuntu1                            Debug Build of the Python Interpreter (version 2.6)
ii  python2.6-dev                              2.6.2-0ubuntu1                            Header files and a static library for Python (v2.6)
ii  python2.6-minimal                          2.6.2-0ubuntu1                            A minimal subset of the Python language (version 2.6)

Aşağı yukarı aynı çıktıyı verdi.

Alıntı Yapdpkg -l | grep sqlite
ii  libmono-sqlite2.0-cil                      2.0.1-4                                   Mono Sqlite library
ii  libqt4-sql-sqlite                          4.5.0-0ubuntu4.1                          Qt 4 SQLite 3 database driver
ii  libsqlite0                                 2.8.17-4build1                            SQLite shared library
ii  libsqlite3-0                               3.6.10-1ubuntu0.2                         SQLite 3 shared library
ii  python-pysqlite1.1                         1.1.8a-3ubuntu2                           python interface to SQLite 3
ii  python-pysqlite2                           2.5.0-2ubuntu1                            Python interface to SQLite 3
Benim python2.5 kurulumunda sorun olduğunu düşünüyorum. Web2py grubunda da öyle dedi bir arkadaş. Yeniden kursam da fayda etmdi. Synaptikten siliyorum 2.5 i tekrar yükleyince hiç bir dosya indirmeden hemen kuruyor. apt-get purge python2.5 ile sildiğimin yerine elle indirdiğim python2.5.4 kurmaya çlışıncada kuruyor ama hata veriyor. Sonuçta modülü import edemiyor. Acaba python2.5 minmali demi silmem lazım? Sorun galiba benim ubuntuyu deneme tahtası niyetine kullanmamdn oldu. Son zamanlarda kurduğum programlar şunlar: Kubuntu-desktop kurdum sorunluydu sildim, xfce kurdum kurarken wicdi sildi yerine network manager kurdu. Sonra zamanla gnome network-manageri görmez oldu sildim wicd kurdum yine. O esnadaydı sanırım; nm silinirken bana dedi ki apt-get autoremove ile gereksiz 3 paketi silin. Ben de dediğini yaptım. Blgisayarımdaki  her şey gerekliymiş gibi isimlerinde python ve lib geçen :D bazı paketleri sildim.
Neyse windowsta web2py sorunsuz çalıştı. Python2.5 kurdum ve sqlite3 çalıştı. Sorun benim python2.5in kararsız ve sorunlu hale gelmesinde. Teşekkürler ilgin için. 10 gün kadar bir ara vereceğim bu işe sonrasında ubuntuyu elden geçirmem gerekecek.

Aldığım hata ise:
>>> import sqlite3
Traceback (most recent call last):
  File "<stdin>", line 1, in <module>
  File "/usr/local/lib/python2.5/sqlite3/__init__.py", line 24, in <module>
    from dbapi2 import *
  File "/usr/local/lib/python2.5/sqlite3/dbapi2.py", line 27, in <module>
    from _sqlite3 import *
ImportError: No module named _sqlite3

heartsmagic

İlginçtir aslında sqlite3'ü göremiyor gibi. Aklıma gelen tek şey, benim çıktılara bakarak sendekileri tamamen (sqlite3 paketleri de dahil) purge ederek paketleri tekrar kurmak. Sen farklı bir yolla sorunu çözmüşsün, eğer deneyeceksen aklında bulunsun.

raspacı

:D oops... Bir hata yaptım ve şu  an xpdeyim. Arkadaşlar sakın su ile root olduktan sonra:
apt-get purge libsqlite3-0 komutunu vermeyin. Ubuntuda ne var ne yok uçuruyor. Uçbirimde silinen programlar akıp giderken şoktan kapatamadım bile. Tam mesaj yazarken bir anda network managerı da uçurdu. Ya insan totemi siler mi o bile gitti. Ubuntuya haciz geldi açılışta komut satırı geliyor artık. Bi linux kerneli kaldı elimde. Onu da silsene ubuntu :'( Neyse zaten kurduğum ve sildiğim şeylerden başı dönmüştü.Yeni kurulum şart olmuştu. Nasıl acemi şöför hacı murat alıp vura vura sürmeyi öğrenir, bende ubuntuda aynı şeyi  yaptım galiba. Ama daha kıracağım çok os var :)

heartsmagic

Öncelikle çok özür dilerim, akılma gelmezdi böyle bir şey. Demek ki purge tavsiye ederken daha dikkatli olmamız gerekiyor.
Eğer elle bağlanabilirsen silme kayıtlarından bakabiliriz neleri kaldırdığına. Daha sonra kurulum yapabilirsin.
Ayrıca ben aptitude ile simule ettiğimde purge işlemini şu çıktıyı aldım:

