[Çözüldü] FLAC to MP3 Converter

Başlatan acemiubuntucu, 25 Ocak 2009 - 17:05:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acemiubuntucu

ubuntu'da FLAC dosyalarını kayıpsız bir şekilde MP3 formatına çevirecek Converter programı arıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: 2600 - 25 Ocak 2009 - 18:29:39
MP3 formatında illaki kayıp olacaktır kayıpsız derken acaba en yüksek bit oranındamı ?
Evet en yüksek bit oranında yani FLAC dosyalarımı 320kbps MP3 olarak Convert etmek istiyorum. bu bit oranına çevirebilecek bir program arıyorum.

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: 2600 - 25 Ocak 2009 - 19:08:49
Doğrudan çevirme yapan varmı tam olarak bilmiyorum ama ben audacity ile işimi görüyorum dosyayı açıp expot kısmından mp3 olarak kayıt edebiliyorum ama lame paketinin kurulu olması gerekiyor
flac ı mp3 e çevirebiliyor mu? 320kbps değerinde çevirebiliyor mu?

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: 2600 - 25 Ocak 2009 - 19:48:33
evet
audacity i kurdum. lame paketini nereden, nasıl kurabilirim?

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: 2600 - 25 Ocak 2009 - 19:58:20
synaptic patek yöneticisinden arama yap çıkacaktır

bu audacity programında bir sürü menü var hangi menüyü seçip .flac uzantılı ses dosyalarımı .mp3 formatına çevirebilirim? birde hepsini tek tek mi çevirecek? yoksa bütün .flac uzantılı dosyaları gösterdiğim zaman program hepsini 320kbps değerine .mp3 uzantılı olarak çevirebilecek mi? yardımcı olursan sevinirim.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: 2600 - 27 Ocak 2009 - 22:20:00
Bu program aslında çevirici değil ama çevirme işlemi yapabilir

1- dosya - aç , kısmından istediğin flac dosyasını sec ekle
2- dosya - export , kısmından dosyayı istediğin formatta tekrar kaydet

teker teker
deniyorum.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ocak 2009 - 22:23:34
http://www.simplehelp.net/2008/12/11/how-to-convert-flac-files-to-mp3-using-ubuntu-linux/

Resimlerle anlatılmış durumda.
SoundConverter aynı anda bütün dosyaları convert edebiliyor sanırım. fakat paket yöneticisindeki 1.3.2 sürümü bu sürümde 320kbps seçeneği yok. sitesinde yeni sürümlerinde 320kbps seçeneğinin olduğunu yazmışlar: http://soundconverter.berlios.de/ programı güncellemek lazım burdaki http://developer.berlios.de/projects/soundconverter/ tar.gz uzantılı dosyayı indirdikten sonra nasıl kurabilirim? eski versiyonunu kaldırmam gerekir mi?

heartsmagic

Eski sürümü kaldır, derleyip kurmak içinde forumdaki Yükleme bölümündeki sabit bir başlığımıza bak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Biraz hazırcılığa alıştırmak gibi olacak ama, bende derleme kütüphaneleri hazır yüklü olduğu için SoundConverter'in güncel versiyonunu sizin için derleyip paketledim:
http://rapidshare.com/files/190599781/soundconverter_1.4.2-1_i386.deb.html

MP3 desteği için ayrıca Synaptic'ten "gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse" paketini yüklemelisiniz.

[IMG]http://img33.picoodle.com/img/img33/3/1/28/t_Pano01m_ec2054d.png[/img]

özgürlüğeyeryok

Ben erginemr'in bahsettiği programı uzunca bir süredir sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. depolarda mevcut zaten. Dönüştürme için bundan daha kolay bir program olamaz herhalde :)

xwes

bir de soundKonverter, winff vb. ile de yapilabilir.

erginemr

Bu *.deb uzantılı dosyayı masaüstünüze indirip, çift tıklarsanız program kurulacaktır.

MP3 kodek problemi varsa, program zaten uyarı verecektir. Bu durumda konsoldan:
sudo apt-get install gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse
ile gerekli kütüphaneleri kurup programı yeniden çalıştırın.

erginemr

Hmm... ::) "Variable Bitrate (VBR)" yerine bir de "Constant (CBR)"ı deneyin.

erginemr

Ayrıca, bu dosyaları diskinizde saklayacaksanız, yani harici MP4 player vb. bir ortamda çalmayı düşünmüyorsanız; MP3 yerine açık kaynak kodlu, aynı kalitede daha küçük dosya boyutu veren ya da aynı kbps oranında daha yüksek kalidede saklayan OGG formatına çevirmenizi öneririm.

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: erginemr - 28 Ocak 2009 - 15:42:56
Hmm... ::) "Variable Bitrate (VBR)" yerine bir de "Constant (CBR)"ı deneyin.
constant yaparsam bit değeri düşüyor VBR en kalitelisi. sanırım Resample ayarı ile ilgili bir sorun fakat onu aktif edince ve değerini değiştirince hata veriyor. ne yapacağımı bilemedim.
Alıntı yapılan: erginemr - 28 Ocak 2009 - 15:46:55
Ayrıca, bu dosyaları diskinizde saklayacaksanız, yani harici MP4 player vb. bir ortamda çalmayı düşünmüyorsanız; MP3 yerine açık kaynak kodlu, aynı kalitede daha küçük dosya boyutu veren ya da aynı kbps oranında daha yüksek kalidede saklayan OGG formatına çevirmenizi öneririm.
mp3 player a yükleyecektim o yüzden çevirmek zorundayım.

xwes

sorunun ne oldugunu bilmiyorum fakat soundkonverter ile denemeni tavsiye edebilirim. Sanirim buyuk bir paket degil zaten.
(dikkat soundconverter degil, "k" ile)

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: xwes - 28 Ocak 2009 - 19:42:24
sorunun ne oldugunu bilmiyorum fakat soundkonverter ile denemeni tavsiye edebilirim. Sanirim buyuk bir paket degil zaten.
(dikkat soundconverter degil, "k" ile)
flac ı 320kbps değerinde mp3 e çevirebilmesi önemli benim için. kurdum hocam bu programı fakat ayarlamaları çok değişik anlayamadım.

xwes

tam olarak neresini anlayamadiniz? Bir şarkiyi açiyorsunuz, çikiş formatini seçiyorsunuz, oluşturulacak mp3'un nereye kaydedilecegini seçiyorsunuz sonra da start diyorsunuz. O kadar.

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: xwes - 28 Ocak 2009 - 21:03:24
tam olarak neresini anlayamadiniz? Bir şarkiyi açiyorsunuz, çikiş formatini seçiyorsunuz, oluşturulacak mp3'un nereye kaydedilecegini seçiyorsunuz sonra da start diyorsunuz. O kadar.
yok hocam bunlara gerek kalmadı. lame le sox la işimi hallettim. arayüzlere gerek kalmadı. bilgi için thx.

erginemr

Konsolun tadını alan bir daha bırakamaz :) diyelim ve konuyu kilitleyelim.