Bilgisayar Yavaşlığı

Başlatan Serkan Mz, 05 Kasım 2022 - 13:15:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Serkan Mz

Merhaba, Ubuntu 22.04 sürümünü kullanıyorum ve bilgisayarın donanım özelikleri iyi olamısa rağmen bilgisayar yavaş. Çift işletim sistemi kurulu bilgisayarda windows tarafında hızlı fakat linux çok yavaş  özelikleri 1050 ekran kartı 16gb ram  i7 8 nesil  250gb ssd 1tb hdd (windows ssd kurulu)  tek fark windows ssd olması

nxjoseph

Merhaba. Windows'ta ssd olması fark yaratır ama Ubuntu'nun diğer dağıtımlara oranla biraz daha yavaş (firefox'un açılmasının saniyeler sürmesi vs.) olmasının sebebi snap kullanması olabilir.

cokomayi

SSD inanın çok fark yaratıyor. Asla hafife alınmaz. Ama Ubuntu fanı olarak söyleyeyim Ubuntu cidden biraz hantal. Şu an Mint kullanıyorum aradaki fark çok ciddi.

yakusha

SSD ile HDD farkı yarış arabasıyla İETT otobüsü farkı gibi. ikisini kıyaslamak doğru olmuyor. İkinci noktada da Ubuntu ile gelen Snap paketleri ve Flatpak paketleri sisteme tümleşik paketler kadar hızlı çalışmıyor.
Artık bu forumu kullanmıyor.

0M42

Benim bilgisayarımın özellikleri oldukça düşük 1.2 ghz. işlemcim 2gb. ddr2 ramim var önceden bu sistemde lubuntu kullanıyordum 100gb. harddisk vardı sistemde. Sistemin çalışması fena değildi ama açılış ve kapanış çok uzun sürüyordu (özellikle açılış) zira firefox u açmak istediğimde yaklaşık olarak 1dk kadar bekliyordum. Vscode, gimp gibi programlarda bir hayli ağır çalışıyordu.

Daha sonra joseph dostumun katkılarıyla void linux a geçiş yaptım. Void servis yöneticisi olarak runit kullanıyor lubuntuya nazaran inanılmaz bir hız farklı var. Bilgisayarın kapanması 5sn. açılması 30sn. kadar sürüyordu. Firefox ta bu süre 30 saniyelerdeydi. Sonra sisteme ssh taktım. Bilgisayar eski olduğu için veri yolu hızı da düşük ssd tam performansta çalışmamasına rağmen sistem 10 - 15 sn arası bir sürede açılıyor 3sn de kapanıyordu. Firefoxun açılış süresi 5 sn sürüyordu :)

Şimdilerde bodhi linux kullanıyorum oldukça minimal bir dağıtım ve systemd kullanıyor. Açılış sürem void e nazaran biraz daha uzun 20 sn. buluyor kapanış sürem void ile aynı firefox ta yine 5 sn de açılıyor. Ram az olduğu ve yükseltemediğim için, belleğinde ssd olması nedeniyle swap alanı ayırdım bir miktar. Youtube da 480p video bile akıcı bir şekilde izleyebiliyorum.