Ubuntu Girmemesi

Başlatan src32, 30 Kasım 2019 - 23:07:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

src32

Ubuntu 18.04 Rufus ile UEFI olarak boot edip kurdum. Kurarken kapanması sorunu olduğu için ( Nvidia ekran kartı kullanıyorm) "nomodeset" yazarak kurulum gerçekleştirdim. Girişte hangi işletim sistemini sormuyor ama bios'ta gözüküyordu ordan başa alıp Ubuntuyu başlattığımda ise kullanıcı şifresi yazma yeri geliyor ve ardından bir hata vermeden laptop kapanıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. (Ekran kartından kaynalandığını düşünüyorum)

Bilgisayarım: Msi GL62M
Ekran kartı : Nvidia GTX1050
~ why

Empat

UEFI arayüzünde Secure Boot özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.

Sistemdeki diğer hatalar ile ilgili konu açarken, sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları iletinize kod etiketi içerisinde ekleyin:

Ctrl+Alt+F2 kısayolu veya kurtarma modu aracılığıyla terminale ulaşın.

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki grafik kartları ve diğer donanımlar ile ilgili bilgi alabileceğimiz iki küçük aracı yükleyin.
sudo apt install mesa-utils inxi

Dağıtım/sürüm/kernel/mimari bilgisini verir.
uname -a

Yeniden eskiye doğru, sistem loglarını listeler.
sudo journalctl -r > log && cat log
(Bu komutun çıktısı çok uzun olursa, bu komutu çalıştırdıktan sonra oluşan log adlı dosyanın içeriğini buraya aktarmanız yeterli olacaktır.)

Depolama aygıtlarını ve bölümlerini listeler.
sudo fdisk -l

Failed durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=failed

Disabled durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=disabled

Sistemdeki hataları listeler.
dmesg | grep -i bug
dmesg | grep -i error

Grafik kartı, Xorg sürücüsü ve OpenGL renderer ile ilgili bilgiler verir.
inxi -G

Ekran kartının modelini listeler.
lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

Ekran kartını sürücüsünün adını ve kullanılan sürücüyü listeler.
glxinfo | grep render

Çözünürlük ve yenileme hızı bilgilerini görüntüler.
xrandr

İlgili markalara ait sahipli sürücülerin kurulu olup olmadığını denetler.
dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime"
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

src32

Alıntı yapılan: Empat - 01 Aralık 2019 - 04:44:20
UEFI arayüzünde Secure Boot özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.

Sistemdeki diğer hatalar ile ilgili konu açarken, sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları iletinize kod etiketi içerisinde ekleyin:

Ctrl+Alt+F2 kısayolu veya kurtarma modu aracılığıyla terminale ulaşın.

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki grafik kartları ve diğer donanımlar ile ilgili bilgi alabileceğimiz iki küçük aracı yükleyin.
sudo apt install mesa-utils inxi

Dağıtım/sürüm/kernel/mimari bilgisini verir.
uname -a

Yeniden eskiye doğru, sistem loglarını listeler.
sudo journalctl -r > log && cat log
(Bu komutun çıktısı çok uzun olursa, bu komutu çalıştırdıktan sonra oluşan log adlı dosyanın içeriğini buraya aktarmanız yeterli olacaktır.)

Depolama aygıtlarını ve bölümlerini listeler.
sudo fdisk -l

Failed durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=failed

Disabled durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=disabled

Sistemdeki hataları listeler.
dmesg | grep -i bug
dmesg | grep -i error

Grafik kartı, Xorg sürücüsü ve OpenGL renderer ile ilgili bilgiler verir.
inxi -G

Ekran kartının modelini listeler.
lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

Ekran kartını sürücüsünün adını ve kullanılan sürücüyü listeler.
glxinfo | grep render

Çözünürlük ve yenileme hızı bilgilerini görüntüler.
xrandr

İlgili markalara ait sahipli sürücülerin kurulu olup olmadığını denetler.
dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime"

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. YAbancı kaynaklardan gördüğüm bi komutu (Nvidia Driver yüklemek için) girerek sisteme erişim sağladım ama bu sefer de girişte Ubuntu,Windows seçeneklerini göremiyorum. BIOS'tan hangisini seçersem ona göre giriş yapıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Grub kurtarma indirim boot ettim ama açılırken donuyor ve girmiyor, "nomodeset"siz Linuxu açamadığım için büyük ihtimal. BU sorunu nasıl çözebilirim ?
~ why

burakerkus

[mention=650430]@src32[/mention] Hocam nomoset ayarı yapıyorsanız ekran kartı driverı ya sorunlu yüklenmiştir yada yüklenmemiştir. Bunun için Empat hocamızın dediği ekran kartı ve xorg ile ilgili olan kodların çıktılarını paylaşırsanız yardımcı olabilir arkadaşlar.
YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

src32

[mention=650417]@Empat[/mention]
Dediğiniz log dosyası da çok uzun olduğu için buraya aktaramıyorum ama verdiğiniz diğer komutlardaki lazım olabileceğini düşündüğüm bütün geri bildirimleri aktarıyorum.

