2 HDD den biri Win 7 biri Ubuntu

Başlatan whovian00, 03 Kasım 2016 - 19:59:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

whovian00

Merhabalar, benim bilgisayarımda 2 HDD var birisinde ailemin kullandığı Windows 7 var bir diğerine de kendim kullanmak için ubuntu kurmak istiyorum, bunda bir sorun ile karşılaşır mıyım? yani Windows 7 nin içerisindeki bilgilere normal bir şekilde ulaşabilir miyim?

ysnn

whovian00

virtualbox ile mi kullan diyorsun yoksa virtualbox ile dene ondan sonra kur mu diyorsun?

ysnn

hiç kullanmadıysan önce dene sonra memnun kalırsan kur .. yani ben hep öyle kullandım

ince eleyen

Benim bilgisayarda da iki tane harddisk var. Birinde ubuntu diğerinde win 7 var.
Kendim ubuntu kullanıyorum.
Çocuklar bazı oyunlar için windows kullanır.
Hiç bir sıkıntı yok.
Bence kur alışınca vazgeçemesin.

if

@whovian00, tam olarak nasıl bir sıkıntıdan bahsettiğinizi anlayamadım ama kesinlikle sorun yaşamazsınız diyemem fakat hiç bir sorun yaşamama ihtimaliniz de var:)

Eğer elinizde harici bir disk varsa Ubuntu'yu direk kurmanızı öneririm. Kurulumu vikimizdeki Kurulum maddesinden takip ederek yapabilirsiniz. Gayet kolaydır kurulum. Kurulum sırasında tek dikkat edeceğiniz adım disk biçimlendirmede Grub2'nin nereye kurulacağıdır. Öntanımlı olarak birincil diskiniz seçilidir (/dev/sda ) fakat siz ikincil diskinizi seçmelisiniz. Eğer kurulumu canlı CD/DVD ile yapıyorsanız ikincil diskin adı /dev/sdb olacaktır. Canlı USB ile yapıyorsanız /dev/sdc olabilir. Disk biçimlendirme ekranında diskleri seçebildiğiniz bir çubuk bulunmakta. Oradan diskleri seçip boyutlarına baktığınızda hangi diskin sdb hangisinin sdc olarak tanındığını öğrendikten sonra harici diskin sdb'mi sdc'mi olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Ardından Grub2'nin kurulacağı yer olarak belirlediğiniz disk adını seçersiniz. Bu şekilde kurulum yaptığınızda harici disk takılı olmadığında Windows açılacaktır. Harici disk takılı ve BIOS/UEFI ayarlarında da bilgisayarın ilk başlayacağı disk olarak harici disk seçili ise Grub2 ekranına gireceksiniz. Burada ister Ubuntu'yu ister Windows seçip sistemi açabilirsiniz.