Alıntı YapAşağıdaki paketler BOZUK:
  evolution-data-server gnubg libaprutil1 libcamel1.2-14 libmono-sqlite2.0-cil libnss3-1d libsoup-gnome2.4-1 libsvn1 libtotem-plparser12
  python-pysqlite2 python2.5 python2.6 sqlite3 subversion xulrunner-1.9
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  libsqlite3-0{p}
0 paket yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 1 kaldırıldı, 13 yükseltilmedi.
Arşivlerden 0B veri alınacak. Paketler açıldıktan sonra 614kB serbest kalacak.
Aşağıdaki paketler bağımlılıkları karşılamıyor:
  libmono-sqlite2.0-cil: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.5.9) fakat kurulabilir değil
  xulrunner-1.9: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  subversion: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  python2.5: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  python2.6: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  libsoup-gnome2.4-1: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  libsvn1: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  libtotem-plparser12: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  libcamel1.2-14: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  evolution-data-server: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  sqlite3: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  python-pysqlite2: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  libaprutil1: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.6.10) fakat kurulabilir değil
  libnss3-1d: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.5.9) fakat kurulabilir değil
  gnubg: Depends: libsqlite3-0 (>= 3.5.9) fakat kurulabilir değil
Aşağıdaki eylemler bu bağımlılıkları çözecek:

Aşağıdaki paketlerin eski sürümünü kur:
libsqlite3-0 [3.6.10-1ubuntu0.2 (jaunty-updates, now) -> 3.6.10-1 (jaunty)]

Skor -9975

Çözümü kabul et? [E/h/i/?]
Aşağıdaki paketlerin ÖNCEKİ SÜRÜMLERİ yüklenecek:
  libsqlite3-0
0 paket yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 1 eski sürümü yüklendi, 0 kaldırıldı, 13 yükseltilmedi.
Arşivlerden 288kB veri alınacak. Paketler açıldıktan sonra 0B yer kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/H/?]
Paketleri indir/kur/kaldır.

Ancak bu sadece kabul ettiğim ilk çözüm önerisi. Sana sunulan çözüm önerilerine göre farklı paketler de kaldırılmış olabilir. Bu nedenle kurulum/kaldırım kayıtları daha fazla iş görecektir.

raspacı

Önemli değil @heartsmagic inan hiç üzülmedim. Çünkü ubuntuda bir sorun olduğu belliydi. Ben o son komutu vermeden önce pysqlite2 ve python 2.5i de silmiştim. Son komutla birlikte python2.6  dahil herşeyi sildi. O kütüphane heryerde kullanılıyormuş demekki. Kaldırdığım paketleri tekrar kurmamı istiyorsun sanırım. Kurulum kaldırım kayıtları sanırım apt-cache ile ilgili ama açıkçası eski ubuntu üzerine gitmeyeceğim. Bir çok gereksiz program ve onların sağda solda bıraktığı izler vardı. Dediğim gibi zavallı 9.04 deneme tahtası olarak çok emeği var bende sağolsun. Zaten yeni sürüm geliyor. Şimdi 10 gün kadar önemli bir işim var ve tüm planlarımı erteliyorum. Sonra ubuntuyla ilgili bir karar vereceğim. Yerli dağıtımlara da ağırlık vermek istiyorum. Pardus ve yanında lapis veya truvayı deneyeceğim pardusu pythona verdiği önem ve amatör geliştiricileri teşvik ettiği için seviyorum lapis ne durumda en iyi sen bilirsin herhalde, denemek istiyorum bu aralar. Kota sorunumda var 10 gün ayrıca kotamında sıfırlanacağı gün :) Teşekkürler.

heartsmagic

Anladım @levi, içim biraz daha rahatladı böylece.
Lapis, en son baktığımda dışarıya ISO verecek durumda değildi. Proje durma noktasına geldi diyebilirim. Tekrar canlanma ihtimali her an var ancak şu sıralar yeni bir ISO çıkması sanırım pek olası değil.

raspacı

Keşke imkanım olsa da bir yerli projenin kıyısından köşesinden tutup destek olabilsem. Pardus iyi güzel de herşeyi devletten beklememek lazım. Bağımsız projelere de ihtiyaç var. Bu Lapis olur başka yeni  birşey olur ama olsun.

heartsmagic

Sen yeter ki iste. Ortada birden fazla proje var fakat insan gücü yetersizliğiyle ya sonlanıyor ya da ağır aksak yürüyor. Şöylece bir kendini tartıp hangisine daha fazla yardımcı olabilirim diye bakabilirsin.

raspacı

Hayırlısı bakalım bir hedefim de bu :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2009 - 17:18:53

Bu arada 1 ay kadar önce sistemimdan bir usb başlatıcı oluşturmuştum şimdi aklıma geldi. :) Onu çalıştırabilirsem ubuntunun kararlı haline dönebileceğim. Yedek aldığım durumda sistem idealdi. Tek sorun makinenin usbyi boot ettirememesi.