[Çözüldü] nVidia GeForce 8600 GT (512) driver sorunu 8.4.1 ...

Başlatan opusxx, 21 Ocak 2009 - 06:22:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

opusxx

nVidia Corporation GeForce 8600 GT ekran kartımın driverını synapticten, son versiyonu olduğunu düşündüğüm new glx adında bir driver kurdum ve ne yaptıysam ; formlarda da benzer sorunlar vardı. düşük çözünürlükten kurtulamadım ve sonunda format attım.  Ubuntuyu yeniden yükldim ve ekran kartımın driverını kurmadan mouse sağtuş ile visual effects ten ikinci seçeneği seçtim ve yine sorun çıkaran nvidia new glx i kurmaya başladı. Bende bu sefer sorun olmaz herhalde diye düşünüp * bir şey yapmadım. Sonuç olarak ikinci formatı attım. Yeniden kurdum şimdi ekran kartımı  sisten >yönetim> hardware driverstan kuriim dedim yine aynı şeyi kurmaya kalktı ve cancel dedim. Formlardan envy yi demek istedim build essential ile birlikte kurdum fakat   '' There was an error in the installation process. You can see the log file /var/log/envy-installer.log ''  böyle bir hata verdi.
nvidia-xconfig
pus@opus-desktop:~$ nvidia-xconfig

Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".

VALIDATION ERROR: Data incomplete in file /etc/X11/xorg.conf.
                  Device section "Configured Video Device" must have a Driver
                  line.

ERROR: Unable to write to directory '/etc/X11'.

ve

~$ lspci | grep VGA
05:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 8600 GT (rev a1)

glxinfo | grep render
direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

böyle bir sonuç veriyo.  Formlarda buldum önerilen şeyler karışık geldi. Ekran kartları ve verilen ''xorg.con un içine bendekilerini yerleştirin '' gibi tavsiler karşısında  bir türlü kafamı toparlayamadım, Nede olsa onlar ayrı ekran kartları. Böyle oluncada deneyimlerinden ötürü hiç olayı karıştırmak istemedim.
1. envy yi denedim
2. nvidia-xconfig kurdum denedim
3. hardware drivers tan denedim.
Toplamda 6-7 saatdir pc başında bunlar ile uğraşıyorum  :'(   :)
Bundan 3 ay önce nasıl kurduğumu bir bula bilsem aaaah aah. Şimdiden hertürlü  yardım ve önerileriniz için  için teşşekkürler.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

heartsmagic

1. envy için build-essential'a gerek yok, depolardan kurabillirsin.2
2. Eğer kendin nvidia-xconfig deneyeceksen bunu sudo ile yapman gerektiğini öğrenmiş olman gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

opusxx

Şu an için şehirdışındayım. Acil bir iş için gittim ve 1 ay kadar yokum. * yalnız envy yi synapticten kurdum, tek başına envy ayarlarına girdiğimde gelen seceneklere tıkladığımda bir uyarı veriyordu. Şu anda o uyarıyı bilemiyeceğim.
Sudo nvidia-xconfig i altta dediğiniz gibi eksik yazıp hata mesajınıda yapıştırmışım. Kusura bakmayın 6-7 saat dedim ama bi hesap yapınca 8-9 saat uğraştığımı anladım. Suıdo olarak yaptığımı iyi hatırlıyorum ama ne oldu neler bitti şimdi tamamen unuttum. Ben bu konuyu evime pc başına dönünce, daha rahat ve sakin bir kafa ile biraz daha araştırıp bir iki denemeden sonra bir, sorun çıkarsa yeniden açmak istiyorum.  Şimdilik verdiğim rahatsızlıktan ötürü özür diliyorum. Silmeniz gerekiyor ise konuyu tabiki ne hadtime yok edin hemen :D
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

heartsmagic

Rahatsızlık vermiyorsun, böyle düşünme. Konunun da silinmesine gerek yok, eğer cidden foruma bakınıp sorununu çözemediysen başlık açmak en büyük hakkın senin. Aksi takdirde forumun kurulma amacını hiçe saymış oluruz.

deliver

bendede efecetlerle alakalı sorunlar oluyordu meğer aynı hatayı bendede veriyormuş(acemi olunca ancak anlıyor insan:))
deliver@trex:~$ nvidia-xconfig

Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".

WARNING: No Layout specified, constructing implicit layout section using screen
         "Default Screen".

WARNING: Unable to find CorePointer in X configuration; attempting to add new
         CorePointer section.

WARNING: The CorePointer device was not specified explicitly in the layout;
         using the first mouse device.

