ubuntu dan win10 a dönemiyorum

Başlatan cansozbir, 03 Kasım 2017 - 19:00:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cansozbir

arkadaşlar merhaba disk nasıl boot edilir vs biraz bilgim var. Windows'u çok kere kurmuşlugum var ancak iki gün önce windows 'tan ubuntu ya geçtim. Şu anda tek disk olarak ubuntu kurulu. Şimdi tekrardan sıfırdan windows10 u uefi olarak kurup yanına ubuntuyu bir daha kurup dual boot yapmak istiyorum.
Sorun şu ki , windows10 iso sunu yazdırdığım flash belleğimi bios hiç bir şekilde görmüyor. boot edemiyorum. Farklı bilgisayarda denediğimde ise boot edilebilir ve windows kurulabilir şekilde çalışıyor. Düşününce bios kaynaklı olabilirmi gibi sorular gelmiyor değil ancak bu sorunu ubuntuya geçişimle yaşamam ubuntuyu da biraz işaret ediyor kafam karıştı.
laptopumun modeli dell inspiron  7567 , 3 adet usb portu var ve 3 üde usb3.0 sanırım. Bütün usb portlarını denedim boot görmedi.
secureboot kapalı, açarak da denedim işe yaramadı tekrar kapattım.
şimdi sizden bir yardım bekliyorum sebebi nedir :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2017 - 00:48:38

Güncel+++

012rev3

Sistem başlatılırken "F12"ye basıp USB aygıtını seçerek Windows 10 kurulumu yapabilirsiniz. Dell'in destek sayfasından daha fazla bilgi almak için şu bağlantıyı ziyaret edin:
http://www.dell.com/support/article/tr/tr/trbsdt1/sln297920/dell-bilgisayar%C4%B1n%C4%B1zda-windows-10u-s%C4%B1f%C4%B1rlama-veya-yeniden-y%C3%BCkleme?lang=tr
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

cansozbir

evet biliyorum ancak boot options da hazırladığım flash bellek gözükmüyor.
flash bellekte yada isoda bir sıkıntı yok çünkü birden fazla kez yazdırmayı denedim ve windows bir makineye taktığımda okuyor.
bu sorun da ubuntuya geçmemle başladı daha önce bu bilgisayara windows da yükledim dual boot da yaptım.Ne zaman ki sadece ubuntu kurdum o zaman windows format usbsini boot optionsda göstermemeye başladı( pc açıkken flash belleği taktıgımda okuyor sıkıntı boot etmede)

012rev3

Eğer USB ye yazdırmada sorun yok diyorsanız ki diyorsunuz da(Windows'un kendi aracını kullandığınızı varsayarak) bu büyük olasılık bios ile ilgili olabilir.
Biosunuzu öntanımlı(default) ayarlara getirip yeniden deneyin derim. Yine olmadı şu legacy, Uefi, fast boot vs. ile ilgili bir durum olabilir. Sistemim oldukça eski olduğu için şu yeni sistemlere yabancıyım ne yazık ki.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein