[Çözüldü] Panele ağ simgesi nasıl gelir?

Başlatan illedelinux, 25 Şubat 2016 - 22:56:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Kurulu Lubuntu içinden Xfce masaüstüne geçtigimde panele ağ simgesi gelmiyor.
Synaptic'den bazı dosyaları kurarak panele getirebiliyorum, ancak bu ağ yöneticisinin simgesini panele getiremedim.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

neynefes

Panele sağ tıkladığınızda sanırım ayarlar olması gerek. Oradan panele ekleme yapılabiliyor mu?

natgho

İnternet bağlantınız var mı? Xfce'de olmadığında kendiliğinden kapatıyor XFCE.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

illedelinux

Panele ekle bölümünde ağ simgesi yok, diger ne varsa eklenebiliyor.
Daha önceleri de farklı zamanlarda bir çok defa aynı şekilde Lubuntu içinden Xfce kurdugumda yine ağ simgesi gelmiyordu.
Ağ simgesi olmayınca ağ bağlantısı bilgisi de vermiyor, mecbur geri Lubuntu'ya geçiyorum, Lubuntu'da herhangi bir sorun yok.

bk-bk

programları aç , ağ simgesini panele sürükle bırak hepsi bu.
herkes layık olduğu yerdedir

heartsmagic

Lubuntu ağ yöneticisi olarak Gnome tarafının ağ yöneticisini mi kullanıyor?
dpkg -l | grep network-manager
ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

illedelinux

Alıntı Yapprogramları aç , ağ simgesini panele sürükle bırak hepsi bu.

Lubuntu'da panele sürükle bırak özelligi yok, "Tabla ögelerini ekle/kaldır" ile oluyor.

Alıntı YapLubuntu ağ yöneticisi olarak Gnome tarafının ağ yöneticisini mi kullanıyor?

Evet, "network manage gnome" ağ yöneticisi kullanıyor.

Lubuntu'da herhangi bir sorun yok, Xfce'yi Lubuntu içinden yani Synaptic ile kurunca ve Xfce'ye geçince ağ simgesi Xfce paneline gelmiyor diğer ögeler geliyor ve eklenebiliyor. Panele ekle kısmında ağ simgesi olsa panele ekleyebiliriz, işte bu panele ekle kısmına istedigimiz ögeleri eklemesini bulsak sorun çözülecek.

alikemalocalan

xfce ayarları sıfırlanın oluyordu.Tam komutlar aklıma gelmedi fakat xfce panel reset seklince arayınca cıkyordu.
Extradan network-manager kullanımı wicd kurdu isen disable olmus olabilir.etc deki ayarlaına göz atabilirsin

illedelinux

Sorunu çözdüm arkadaşlar.

Synaptic'den "xfce-weather-plugin" adlı ögeyi kurunca ağ simgesi panele geldi, ilginize teşekkürler.

neynefes

illedelinux

Aslında "Xfce plugin" adında ne varsa yükledim, bu pluginlerden hangisi oldugunu bilmiyorum ama bu işlemden sonra çözüldü.

neynefes

En yakın şunu buldum ama bundan da emin değilim.
xfce4-netload-plugin
network load monitor plugin for the Xfce4 panel

illedelinux

Bir de "xfce-wavelan-plugin" var, galiba bu ikisinden biri olmalı.

Bu arada tray denilen Xfce panele simge veya ögelerin nasıl eklendigini bulmuş olduk.

neynefes

Başlığı kapatıp kapatmama konusunda kararsız kaldım :)

illedelinux

Hangi plugin oldugunu bilmesek de en azından bu işin plugin yüklemeyle haloldugunu öğrendigimiz için, başlıgı kapatma sonuçta sizin tercihiniz.

plazma

Çözüldüyse başlık sahibi çözüldü etiketi ekleyince kapatıyoruz ama çözülmediyse etiketi kaldırın açık kalsın.

plazma

illedelinux

Arkadaşlar sorun zaten çözüldü, ancak panele ağ simgesini getiren asıl kaynagı bilmedigimiz için beni aylar süren bir arayışa itti.
Hatta sadece kaynagı bulmak için yabancı forumlara başlık açtım ama nafile bilen-duyan yok. Ben de bu Xfce'nin altını üstüne getirdim ve nihayetinde buldum. Kurulu sisteminize Xfce masaüstü yüklediginizde panele ağ simgesi gelmesi için şu basit işlemi yapıyoruz.

Önce uçbirimden şu eklentiyi yüklüyoruz.
sudo apt-get install xfce4-indicator-plugin

Ardından panele sağ tık>Yeni öğeler ekle yoluyla altta gördügünüz resimdeki işaretledigim "gösterge eklentisi"  tıklayıp ekle diyoruz.

Daha sonra Lxde içinden yükledigim Xfce panelde resimde gördügünüz gibi ağ simgesi geliyor.

Basit bir işlem ama bilmeyince işte böyle aylarca uğraştırır.
Böylece bu sorunun da kaynagını bulmuş olduk.
Aynı sorunu yaşayanlar umarım yararlanır.

heartsmagic

Ağ simgesi görüntüde hangisi oluyor? "indicator" eklentisi olmadan ses ayarları falan görünüyor muydu yani?

illedelinux

Lxde içinden Xfce yüklendiginde ağ simgesi hariç hepsi panele geliyor. Resimde görünen siyah rakamlı saatin solundaki ağ simgesi. Normalde Xfce'ye ait pluginlerin hepsini yükledigimizde yine ağ simgesi panele geliyor, ancak onlarca içinden hangi plugin oldugunu bilmiyorduk. Söz konusu Linux olunca çözümün kaynagı havada kalsın istemedim :)

heartsmagic

Yok, iyi de yapmışsın geri bildirim yaparak ama dediğim gibi o eklenti olmadan yani gösterge eklentisi olmadan ses ayarı nasıl görünüyor bilemiyorum. Zira paneldeki gösterimi sağlayan eklenti o, diğer masaüstlerinde de benzer şekilde kullanılıyor.

D@bbe

bu sorun bugünde var mı? hatta unable to resolve host grezimonk-MSI-VR601 hata mesajı veriyor...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