[çözüldü] Klavyemi Arapça yapmak istiyorum

Başlatan bifenaki, 29 Nisan 2009 - 19:03:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bifenaki

ubuntuda türkçenin yanında başka klavyeler de kullanmak mümkün mü? mesela arapça

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bifenaki - 29 Nisan 2009 - 19:03:48
ubuntuda türkçenin yanında başka klavyeler de kullanmak mümkün mü? mesela arapça

Mümkündür lakin nasıl yaparsınız fikrim yok. İkinci kez uyarıyorum, burası  [ÖNEMLİ] Acemiler İçin İlk Durak [ÖNEMLİ] ve burada yol gösterme amaçlı başlıklar açılmıştır. Soru sorulmamaktadır.

bifenaki

tamam. peki bu konuda bana yardım edebilecek biri var mı?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bifenaki - 29 Nisan 2009 - 19:16:07
tamam. peki bunun nasıl yapılacağını bilen biri var mı?

Biraz beklerseniz bilen birisi çıkacaktır. ;)

Başlığı, sorunuz ile alakalı olarak değiştirdim.

ironic

Sistem >> Tercihler >> Klavye >>>(Açılan pencere, üst menüden)düzenler bölümünü açın. Alttan "Ekle" ye tıklayın. Ülke ile ya da Dil ile ilgili bölümden gerekli tercihleri yapın.

Ör: Dil ile bölümünden;

Dil: Arapça
Varyant:Arapça

olarak belirledikten sonra "Ekle" yapın. Listeye "Arapça" eklenecektir. Yandaki kutucuğu seçerek öntanımlı yapabilirsiniz. (açılışta Arapça klavye ayarları başlar). Alt bölümden "Sistem geneline Uygula.."  ya tıklayıp şifrenizi girin.

ceylandag

Konu ile ilgili cevap gelene kadar aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
http://www.corluihl.com/ArabicKeyboard/ArabicKeyboard.htm
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

bifenaki

Alıntı yapılan: ironic - 29 Nisan 2009 - 19:26:17
Sistem >> Tercihler >> Klavye >>>(Açılan pencere, üst menüden)düzen bölümünü açın. Ülke ile ya da Dil ile ilgili bölümden gerekli tercihleri yapın.

Ör: Dil ile bölümünden;

Dil: Arapça
Varyant:Arapça

olarak belirledikten sonra "Ekle" yapın. Listeye "Arapça" eklenecektir. Yandaki kutucuğu seçerek öntanımlı yapabilirsiniz. (açılışta Arapça klavye ayarları başlar). Alt bölümden "Sistem geneline Uygula.."  ya tıklayıp şifrenizi girin.
bunları yaptım ama sistem geneline uygula deyince şifremi yazamıyorum. çünkü klavye arapça oluyor. xp deki gibi (shift+alt) sistem açıkken klavye değiştiremiyor muyuz?

ironic

Öntanımlı yapmayalım o zaman. Arapça ayarı oluşturun ve alt bölüme dokunmayın. Oturum açma da da sorunlar oluşabilir. Öntanımlı Türkçe de kalsın.

Alt ya da üst panele Sağ tıklayarak "panele Ekle" yi seçin.

Açılan menüden "klavye Belirteci" nin seçip "Ekle" ye basın.

"Trk" yazacak. Arapça kullanmak istediğiniz zaman üstüne tıklayın.

Ör: عﻻعىفع ( Ubuntu  :) )

bifenaki

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bifenaki - 29 Nisan 2009 - 20:02:22
çok teşekkür ederim

Sorun çözüldü ise ilk  mesajınızı düzenle diyerek, [Çözüldü] etiketi ekleyebilirsiniz. Biz de kapatırız.