USB Flash Bellek Biçimlendirilmiyor

Başlatan Bigchefstarys, 14 Eylül 2017 - 10:24:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bigchefstarys

Merhaba arkadaşlar, USB'den Ubuntu kurulumu gerçekleştirmiştim zamanında şimdi USB flash'ı normal şekilde kullanmak için format atmak istiyorum ama disk uygulaması formatı atmıyor.

bu konu ile karşılaşan varmı?
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

ata1

komut ile usb nin sdb yada farklı * bir şey olup olmadığı görülür.
sudo fdisk -l

örnek sdb olarak gördük şimdi şuna bakarız burada sdb1 olarak gördüğümüzü farz ederek alttaki komutu uyguluyoruz
sudo fdisk -l | grep sdb
ardından

sudo umount /dev/sdb1
sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb1

NOT: hata olarak bence diski ayırmıyorsundur yanı umount olmamasından korunuyordur.

kensay

Ubuntu için hazırldığım usb bellekte bende benzer bir sorun yaşamıştım. Ben sorunumu Gparted ile çözmüştüm. Gparted'i açtığımda da benzer hata mesajları geliyordu. Bu mesajları geçtikten sonra sağtaraftaki sürücü listesinden  usb belleğimi seçtim. Ardından Aygıt (Device) menüsünden Yeni Bölüm Oluştur (Create Partition) seçtim yine hata mesajı verdi hata mesajlarını kapatınca bellekteki tüm bölümler silindi. Yeni bölüm oluşturup biçimlendirdiğimde artık belleğimi kullana biliyordum.

Bu yöntemle bellekteki tüm veriler siliniyor. Bu nedenle çok dikkatli olunmalı.

Bigchefstarys

[mention=630841]@ata1[/mention]

Peki bunu siz ve diğer arkadaş sayesinde çözdüm. Birde benim şöyle bir sorunum var. Android telefonuma hafıza kartı aldım ve dahili olarak formatlattım. Farkına varmadan sd kart çıkartarak telefonu sıfırladım ve şuanda SD kartı kullanamıyorum formatda atmıyor. harici sda olması gerekirken sdc gparted ile format atıyorum herşey güzel ama yenileyince sayfayı yine eskisi gibi gösteriyor

Disk /dev/sdc: 14,9 GiB, 15931539456 bytes, 31116288 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: 56203259-1149-4729-B755-F013848946F7

Aygıt      Start      Son  Sektör  Size Türü
/dev/sdc1   2048    34815    32768   16M bilinmeyen
/dev/sdc2  34816 31116254 31081439 14,8G bilinmeyen
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman