Dual boot kurma

Başlatan abdullah1, 12 Aralık 2019 - 02:13:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdullah1

Merhaba, Ubuntu 18.04 kullanıyorum aynı zamanda windows 10 kurmak istiyorum. Ne yapabileceğimi anlatabilecek ya da kaynak gösterebilecek var mı? Yardımlarınız için teşekkürler.

lnxdev

İlk Windows'u sonrasında ise Ubuntu'yu kurmanız lazım. İlgili rehber için aşağıdaki sayfayı ziyaret edin:

Ubuntu Kurulum Rehberi

abdullah1

Peki nasıl bir yol izlemem gerek? Önce linux'u silip sonra windows kurup tekrar mı linux kurmam gerek

burakerkus

[mention=650625]@abdullah1[/mention] Hocam ilk windows kurulması daha iyi olur fakat linux kurulu ise windows yine de kurulabilir ancak kendi önyükleme sistemini yükleyeceği için linux'e erişmek için  sisteminizdekiyle aynı dağıtım olan önyüklenebilir usb, dvd veya sd cart ile grup-update veya benim bir çok kez kullandığım favorim boot-repair kullanarak sisteminize tekrar ulaşabilirsiniz.

boot-repair rehber: https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

Ancak bu dediklerimde hardiskinizde windows için ayrılmış bir alan olduğunu farzederek yazdım. Eğer ayrılı alan yoksa tüm disk ubuntu için kullanılıyor ise disklerden bölüm tekrar boyutlandırılabilir veya temiz olarak tekarardan ilk önce windows daha sonra ise linux kurulabilir.

YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

abdullah1

Disk bu şekilde gözüküyor. Herhalde tek disk var. Disklere bölmem mi gerekiyor bunun için?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

burakerkus

[mention=650631]@abdullah1[/mention] Evet hocam galiba disk 1 TB'lık hepsi kullanılıyor sizin için en güzel yol diskin yedeğini alıp sıfırdan windows kurup ubuntu yu daha sonra kurmanız. Eğer windows kurarken diski 2 ye elle bölüp işletim sistemlerinin ne kadar yer kullanacağına ayarlayabilirsiniz bunun için rehber https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak burada mevcut.

abdullah1

Windows kurmak için ubuntuyu kaldırmam mı gerekecek öyleyse nasıl olacak? Bir de diski ayırma işlemini windows'u kurduktan sonra mı yapacağım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2019 - 23:09:58

Yedekleme dediğiniz verileri başka yerde saklamak mı sadece yoksa farklı bir işlem mi var? Bu arada ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

burakerkus

[mention=650658]@abdullah1[/mention] Evet yedekleme dediğim önemli dosyalarınızı başka yerde saklamak. Ubuntu yu kaldırabilirsiniz isterseniz kaldırmaya bilirsiniz  örneğin ubuntudan disklerden diskinizi ufalta bilirsiniz.

windowsu ufaltığınız alana kurabilirsiniz yalnız mutlaka ne kadar ayırdığınız ı aklınızda utun ki yanlış yeri formatlamayın.

Daha sonra WoeUSB ile windows iso önyüklenebilir olarak usb veya DVD ye yazdırabilirsiniz. Fakat böyle yaparsanız sisteminizde varolan ubuntuya ulaşmak için usb'ye yazılmış ubuntu ile boot-repair yapmanız gerekir.

Eğer herşeyi sıfırdan kurmak isterseniz windows kurulum ekranında ubuntu için yer ayırabilir.  Örnekteki ekrandaki gibi tek disk çıkacak siz onu sildikten sonra yeni deyip o bölümün boyutunu ayarlayabilirsiniz. istersenizdiskinizi üçe; windows için ayrı, ubuntu için ayrı ve yedek ayırabilirsiniz.

Veya windows için 1 TB alanı kullanabilirsiniz daha sonra ubunu kurarken linkteki 1. yöntem veya ikinci yçntemi kullanabilirsiniz. https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak

Ama sizin için en mantıklısı yedeklerinzi alıp ilk windowsu kurup windows kurulum ekranında ubuntu için de bölüm oluşturduktan sonra ubuntu yu da o bölüme kurmanız olacaktır.

Disk ayırma işlemini ise ister windows kurulum ekranında isterseniz windowsu kurduktan sonra yapabilirsiniz.