WARNING: Unable to find CoreKeyboard in X configuration; attempting to add new
         CoreKeyboard section.

WARNING: The CoreKeyboard device was not specified explicitly in the layout;
         using the first keyboard device.

ERROR: Unable to write to directory '/etc/X11'.

ve
deliver@trex:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 8800 GT (rev a2)

bu hatayı * ya da bu hataları nasıl giderebilirim....?

heartsmagic

Onlar hata değil uyarı. Ayrıca bir önceki iletimdeki ikinci maddede durumu belirtmiştim.

sudo nvidia-xconfig

Fakat ilk tavsiye ettiğim şet Envy. Ardından hardware drivers, ardından elle kurulum ve bu komuttur.

erginemr

Yukarıdaki hata mesajlarına bakılırsa, sanırım "nvidia-xconfig" çağın biraz gerisinde kalmış. "xorg.conf" dosyasının hala eskisi gibi dolu dolu olduğunu zannediyor.

heartsmagic

:) İşte o bölümleri bulamadığından kendisi ekliyor sanırım.

deliver

envy yi kurdum oradan güncelleme filan yaptı.... şimdilik bir sorun yok gibi asıl sorun benim internetimin olmaması ve internet için kasayı internet cafeye taşımak zorunda olmam...:(
bi eksik var oda ekran kartımın fanını kontrol eden proğram alternetifinin bulunmaması.... yanı bn yoktur diye düşünüyorum... var mıdır?

heartsmagic

@deliver, eğer internet problemini bir başka başlıkta dile getirmediysen yeni bir tane (veya mevcut olanlardan) açıp oradan devam edebiliriz.

Grafik kartı için fan uygulaması için ne yazık ki bir tavsiyem yok. Fakat neden ihtiyaç duyduğunu anlatırsan belki farklı alternatifler önerebiliriz.

matafleur

Nvidia 8000 ve 9000 serisi kartlarda genel olarak linux tabanlı dağıtımlarda büyük bir performans sorunu var.Özellikle kde 4 masaüstünde büyük ölçüde hissettiriyor kendini.Bende aynı kartı kullanıyorum.Şu ana kadar okuduklarım nvidianın yeni sürücülerde buna bir çözüm bulacağı yönünde.

Bekleyip görmekte yarar var.

İşin KDE kısmıyla ilgili geçici birkaç çözüm önerisi sunulmuş.Deneyip duruma göre taşıyacağım foruma.

opusxx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Ocak 2009 - 17:13:38
Onlar hata değil uyarı. Ayrıca bir önceki iletimdeki ikinci maddede durumu belirtmiştim.

sudo nvidia-xconfig

Fakat ilk tavsiye ettiğim şet Envy. Ardından hardware drivers, ardından elle kurulum ve bu komuttur.

Envy şuanda düzgün kuruldu ve driver'ı yükledi. (Şimdilik restart istiyor fakat korkudan restart atmıyorum :).) Sizin dediğiniz sırayı takip ederek hepsinimi kurmam gerekiyor yoksa sırası ile, envy olmadı hardware drivers o'da olmadı, el ile kurulum mu tavsiye ediyorsunuz, o kısmı pek anlıyamadım.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

opusxx

Sonunda oldu. Envy halletmiş :) Hatta bu sefer nvidia settingsten de bütün ayaralrı yapa biliyorum. Ekran çözünürlüğüm şimdi olması gerektiği gibi oldu. İlk kurulumda olduğu gibi dpi sorunuda yok artık. 1280 e 1024 te 85 dpi oldu eyooooo   :P. Şimdi sıra, gelsin ultimaonline iris ve ya kingdom reburn ve de rohan online. :) Oyun formunda görüşmek üzere. Umarım Görüşmeyiz pek hayra alamet olmuyo da ondan. Yanlış anlamayın :D
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

deliver

@heartsmagic evet benim internetim yok nedeni ne bilmiyorum bn kablosuz bağlanmaya çalışıyorum olmuyor...
kablosuz ağları buluyor ama başlanmıyr...(windows da bağlanan hatlara)
air live  marka bir kablosuz adaptör kullanıyorum....bununla alakalı knu açmadım...

ayrıyeten ekran kartı için yeni driveri beklemek en mantıklısı galiba(fan kontrolcüsü sormamın nedeni 1GB ekran kartım olmasına rağmen
geçişlerde ara ara donmalar oluşuyordu acaba ekran kartı gereğinden fazlamı ısınıyor diye düşünmüştüm...)

heartsmagic

Başlığı açan @opusxx'in sorunu çözüldüğüne göre konuyu kapatalım.
@deliver sen de yeni bir konu açabilirsin internet sorunun için.