[Çözüldü] win10 & ubuntu dual boot problemi

Başlatan ilkayys, 15 Mart 2017 - 09:18:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilkayys

Merhabalar;

forumda ve başka forumlarda bol bol bakmama rağmen bir türlü sonuca ulaşamamış olmam nedeni ile konuyu açma gereksinimi duydum artık.

ilk başta bilgisayara hali hazırda format atacağım zaman yanına birde ubuntu kurayım demiştim. win10 yüklemesi sonrası ubuntuyuda yükleyip live üzerinden grub2 repair ve win cmd üzerinden bootmgr dosyasının güncellenmesiyle sorunu çözmüştüm ( uefi mod ve gpt hdd modu security boot off ve fastopen özelliği kapatılarak )

ne oldu ise windowsu yükledikten sonra güncelleme yapmamıştım ve bazı kısıtlamalarım vardı bu konuda. win10 güncellemelerini yaptıktan sonra işler burada baya sarpa sardı benim için.
güncelleme sonrası grub2 boot menüm gitti direk win10 açılmaya başladı.

usb üzerinden live çalıştırıp grub2 için terminalden gerekli repair uygulamasına erişiyorum buradaki işlemleri sorunsuz yapıp win10 cmd üzerindende bootmgr güncellemesini yapıyorum. buraya kadar işlemler hep başarılı ama yeniden başlat dediğim zaman yine win10 açılıyor.

secure boot disable
win10 ve ubuntu uefi modunda yüklendi
repair için farklı farklı yollar denedim ama daha önce yapabildiğim şeyin sonucuna bir türlü ulaşamıyorum.

edit: bu arada ubuntu sürümü 16.04.02 lts'dir

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mart 2017 - 10:29:42

bu arada sorunu çözebildim.

ama bunların hepsini yaptıktan sonra farklı bir şekilde.,
biraz bios kurcalamam gerekti. kullandığım laptop acer aspire ES-15 modeli

neyse çözüm şu şekilde oldu;
önce biosta boot seçeneklerini ayarlayabiliyoruz sanırım diyerek kurcalamaya başladım. sonuç olumlu
buna benzer bir şekilde tıkanan olur ise çözüme şu yolla gidilebiliyor

boot kısmında secure boot enabled yapıyoruz ve sonrasında bir yan menüye geçerek bios için şifre atıyoruz
şifre atamasını yaptıktan sonra hemen alttaki seçeneklerden bazılarında aktifleşme oluyor.
burada tursted boot file seçimi kısmına giriyoruz ve sırası ile hdd-efi-ubuntu-grubx64.efi dosyasını seçiyoruz
seçimi yaptığımızda bize bir yazı yazılabilir onay ekranı geliyor.yazı kısmına ben ubuntu yazdım ( boot sıralamasındaki adı sadece bu ) ve yes diyoruz.
buraya kadar herşey ok ama halen daha boot seçenekleri arasında çıkmıyor biosta. save and exit diyoruz ve tekrar biosa giriş yapıyoruz
son olarak boot sıralamasında ubuntumuzu en üst sıraya alıyoruz ve artık grub2 menümüz açılışta çalışır hale geliyor.

umarım faydası olur bir başkasına da, bana yaşattığı gibi 4 günlük kafa yediren bir sorun olmadan :)