seco@seco:~$ sudo systemctl list-unit-files --state=failed

0 unit files listed.

seco@seco:~$ dmesg | grep -i bug
[    0.225208] ACPI: [Firmware Bug]: BIOS _OSI(Linux) query ignored
[    0.237903] PCI: Using host bridge windows from ACPI; if necessary, use "pci=nocrs" and report a bug
[    0.434980] pci 0000:03:00.0: set MSI_INTX_DISABLE_BUG flag
[    1.196915] tpm_crb MSFT0101:00: [Firmware Bug]: ACPI region does not cover the entire command/response buffer. [mem 0xfed40000-0xfed4087f flags 0x200] vs fed40080 f80
[    1.196921] tpm_crb MSFT0101:00: [Firmware Bug]: ACPI region does not cover the entire command/response buffer. [mem 0xfed40000-0xfed4087f flags 0x200] vs fed40080 f80

(Sorun büyük ihtimal yukardaki hatalardan ötürü diye düşünüyorum, kurulumda da veriyordu ACPI hatasını)

seco@seco:~$ inxi -G
Graphics:  Card-1: Intel Device 591b
           Card-2: NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]
           Display Server: wayland (X.Org 1.19.6 ) driver: i915
           Resolution: 1920x1080@59.96hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 630 (Kaby Lake GT2)
           version: 4.5 Mesa 19.0.8

seco@seco:~$ dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime"
ii  libnvidia-cfg1-435:amd64                   435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA binary OpenGL/GLX configuration library
ii  libnvidia-common-390                       390.116-0ubuntu0.18.04.1                        all          Shared files used by the NVIDIA libraries
ii  libnvidia-common-435                       435.21-0ubuntu0.18.04.2                         all          Shared files used by the NVIDIA libraries
rc  libnvidia-compute-390:amd64                390.116-0ubuntu0.18.04.1                        amd64        NVIDIA libcompute package
rc  libnvidia-compute-390:i386                 390.116-0ubuntu0.18.04.1                        i386         NVIDIA libcompute package
ii  libnvidia-compute-435:amd64                435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA libcompute package
ii  libnvidia-compute-435:i386                 435.21-0ubuntu0.18.04.2                         i386         NVIDIA libcompute package
ii  libnvidia-decode-435:amd64                 435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA Video Decoding runtime libraries
ii  libnvidia-decode-435:i386                  435.21-0ubuntu0.18.04.2                         i386         NVIDIA Video Decoding runtime libraries
ii  libnvidia-encode-435:amd64                 435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVENC Video Encoding runtime library
ii  libnvidia-encode-435:i386                  435.21-0ubuntu0.18.04.2                         i386         NVENC Video Encoding runtime library
ii  libnvidia-fbc1-435:amd64                   435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA OpenGL-based Framebuffer Capture runtime library
ii  libnvidia-fbc1-435:i386                    435.21-0ubuntu0.18.04.2                         i386         NVIDIA OpenGL-based Framebuffer Capture runtime library
ii  libnvidia-gl-435:amd64                     435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA OpenGL/GLX/EGL/GLES GLVND libraries and Vulkan ICD
ii  libnvidia-gl-435:i386                      435.21-0ubuntu0.18.04.2                         i386         NVIDIA OpenGL/GLX/EGL/GLES GLVND libraries and Vulkan ICD
ii  libnvidia-ifr1-435:amd64                   435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA OpenGL-based Inband Frame Readback runtime library
ii  libnvidia-ifr1-435:i386                    435.21-0ubuntu0.18.04.2                         i386         NVIDIA OpenGL-based Inband Frame Readback runtime library
rc  nvidia-compute-utils-390                   390.116-0ubuntu0.18.04.1                        amd64        NVIDIA compute utilities
ii  nvidia-compute-utils-435                   435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA compute utilities
rc  nvidia-dkms-390                            390.116-0ubuntu0.18.04.1                        amd64        NVIDIA DKMS package
ii  nvidia-dkms-435                            435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA DKMS package
ii  nvidia-driver-435                          435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA driver metapackage
rc  nvidia-kernel-common-390                   390.116-0ubuntu0.18.04.1                        amd64        Shared files used with the kernel module
ii  nvidia-kernel-common-435                   435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        Shared files used with the kernel module
ii  nvidia-kernel-source-435                   435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA kernel source package
ii  nvidia-prime                               0.8.8.2                                         all          Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-settings                            390.77-0ubuntu0.18.04.1                         amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver
ii  nvidia-utils-435                           435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA driver support binaries
ii  xserver-xorg-video-nvidia-435              435.21-0ubuntu0.18.04.2                         amd64        NVIDIA binary Xorg driver
~ why

