Kalıntı paket Silme ve Paket Onarma

Başlatan moons94, 10 Mart 2017 - 22:56:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moons94

Dün bir olay yaşadım ve çözümünü ilk deneme yanılma yoluyla buldum. Aynı sorunu yaşayan başkaları olabilir düşüncesiyle sizlerle paylaşmak istedim.
Ubuntu Software'dan indirip kurduğum programın adı BOXES. Ubuntu içerisinde sanal bilgisayar oluşturmanıza yarıyor. Bir linux dağıtımını denedim bu program sayesinde. Programı sildim ama HDD hala geniş bir alan kaplıyordu yaklaşık 10GB bir alan. Galiba kurduğum sanal makina silinmemişti. Bunuda Disk Kullanım Analizcisi adlı yazılımda gördüm.Bulduğu dizini açtım ve elle sildim ama başka kalıntı paketler olabilirdi ve bende şu yolu izledim:

Bilgisayar açılırken "Ubuntu için gelişmiş seçenekler"

Ubuntu, with Linux 4.8.0-39-generic (recovery mode)
Dikkat!
Sürüm farklılık gösterebilir. Burada önemli olan parantez içinde "RECOVERY MODE" yazmasıdır.

Son olarak yön tuşlarıyla "dpkg: Bozuk paketleri onar" gelin ve ENTER tuşuna basın. Karşınıza gelen bütün sorunlara "e" tuşuna basın ve ENTERlayın
Bildiğim kadarıyla güncellenmesi gereken paketleri güncelliyor, bozuk olanları onarıyor, kalıntı paketleri siliyor ve bende 47 tane paket kaldırıldığı yazdı.

Bu şekilde sorunum düzelmiş oldu.
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

remziyapar

[mention=619943]@moons94[/mention] Öğrenmek amaçlı soruyorum.
apt-get purge
apt-get autoclean
apt-get autoremove

Bunlarla temizleme işlemi yapmışmıydın kurduğun programı kaldırmak için. Hani bunlar boxes için işe yaramıyor mu kalıntıları kaldırmak adına. Yada Bleachbit vardı sanırım geniş çaplı temizlik için bunlar iş görmemişmiydi.

moons94

Alıntı yapılan: remziyapar - 10 Mart 2017 - 23:06:35
[mention=619943]@moons94[/mention] Öğrenmek amaçlı soruyorum.
apt-get purge
apt-get autoclean
apt-get autoremove

Bunlarla temizleme işlemi yapmışmıydın kurduğun programı kaldırmak için. Hani bunlar boxes için işe yaramıyor mu kalıntıları kaldırmak adına. Yada Bleachbit vardı sanırım geniş çaplı temizlik için bunlar iş görmemişmiydi.
Ubuntuyu ne kadar uzun süredir kullansamda başlangıç seviyesiden ileriye gidemedim. Bu komutların olduğunu bile bilmiyordum  ;D

remziyapar

[mention=619947]@moons94[/mention] Aslında şurada ki konuya bi baksan zaten başlangıç seviyesinde bilinmesi gereken konular. Forumda ufak bir aramayla bulabilirdin bunları. İncelemeni tavsiye ederim.

moons94

Nereden başlamalıyım ? Forum içerisinde önerdiğin bir konu var mı ?

remziyapar

[mention=619950]@moons94[/mention] Önerebileceğim bir konu https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=142.0 şurası mesela. Eğer başlangıç düzeyinde isen. He bu konulardan çok ilerledeyim diyorsan kullanım amacınıza göre, sizin forumda tarama yapıp amacınıza uygun olan başlıklarla ilerleyebilirsiniz.