Bluetoothla ayarlarını değiştirdikten sonra başlangıçta siyah ekran sorunu

Başlatan morally corrupt, 11 Mart 2017 - 17:59:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

morally corrupt

Merhabalar, öncelikle ubuntuda çok yeniyim ve bilgisayar üzerinde çok da bilgili olduğum söylenemez.

Sorunum şöyle başlıyor: Ubuntuyu normal olarak kurdum herhangi bir sorun yaşamadım. Ardından ubuntuyu ne zaman boot etsem bluetoothun otomatik olarak açık olduğunu farkettim ve bunu kapatmak için birkaç araştırma yaparken https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21044.0 bu konuda heartsmagic'in önerdiği https://itsfoss.com/turn-off-bluetooth-by-default-in-ubuntu-14-04/ yolunu izledim. Verdiğim linkte söylenenleri yaptıktan sonra reboot yaptım ve ubuntuyu başlatırken sürekli siyah ekran almaya başladım. Forumlarda vs. siyah ekran sorunlarıyla ilgili araştırma yaptım fakat anladığım kadarıyla siyah ekran alma sebebine bağlı olarak çözümler değişiyor. Benimle aynı veya benzer bir sorunu olan kimse bulamadım. Belirttiğim gibi acemi olduğum ve bilgilerim kısıtlı olduğu için çözemedim bir türlü.

Siyah ekran aldığım nokta ise şu: ubuntuyu boot ettikten sonra ubuntu/ubuntu için gelişmiş seçenekler/system setup olarak üç başlığın çıktığı noktadan sonra ubuntuyu seçerek entera bastıktan sonra siyah ekran alıyorum.

Gerek forum kuralları çerçevesinde gerek anlatımda yaptığım yanlışlar olduysa özür dilerim.

yalnız

Bluetooth kapatmak için uyguladığın adımları geri aldığında açılıyor mu sistem?

morally corrupt

[mention=620220]@yalnız[/mention] Merhabalar! Maalesef herhangi bir işlem yapmadım. Eğer linux için gelişmiş seçenekler kısmından yaptıklarımı geri alabiliyorsam deneyeceğim. Fakat linuxa hiçbir şekilde giriş yapamadığım için terminali açıp işlemleri geri alamıyorum. Veyahutta işlemleri geri alabilmek için başka bir yol varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim. Bu arada dualboot çalıştırıyorum, mecburen windowstan giriş yapıyorum. Eğer Birkaç gün daha çözüm bulamazsam ubuntuyu silip tekrar yüklemeyi düşümüyorum.

ata1

[mention=620285]@morally corrupt[/mention] şayet siyah ekran dediğiniz grub sonrası ise grub üzerinde linux seçip ardında ctrl+alt+f2 yada f3 f4 ile kullanıcı adı ve şifre yazabiliyorsanız. Tty ekranına ulaşır işlem yapabilirsiniz.

sudo nano /etc/rc.local
açılan kısımdan şu eklediğinizi silin,katdedin ve yeniden başlatıp deneyin sonucu
rfkill block bluetooth

not ; kaydetmek için ctrl+X yapın evet yada yes anlamında (E) yada (Y) diyorsunuz

morally corrupt

[mention=620286]@ata1[/mention] Evet grub sonrasında. İlk paylaştığım fotoğraftan sonra ubuntuya girdiğim zaman siyah ekran oluyordu. Siyah ekran geldikten sonra ctrl+alt+f4 ile sanırım bahsettiğiniz ekrana giriş yaptım fakat henüz hiçbir komut vermeden bir process başladı ve şu an 1 saati aşmış durumda. ikinci görselde de onu paylaştım. Durum normal mi bilemiyorum fakat şimdiden epey vakit aldı bu ekran.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu%27da_sistem_kurtarma
bu işlemleri deneyebilir. Sonuç alamazsan  Kurtarma Kipi seçeneklerinin kullanılması root  işaretler isen terminale ulaşır üst yorumda verdiğim işlemi deneyebilirsin.

morally corrupt

[mention=620292]@ata1[/mention]

daha önce sistem kurtarmadan linkteki seçenekleri denemiştim fakat sonuç alamamıştım(!). Sizin demeniz üzerine root seçeneği ile terminal üzerinden verdiğim komutu geri aldım fakat ilginç bir şekilde hala aynı siyah ekran sorununu yaşıyorum. Tabiiki pek iyi bilmediğim için yaptığım işler benim için bazen havada kalabiliyor. Fakat, sistem kurtarma kısmında bu sefer dikkatimi çeken bir şey oldu, daha önce okumadan enter'a basıyormuşum meğer. "No screen found" gibi bir hata aldığımı fark ettim. Nasıl bir çözüm üreteceğim konusunda ise pek fikrim yok. Sorunu yaşadığım yer ise sistem kurtarma- failsafeX güvenli grafik kipinde çalıştır kısmı.

edit:sistemi bilmediğim için kontrol etmemi istediği komut vs. hakkında bilgim yok, dolayısıyla hareket edemiyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

Resimden net göremedim malum göz sorunum var. Fakat x11 dosya diyor sanırım modüller ile alakalı bir başka işlem yapmışsın yukarıda verdiğin bağlantı harici işlem yapmışmıydın.

morally corrupt

[mention=620292]@ata1[/mention]

Evet, aslında o bağlantıdan önce deneme-öğrenme amaçlı birkaç komut girip pek de ne işe yaradığını hatırlamadığım paket vb. bir şeyler denemiştim. Ancak ne işe yaradığını da hatırlamadığım için takdir edersinizki komutları falan hiç hatırlamıyorum. Ancak o bahsettiğim komutları verdikten sonra linuxu normal şekilde kullanabilmiştim. Dolayısıyla bir ilişkisi olmadığını düşünmüştüm. Şu an kaybedecek dosyam vs. olmadığı için sistemi yeniden kurmak daha cazip geliyor. Fakat, demin tekrar sisteme girmeyi denediğimde tekrar siyah ekran alığ power tuşuyla bilgisayarı kapattığımda önüme hızlıca çıkan yazılardan seçebildiğim kadarıyla ekranda rfkill  ile ilgi bir şeyler yazdığını gördüm. Tekrar gelişmiş seçeneklerden roottan işlemi doğru yapıp yapamadığıma baktığımda ise rfkill komutu silinmiş, default olarak komutlar duruyordu. Nerede hata yaptığımı bir türlü göremiyorum. Sizlere de tüm samimi çabalarınız için teşekkür ederim:)

ata1

Öncelikle bazı kurulumlar hemen aktıf olmaz örnek bir kernel kurarsınız ama halen eski kernel de çalışır sistem kısaca siz yeniden başlatana kadar ne hata yaptığınızı bazı durumlarda anlayamazsınız. Neyse yapacak çok bir şey yok sanırım hatırlasaydınız geri almayı deneyebilirdik. Hayırlı forumlar

guestwho

Şunu bir deneyebilir misin terminalden:

sudo apt-get purge xserver-xorg-video-nouveau plymouth
sudo reboot

Sistem yeniden başlatıldıktan sonra takıldığın noktada "Ctrl+Alt+F1" ile tty1 'e geçip, kaldırdığımız paketleri yeniden kuralım ve sistemi yeniden başlatalım:

sudo apt-get install xserver-xorg-video-nouveau plymouth
sudo reboot
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!