apt-get install komutu Devam etmek istiyor musunuz [E/h]?

Başlatan graindor, 14 Mart 2009 - 12:37:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

graindor

sudo apt-get install xxxx komutu ile depolardan yazılım kuruyoruz.apt-get gerekli paketleri de listeleyip indirilmesi dosya boyutları v.s bilgileri veriyor.Sonunda
"Devam etmek istiyor musunuz [E/h]?" şeklinde işlemlerin devam etmesi için bizden onay istiyor.
İşte bazen apt-get bizden yine dosya bilgileri verip bu onay sorusunu sormadan  işlemlere hemen başlıyor.Her zaman onay istemesi gerekmiyor mu?Ben her zaman E/h? sorsun istiyorum.

atomkarinca

Eğer bu komutu

sudo apt-get install xxxx -y

şeklinde kullanmıyorsanız her zaman için sizden onay istemesi gerekiyor (benim bildiğim kadarıyla).

canosayan

eğer bağımlı paket varsa apt-get devam etmek istiyor musunuz diye soruyor.

apt nasıl da paket kurma apt-get'in paramatrelerini şöyle göstermiş

Alıntı YapBunun anlamı APT'nin sadece komut satırında belirtilmeyen ancak gereken paketleri de kurmak istediği zaman onay isteyeceğidir.

Aşağıdaki apt-get seçenekleri işinize yarayabilir:

-h  Yardım ekranı.
     -d  Sadece indir , kurulumu yapma
     -f  Bütünlük kontrolü başarısız olsa da devam etmeye çalış
     -s  Hiçbir eylem yapma, sadece olayı simüle et
     -y  Tüm sorulara Evet cevabı verdiğimi farzet
     -u  İşlem sonucunda güncellenecek olan paketleri listele

sanırım sizin istediğiniz aralarında yok
Chmod bizim işimiz.

graindor

Demek bağımlı paket varsa onay istiyor yoksa istemeden paldır küldür devam ediyor.Şimdi neden hep sorsun istedim?
Sormadan işleme devam ettimi kaç Mb veri inecek kurulumdan sonra ne kadar yer kaplayacak bu bilgileri kaçırıyorum.İşime gelmeyince Ctrl +C ile işlemi sonlandırıyorum bende.
sudo apt-get install örnek -d 
sadece indirmek için bu komut doğru mu?
Teşekkürler

Sypro

Evet sadece indirmek için komut doğru.
Aklıma takıldı, aptitude ile de denediniz mi? Onda da aynı mı sonuç?

sudo aptitude install xxxxx

not: e/h kısmında e ye basınca karşınıza mavi bir ekran çıkarsa şaşırmayın:) o ekranda g'ye basarak ilerleyebilirsiniz ya da e/h kısmında seçim yapmadan enter'a basarak apt-get gibi kuruluma devam edebilirsiniz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Sypro - 15 Mart 2009 - 01:52:58
Evet sadece indirmek için komut doğru.
Aklıma takıldı, aptitude ile de denediniz mi? Onda da aynı mı sonuç?

sudo aptitude install xxxxx

not: e/h kısmında e ye basınca karşınıza mavi bir ekran çıkarsa şaşırmayın:) o ekranda g'ye basarak ilerleyebilirsiniz ya da e/h kısmında seçim yapmadan enter'a basarak apt-get gibi kuruluma devam edebilirsiniz.

aptitude'de de bağımlılık varsa soruyordu hatırladığım kadarıyla.

Düzenleme: Test ettim, aptitude ile de aynı şey oluyor. Yani bağımlılık yok ise direk indirmeye başlıyor.

Test örneği; epdfview

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.