[Çözüldü] GeForce 8400M GS fan problemi.

Başlatan blackgold, 11 Şubat 2009 - 11:31:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blackgold

Normalde winxp olan bilgisayarımda birde ubuntu kurdum. Ama kurdugumdan beri fan son hızda çalışıyor. Bayada bi sesli. İnternette buna benzer sorunların çözümü olarak nvidianın sitesinden surucuyu indirip kurulması gösterilmiş. Ubuntuda biraz yeni olduğumdandır heralde bunu başaramadım. İlk sorunum local directory dizinine indirdiğim surucuyu kopyalamaktı. Bunu yapamadım. Ama terminalde root olarak açıp dizinde kurulumu çalıştırabildim. Ama yine bir sonuca ulaşamadım. X server ı kapatmam gerektiği ve /var/log/nvidia-installer.log dosyasındaki detaylara bakmam gerektiği hatasını aldım. 2sindede read me dosyalarını okumam gerektiğini anladım. Ama hem ubuntu hemde ingilizce konusundaki yetersizliğim yüzünden anlamadım.

X server i kapatmak için konsol açıldıgı dusuncesine varıp konsoldan denedim aynı şeyi ama bi fark olmadı. Bu durumda ne yapmalıyım?

Teşekkürler.

heartsmagic

Konuyu açtığın kategori altında grafik kartları için nasıl kurulum yapacağına dair iki tane sabit başlık var. Envy ile başlayabilirsin kurulum denemesine öncelikle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

blackgold

Sistemi kurar kurmaz yaptım onu zaten. Diğerindede risk almak istemedim. Ayrıca birşey farkettim. KDE kurdum ustune. Fan olayı normale dondu. Tekrar default olarak GDE yaptım. Yine başladı fan. Bu sefer GDE ye geçtim. Fan sorunu yine meydana geldi. Şimdi ben tekrardanmı kurmalıyım?

heartsmagic

glxinfo | grep render

Yes döndürüyorsa grafik kartı sürücüsünde sorun yoktur ve senin problemin muhtemelen işlemci ile ilgilidir. Forumda ara ara çözemediğimiz sorunlardan biri de ne yazık ki bu. İşlemcinin hızının ayarlandığı "cpu scaling" meselesi bazı sistemlerde çalışmıyor ve bu durumda fan sürekli dönmeye devam ediyor.

Gnome paneline İşlemci Frekans İzleyicisi eklemeye çalışırsan sisteminin desteklenip desteklenmediğini anlarsın.

blackgold

Sorunum çözüldü.

Ekran kartı sürücüsünde önerileni değil diğerini aktif hale getirdiğimizde sorun kalmadı.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2009 - 17:40:03
glxinfo | grep render

Yes döndürüyorsa grafik kartı sürücüsünde sorun yoktur ve senin problemin muhtemelen işlemci ile ilgilidir....
Zaten kullandığım bilgisayarda ikisi tek fan üzerinden soğutuluyormuş. Yinede teşekkür ederim :)

erginemr

Geçmiş olsun. NVidia için birkaç güncel sürücü öneriliyor olabilir: 173.x, 177.x ve 180.x. Siz hangisini etkinleştirdiğinizde sorun çözüldü?

heartsmagic

Demek ki önerilen her zaman uygun olmayabiliyormuş. İşlemci ile ilgili olmadığına sevindim zira onun çözümü çetrefilli olabiliyor ve bazen de dediğim gibi hiç çözülemeyebiliyor. @erginemr'in dediği gibi hangi sürümü kullandığını da söylersen başka arkadaşlara da yol göstermiş olursun. Ardından başlığı kapatabiliriz.

blackgold

Ben 173ü etkinleştirdim. 177yi Öneriyor.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. :)