Bir harici disk vakası

Başlatan OKAN, 31 Aralık 2008 - 20:36:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OKAN

1 saat öncesine kadar harici sabit diskimi kullanabiliyordum. Ne oldu ne bitti bilmiyorum. Şu an kullanamıyorum. Normalde otomatik bağlanırdı. Elle bağlamayı da denedim. Nafile.

Disk uçmuş olabilir. Veri kurtarma yoluna gitmeden önce tavsiyeniz var mı?

$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xd6b5d6b5

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        2432    19535008+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            2433        9729    58613152+   5  Ek
/dev/sda5            2433        4256    14651248+  83  Linux
/dev/sda6            4257        6080    14651248+  83  Linux
/dev/sda7            6081        7904    14651248+  83  Linux
/dev/sda8            9485        9729     1967931   82  Linux takas / Solaris

Disk /dev/sdb: 250.0 GB, 250059350016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x59b7ad07

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem

Çağlar

Harici diskin sistemi Ntfs ise -o force ile denediniz mi?
We got a badass over here!

OKAN

OKAN

Dosyaları parça parça kurtarabileceğim bi yazılım var mı? O kadar fazla yer yok bilgisayarda ve başka kimsede de yok.

heartsmagic

Disk için bilgi görünmüyor fdisk -l ile. Bir arıza sözkonusu olabilir mi? Linux tarafında en bilindik yazılım dönüp dolaşıp konuştuğumuz Testdisk. Ancak bazı arkadaşlar başarı ile dosya kurtarırken, bazıları yapamıyorlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuSchnell

Harici diskler çok sakat. Olur olmaz bozulabiliyorlar. Başka bir bilgisayarda açmayı denemeni öneriyorum. Belki usbden yeterli gücü alamıyordur.Farklı usb portlarınıda deneyebilirsin ilk önce. Diskin markası nedir bu arada?

OKAN

Alıntı yapılan: ubuntuSchnell - 01 Ocak 2009 - 09:57:26
Harici diskler çok sakat. Olur olmaz bozulabiliyorlar. Başka bir bilgisayarda açmayı denemeni öneriyorum. Belki usbden yeterli gücü alamıyordur.Farklı usb portlarınıda deneyebilirsin ilk önce. Diskin markası nedir bu arada?

Başka bilgisayar ve işletim sistemlerinde denedim. Sanırım sorun sabitdiskte. Bugün arkadaş bir harici disk getirecek. Testdiskle ona aktarmayı deneyeceğim.

OKAN

Evet. Yaşayarak öğrenmek işin zor yanıdır. Bu sözü Lapis Forum da görmüştüm ve çok hoşuma gitmişti. Ne anlama geldiğini şimdi çok daha iyi anlıyorum.

Dün Pardus 2008.2 alfa sürümünü kurarken bölümlendirme kısmında harici diskimin bağlı olduğunu görmüştüm. Linux' taki acemilik zamanlarımda araştırma yaparken bu tür kurulumlarda dosyalarımızın yedeğini almamız öğütlemişlerdi. Harici diski görünce bir an duraksamış ama "Amaaan! Bişey olmaz." mantığıyla kuruluma devam etmiştim. Bunları şimdi şimdi hatırlıyorum.

Testdisk' le dosylarımı kurtardım. Yalnız ne kadarını kurtardım, bilmiyorum. Çünkü dizinleri "recup_dir.1" gibi ve dosyaları da "f1002358.avi" gibi  isimlendirmiş. Şimdi işin yoksa bunları ayıkla ve isimlendir. Bunun yanında yanlış anlamadıysam daha önce silmiş olduğum dosyaları da geri getirmiş.

Yaşayarak öğrenmek işin zor yanıdır. Bizler deneyimleri dikkate almalıyız. Bu olayda önce benim sonra sizlerin kulağına küpe olsun.

Hadi kolay gelsin.

heartsmagic

O söz çok manidardır :) İnsanın başına gelinceye kadar her şey çok kolay görünür, başına geldiğindeyse meseleyi kavramış olur. Testdisk umarım vazifesini iyi yapmıştır ve sen yedeklerini kurtarabilmişsindir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.