phpmyadmin açılmıyor

Başlatan oli3133, 10 Ocak 2017 - 00:17:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oli3133

merhaba arkadaşlar,

http://localhost/phpmyadmin açılmıyor ve alttaki hatayı veriyor

"The requested URL /phpmyadmin was not found on this server.
Apache/2.4.18 (Ubuntu) Server at localhost Port 80"

bu sorunumu çözermisiniz?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bugra9

Phpmyadmin yazılımını nasıl yüklediniz?

oli3133

[mention=615111]@bugra9[/mention]

sudo apt install phpmyadmin

kodunu kullanarak yüklemeyi gerçekleştirdim.

bugra9

Yazılım /usr/share/phpmyadmin dizininde bulunuyor. Aslında ayarlarını kendisi yapması lazımdı. Kısaca bu dizine bağ oluşturursanız açılması gerekiyor. Nginx kullandığım ve bunun için kendisi ayarlayamadığı için ben şu şekilde yapıyorum. (Not: Bende webDizinininKonumu /var/www/html şeklinde ayarlı.)
sudo ln -s /usr/share/phpmyadmin webDizinininKonumu

oli3133

Alıntı yapılan: bugra9 - 10 Ocak 2017 - 02:19:56
Yazılım /usr/share/phpmyadmin dizininde bulunuyor. Aslında ayarlarını kendisi yapması lazımdı. Kısaca bu dizine bağ oluşturursanız açılması gerekiyor. Nginx kullandığım ve bunun için kendisi ayarlayamadığı için ben şu şekilde yapıyorum. (Not: Bende webDizinininKonumu /var/www/html şeklinde ayarlı.)
sudo ln -s /usr/share/phpmyadmin webDizinininKonumu

Sizin dediğiniz şekilde yaptım "var/www/phpmyadmin" dizininin içine phpmyadmin dosyası oluşturdu ve hala ben tarayıcımın üzerinden giremiyorum phpmyadmin'e

bugra9

Bir de bu kısayolun ismini değiştirip tarayıcıda o isimde girmeyi deneyebilir misin?

Eğer olmazsa;
- /var/www/phpmyadmin içine girince phpmyadmine ait dosyaları görebiliyorsunuz değil mi?
- /var/www içine atılan bir dosyaya tarayıcıdan ulaşabiliyor musun?

oli3133

Alıntı yapılan: bugra9 - 10 Ocak 2017 - 02:29:28
Bir de bu kısayolun ismini değiştirip tarayıcıda o isimde girmeyi deneyebilir misin?

Eğer olmazsa;
- /var/www/phpmyadmin içine girince phpmyadmine ait dosyaları görebiliyorsunuz değil mi?
- /var/www içine atılan bir dosyaya tarayıcıdan ulaşabiliyor musun?

Her iki sorunuz içinde evet cevabım. Tek sıkıntım tarayıcıdan http://localhost/phpmyadmin yoluna ulaşamamam

bugra9

İsim değişikliği işe yaradı mı?

oli3133

[mention=615120]@bugra9[/mention] Malesef yaramadı.

bugra9

Apache kullanmadığım için aklıma başka bir şey gelmiyor.

oli3133

[mention=615122]@bugra9[/mention] Teşekkür ederim.

bugra9

Rica ederim, keşke sorunu çözebilseydik.

oli3133

[mention=615124]@bugra9[/mention] Bir kaç yerden daha araştırdım birisi 80. portu açarak sorunu çözdüğünü söylemişti ama uğraşmama rağmen 80. portu açamadım bir türlü.

bugra9

Port ile ilgili bir durum değil. Port açma-yönlendirme işlemleri, kurduğun sunucunun dış dünyaya açılması için yapılıyor.

oli3133

[mention=615126]@bugra9[/mention] Anladım tekrar teşekkür ederim. Umarım biri yardımcı olur bu konuda bana olana kadarda ben araştırmalarımı sürdüreyim.

bugra9

Bu arada phpMyAdmin gibi diğer yazımları denemiştin değil mi? Linux içerisinde büyük-küçük harf duyarlılığı bulunuyor.

oli3133

[mention=615129]@bugra9[/mention] Biliyorum denemiştim yine açılmadı. Büyük ihtimalle MySQL kurarken bir hata oldu yada tam kurulum gerçekleşmedi o yüzdende açmıyor olabilir.