Disk bölümlendirme yapamıyorum [ Çözüldü ]

Başlatan limbo, 20 Mart 2017 - 17:29:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

limbo

Merhaba.
Windows 10 yanına ubuntu 16,10 kurmak istiyorum. Ama resimde gözüktüğü gibi 4 tane alan gözüküyor C de windows D de ise dosyalarım mevcut D üzerine 100 gb lık alan ayırıp ubuntuyu buraya kurmak istiyorum. D sürücüsüne sağ tıklayıp küçült diyorum 100 gb ayrılmamış alan oluşuyor ve oluşan alana sağ tıklayıp yeni birim oluştur diyorum bu hatayı alıyorum bir türlü çözemedim sorunu. Setup sırasında da denedim lakin aynı hatayı aldım. Disk biçimlendirme gibi bir şey söz konusu dahi olamaz yanlış bir şey yapıp geri dönülemez bir hatayı göz alamam yardımlarınızı bekliyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

colezium

Windows UEFİ şeklinde kurulu değil ise diski 4 den fazla birincil bölüme ayıramazsınız. Problem bundan kaynaklanıyor olabilir.

limbo

ata1

4 den fazlaya bölünmediğinden olabilir mi ? [mention=621117]@limbo[/mention]   mantıksal sürücü  kısmına bakınız    http://7.enpedi.com/2012/07/sabit-disk-ii-disklerde-bolme-ve.html

limbo

Cevap için teşekkürler dediğiniz yolu deneyebilirim. Aklıma bir soru takıldı. Şuanki disk MBR onu hiç bir dosyasını silmeden GPT yapabilir miyim? Sanırım GPT 128 bölüme kadar destekleyebiliyor böyle bir şey 3. parti programlar tarafından mümkün mü ?

ata1

Denemediğimden bir şey söylemek zor. Bir araştır google babadan  buradan da bilgi sahibi arkadaşlarımız cevaplayacaktır elbette.

ayrıca gparted bu işlemi yapar. ama sorun olup olmayacağını araştır önce

limbo

gparted live cd indiriyorum şuan onunla halletmeye çalışacağım bakalım. Umarım hdd ki dosyalarım sağlam kalır

ata1

https://www.youtube.com/watch?v=W6N27U9uXFw

yabancı fakat nasıl olacağı gösterilmiş. Ama biçimleme yapıyor anladığım kadar. Siz biçimlendirme yapmamalısınız veri kaybı olmaması için ?

limbo

Hallettim. Recovery kımını sildim ve 3 birime indirdim yeni bir birim ayırdım onuda mantıksal yapıp dilediğim kadar çoğalttım ve ubuntuyu kurdum :)