Ana klasörüme yazma hakkı verdim, uyarı alıyorum.

Başlatan Enchantress, 29 Mart 2009 - 05:02:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Enchantress

zend web debugger'ı indirdim ve kurulumu baya karışıkmış, benden bir dosyayı ana dizine atmamı istiordu ana dizine erişim yetkim yoktu bende gittim ana dizini yazılabilir yaptım ( sudo chmod 777 -R / ) ama bu yüzden şimdi sisteme logon olurken şunu diyor:
Kullanıcı $HOME kullanıcı tarafından sahiplenmeli ve diğer kullanıcılar tarafından yazılamamalı
aslında bunun hemen üstünde bi uyarı mesajı daha çıkıyor .dmsv diemi tam hatırlamıorm buna benzer isimde bir dosya hakkında uyarı verior yardımcı olrsanz sevinirm teşekkr ederim.

AbkHaZiaN

Eğer Home(ev) dizinine verdiysen güvenlikten ödünvermiş olursun masaüstüne belgelerine resimlerine izin gerekmeksizin ulaşılabilir. chmod'u eski haline getirip ata bilirsin. Home dizinine bir şey atmak için chmodla oynamana gerek yok. Ben sorunsuzca atıyorum. Eğer atamazssan
alt+f2
gksu nautilus
ile atabilirsin
Aldığın hata chmodla ilgili Emin değilim ama 667 yi denermisin yine aynı hataı alacakmısın.

bytan

Kök dizine 777 vermek hiç güzel bir uygulama değil. Bu tür kısa süreli durumlarda okuma/yazma hakkı için aşağıdakini kullanabilirsiniz:

sudo nautilus

Çözüme gelirsek, uçbirim açarak içerisine şu komutu verin:

sudo chown -R $USER:$USER /home/$USER

Bu işlemden sonra:

sudo chmod -R 744 /home/$USER

ve gerekirse:

sudo chmod 644 /home/$USER/.dmrc

Son olarak, okuma/yazma hakları ile ilgili SUDO'nun 3. sayısında güzel ve temel bilgiler var.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Enchantress

evet arkadaşlar  teşekkür ederim msjlarınızı windows açıkken gördm ve linux'e geçtm ama maalesef sıkıntılar oluştu internete giremiorm ve makinemde mevcut dier hard'disklerime bağlanamıyorm tekrar win'e geçtm ve şuanda bunun nedenini araştırıorm :S saolun tekrar.

bytan

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Enchantress

oturun sorunsuz açılıor evet ( kullanıcımı adımı yazdıktan sora aldıım uyarı dışında )
ama verdiiniz komutları yazınca hangisini yazarsam yazıım şu uyarıyı alıyorum;
-must be setuid root...
ve komutları ana klasörden yazmayı denedim /home klasöründen yazmayı denedim hepsinden denedim ya ben yapamıorm yada işim zor bilmiorm :S

bytan

Tüm kök dizine okuma/yazma izni verilirken değişen çok şey olmuş. Fazla vaktim yok; ama gördüğüm kadarıyla yönetici haklarında bile sorunlar var. Bunu çözmek biraz uğraştıracak.

PF @ ST

Enchantress

ilgilendiin için saol benm vaktim var eğer çözüm olur diosanz ubuntuyu kaldırıp tekrar kurabilrm sorun deil benm için olurmu acaba???

bytan

Biz bunu en son şık olarak kullanıyoruz. Ama dediğin gibi, kurulu bölümü biçimlendirip tekrar kurmak çözüm olur.

PF @ ST

Enchantress

bu arada yani tam bilmediim için soruorm biraz cahilce olcak belki ama windowsdan direk ubuntuyu kurduum birimi biçimlendiricem dimi cd'den silme olayı yok.

bytan

Alıntı yapılan: Enchantress - 29 Mart 2009 - 16:20:22
bu arada yani tam bilmediim için soruorm biraz cahilce olcak belki ama windowsdan direk ubuntuyu kurduum birimi biçimlendiricem dimi cd'den silme olayı yok.

Ubuntu cd'si ile sistemi açarak, kuruluma geçtiğinizde, ubuntuyu kurmak istediğiniz alanı seçip biçimlendirmeyi yapabilirsiniz. Buradaki anlatımı inceleyin.

PF @ ST

Enchantress

her şey için teşekkür ederim bytan...
işinin hakkını fazlasıyla veriorsun
Çok sağ ol.

bytan

Estağfurullah @Enchantress. Hepimiz elimizden geleni yapıyoruz.

Konuyu kapatmıyorum. Belki yeniden kurulum olmaksızın çözüm hakkında bilgi verecek biri çıkabilir. Bu da bize kaynak olur..

PF @ ST

Enchantress

bytan verdiin dökümanı inceledim şuanda hala inceliorm ama şöle birşey oldu, verdiin dökümandaki 4.7 resminde ( bilgisayarıma 2 hdd takılı ) 4 seçenek çıkıordu ve en üstteki seçenek seçiliydi ayarı değiştirmedim ve ileri dediimde "Bu aygıtta yeni ve boş bir bölümleme tablosu..." başlığındaki uyarı çıktı "Devam Et" e bastm (formatla ilgili hiçbir kısım yoktu maalesef benm kurulumum aşamasnda) ve yüklemeyi yaptı bilgisayarımda 2 tane ubuntu oldu yani işler dada karıştı ilkini silsem düzelir ama windows üzerinden ubuntuyu kurduunu düşündüüm yeri biçimlendirdiim halde yeniden başlat yaptıımda her 2 ubuntuyuda görüordm nie böle oluyor acaba, ve sadece ilk kurduum ubuntuyu nasıl kaldırıcam :S

bytan

Sadece grub menüsünde bunu görüyorsun. Diğer ubuntuyu açmayı denediğinde açılmaz. Tek bir ubuntuya ait normal ve recovery girdisi kalana kadar diğer ubuntu girdilerini menu.lst dosyasından silebilirsin. Konuyla ilgili bilgiler forumda mevcut.

PF @ ST