Ati 3650 Ekran kartı kurulumu yapılınca restarttan sonra makine kilitleniyor.

Başlatan cesamusic, 10 Mayıs 2009 - 20:41:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cesamusic

İşletim sistemimi (ubuntu 9.04) sorunsuz kuruyorum bütün güncelleme paketlerini tek tek kuruyorum bir sorun yok neredeyse 3 saat kadar kurulum yapıyorum bütün güncellemeler dahil. Fakat envy yi kurup ati driveri güncelle deyince ilk res ten sonra makine açılmıyor. Sorun ati ekran kartının driverımı yoksa ben mi bi yerde yanlış yapıyorum.  :'(

zeitgeist

Biraz araştırma.

Ati ekran kartları şu na için 9.04 de sorunlu. Meselenin ayrıntıları için bu başlığı sonuna dek okuyun.

Eğer ati sürücüleri kurmayı başaramazsan Ubuntu'nun tekrar açılması için recovery modda envy aracılığıyla ati sürücüyü kaldırın ve Mesa sürücüleri kurun.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

cesamusic

Ben zaten bu konu başlığını okudum işin ilginç tarafı ben recovery modunda açmaya çalıştığım zamanda aynı yerde makine kilitleniyor. Bu modda iken ekstra bir şey yapmama gerek varmı.

esrama

Bu ati ile olan sorun 9.1 veya 9.04.1 sürümünde düzelirmi? Yoksa bu iş böyle devam edecekmi ? Linux dünyası sürücülerle sorunlu olabilir ama benimde pc şu anda açılır durumda bile değil! ve sadece ekran kartı sürücüsü yüzüden...Bu olayı toplu halde maille bildirebilirmiyiz ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: esrama - 10 Mayıs 2009 - 22:20:08
Bu olayı toplu halde maille bildirebilirmiyiz ?

AMD/ATI'ye mi? Zira aslında sorun onların sürücülerinde. Nvidia ve ATI sürücüleri kapalıdır ve geliştiriciler bir şey yapamazlar bunlara. Bu iki firmanın kendi sürücüleri ile ilgili olan meselelere kendilerinin el atmaları lazım.

@cesamusic makine tam olarak nerede kitleniyor? Bir hata veriyor mu? Grub açıldığında Ubuntu satırının üzerine gelip e tuşu ile o satırı düzenlemeye çalış. Satırın sonuna doğru quiet göreceksin, onu sil. b ile sistemi açmaya çalış. Böylece sana hata satırını gösterecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cesamusic

Makine grub menüsünden ubuntu yu seçtikten sonra ubuntu logosu çıkıyor doluyor ve tam en sonunda makine kilitleniyor görüntü iki 3 kere gidip geliyor ve öyle kalıyor.

zeitgeist

Forumdaki Jaunty de ATi sürücü kurulumuyla ilgili sabit başlığımızda geçen modellerin dışındakilerde sürücü yükleme sıkıntısı var. O yüzden şimdilik Mesa sürücüleri kullanmaktan başka bir seçenek yok gibi görünüyor.

@cesamusic,
Ubuntu'yu recovery modda aç, rott shell satırından gir ve envy ile kurduğun sürücüyü kaldır. Ardından Mesa sürücüleri kur.
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri

@esrama,
Aynı tavsiye senin için de geçerli.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

localhost

Alıntı yapılan: cesamusic - 10 Mayıs 2009 - 22:12:49
Ben zaten bu konu başlığını okudum işin ilginç tarafı ben recovery modunda açmaya çalıştığım zamanda aynı yerde makine kilitleniyor. Bu modda iken ekstra bir şey yapmama gerek varmı.
Anladigim, siz makineyi Recovery modda acip root/shell olarak calistirmamissiniz. 2. ci acik ise :) zeitgeist`in verdigi ve benim yazdigim bir konuyu dogru okumamissiniz. :) Dogru okusaydiniz asagidaki mesaji yazmazdiniz.
Alıntı yapılan: cesamusic - 11 Mayıs 2009 - 15:58:14
Makine grub menüsünden ubuntu yu seçtikten sonra ubuntu logosu çıkıyor doluyor ve tam en sonunda makine kilitleniyor görüntü iki 3 kere gidip geliyor ve öyle kalıyor.
Kisacasi sürücü kurulmus ama xorg.conf ta ekli olmadigi icin görüntü bir kac kez yeniden baslatiliyor ve ardindan siyah bir ekranda makine kilitleniyor. Kilitlenmesinin sebebi, dkms sürücüyü fglrx`e diyorki, sen bende ön tanimli her acilista baslaman gerekiyor yoksa görüntü veremeyiz kullaniciya. Xorg ta dkms ye diyor ki, bende kullanilan sürücü tanimli degil  biraz bekle bir kac kez yeniden baslatiyim server`i sonra deneme yapiyor bakti olmadi, cok yapinca ya kafasi agriyor yada sisiyor. Sonra sistem halt olup cakiliyor. Sizde sorunu bu sekilde cözemiyorsunuz :) Cözmeniz icin verilen linki iyi okumaniz gerekiyor. xorg.conf ta fglrx yazilmasi lazim.
Linux LPIC1 - MCSA