Empat

Intel ekran kartı sürücüsü ile wayland görüntü sunucusunu kullanıyorsunuz. Aşağıdaki adımlarla xorg görüntü sunucusunu ve nvidia driver'ını kullanmayı deneyin.

Öncelikle aşağıdaki resimde gösterildiği gibi görüntü sunucusunu değiştirin.

Ardından giriş yapmayı deneyin ve yine yapamazsanız Ctrl+Alt+F2 ile terminale ulaşın. Ardından aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırın.

Buradan grafik kartı ve işletim sisteminize uygun sürücüyü seçin ve indirin.

İndirdiğiniz dizine komut satırında ulaşın ve bu komutla gerekli chmod izinlerini verin.
sudo chmod +x NVIDIA-Linux*.run

Bu komutla gerekli araçları yükleyin ve sistemi güncelleyin ve yükseltin.
sudo apt update && sudo apt full-upgrade && sudo apt install gcc make

Bu komutla açık kaynak nouveau sürücüsünü bloke edin.
sudo bash -c "echo blacklist nouveau > /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf" && sudo bash -c "echo options nouveau modeset=0 >> /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf"

Bu komutla kernel initramfs ayarlarını güncelleyin.
sudo update-initramfs -u

Bu komutla sistemi yeniden başlatın.
sudo reboot

Ctrl+Alt+F2 kısayoluyla tekrar terminale ulaşın ve bu komutu girin.
sudo telinit 3

Bu komutla sürücüyü indirdiğiniz dizine ulaşın ve sürücüyü yüklemeyi başlatın. /surucuyu/indirdiginiz/dizin yerine sürücüyü indirdiğiniz dizini gireceksiniz. Örneğin; /home/onur/İndirilenler
cd /surucuyu/indirdiginiz/dizin && sudo bash NVIDIA-Linux*.run

Kurulum tamamlandıktan sonra bu komutla sistemi yeniden başlatın ve güle güle kullanın.
sudo reboot
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

src32

[mention=650455]@Empat[/mention]
Yardımınız için çok teşekkür ederim ama daha temiz bir kurulum olması için Ubuntuyu formatlayıp tekrar bir kurulum yapayım dedim ve canlı cdden başlatıp kurulum yaparken bilgisayar kapanıyor ve şu hata ile karşılaşıyorum; (Bu hata haricinde Ubuntu yazısı çıkmadan önce ACPI doesnot cover tarzı bi hata daha veriyordu, kurulu sistemde sistem sorunlarını sorgulayan komuttaydı sanırım aynı hata orda da vardı)
~ why

Empat

[mention=650465]@src32[/mention]
Karşılaştığınız hata nedir?

src32

resim olarak paylaşmıştım görüntüyü ama kaldırılmış sanırım. Link olarak atıyorum buyrun

https://resmim.net/preview/8YNhiJ.jpg
~ why

Orcan46

Arkadaşlar kusura bakmayın forumda yeniyim. Alakasız ama yeni konu nasıl açılıyor. Bir türlü bulamadım... :-[ :-\

burakerkus

[mention=650535]@Orcan46[/mention] Forum anasayfasına girin oradan hangi konuda konu açacaksanız onun sizle ilgili olan altbaşlığa tıklayın zaten yeni konu butonu çıkacaktır.  Örneğin

[mention=650529]@src32[/mention] Hocam sizin de sıkıntı ekran kartıından dolayı veriyor. Bilgisayar grup ekranında iken e basın ve

GRUP_CMDLINE_LINUX_DEFAULT='quiet' yanına nouveau.modeset=0 ekleyiniz.
YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

Orcan46

@burakerkus hocam çok teşekkür ederim.

Empat

Alıntı yapılan: src32resim olarak paylaşmıştım görüntüyü ama kaldırılmış sanırım. Link olarak atıyorum buyrun

https://resmim.net/preview/8YNhiJ.jpg
Bir kereliğe mahsus sistemi nomodeset veya nouveau.modeset=0 ile başlatın ve açıldıktan sonra grafik kartınızın kapalı kaynak sürücüsünü kurun. nouveau açık kaynak sürücüsünü pasif edin.