[Çözüldü] ubuntu server 64 bit skype kurma sorunu

Başlatan coni, 11 Mart 2009 - 02:19:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coni

merhabalar sanal pc de ubuntu server versiyonunu kullanıyorum. Gnome * masaüstü kurulu sistem en son güncel halinde şu başlıktaki konudan medibuntu debosunuda ekledim.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4878.0.html
Benim sorunum tam olarak skype kurulumu skype sitesinden dep paketini indirdim kurmaya çalıştım i386 diye bir hata verdi sanırım 64 bit versiyonu desteklemiyor. Bende depolarda aradım ama yok medibuntu da buldum sonra konsoldan kurmak için sudo apt-get install skype dediğimde şu hatayı veriyor.

coni@ubuntu:~$ sudo apt-get install skype
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

bunu nasıl çöze bilirim acaba.

birde konsolda su yazarak root hakları almak istiyorum benden paralo istiyor. paralomı yazdıktan sonra yetkilendirme hatası diyor.bunun sebebi nedir acaba normalde sudo diye başlayıp bir komut girdiğimde şifremi giriyorum ve devam ediyorum. ama su yazarak alamıyorum.

coni@ubuntu:~$ su
Parola:
su: Yetkilendirme hatası

teşekürler

bytan

Alıntı YapE: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

Yukarıdaki hatayı alıyorsan, muhtemelen başka bir kurulum işlemi ya devam ediyordur ya da synaptic açıktır. Bunu kontrol edip tekrar deneyebilirsin.

İkinci sorunun yanıtı ise, aşağıdaki ile root kullanıcısına şifre atarsan, su komutunu doğrudan kullanabilirsin:

sudo passwd root
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

coni

bu kadar hızlı cevap için teşekürler sorun sanırım hdd yer kalmamış restart attıktan sonra kura bildim aynı komutlan teşekürler