oturum açma sorunu

Başlatan metin_38, 11 Ekim 2016 - 18:36:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

metin_38

Sudo systemctl:command not found diyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2016 - 00:47:32

Masa üstüne ulaşamıyorum

ata1

mint konusundan anlayan arkadaşları bekle yada mint formunda sor bence giriş yöneticiniz dahi farklı bir hata yapılırsa sistem hasar görür o nedenle bence ya bekle yada mint formunda araştır.

metin_38

Teşekkürler zaman ayırdınız sağolun

ata1

rica ederim keşke çözebilseydik. Şu bağlantıdaki sorun sizinkine benzer buna benzer konulara bakın mint formunda
https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=4818.0

bugra9

Alıntı YapEvet hocam doğru kullanıcı adı ve parola ile giriş yapıyorum ctrl+alt+f1 ile tty giriş yaptım kullanıcı adını girdim şifre giriyorum anlık welcom linux mint...... Vesayre diye başlıyor. Hemen arkasından tekrar kullanıcı adı ve parola istiyor.şifeyi bilerek yanlış girdiğimde ise yanlış girdiğimi soyluyor.
Doğru mu anlıyorum, tty ekranında kullanıcı adınızı daha sonra da şifrenizi girdiğinizde birkaç yazıdan sonra sizden tekrar kullanıcı adınızı istiyor. Yeni bir kullanıcı oluşturup onunla girmeyi dener misiniz?

metin_38

Az önce yaptım yeni kullanıcı açtım fakat yine aynı şey kimlik doğrulama hatası verdi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2016 - 21:49:40

Şifresel bihata değil bence

snorlax

Alıntı yapılan: metin_38 - 12 Ekim 2016 - 21:48:54
Az önce yaptım yeni kullanıcı açtım fakat yine aynı şey kimlik doğrulama hatası verdi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2016 - 21:49:40

Şifresel bihata değil bence

bugra9@un sormak istedigi aslinda tty ekranindan giris yapildiktan sonra sizi atiyor mu tekrardan sifre isteme bolumune...
ŞɑƑɑƘ ƝЄ ƘɑƊɑƦ ȤЄƝƓƖƝ ƠԼƲƦƧɑ ƠԼƧƲƝ, ƁƖƦ ƓƲ̈Ɲ ƑɑƘƖƦԼЄşMЄƳЄ MɑӇƘƲMƊƲƦ.

metin_38

Hayır atmıyor tty1 de tutuyor fakat kullanıcı adıyla parolayı giriyorum enter diyorum. Şifreye veya kullanıcı adına yanlış hatalı demiyor.tekrar tty1sayfasında kullanıcı adı ve parolayı tekrar istiyor.

mhmtkrktr

sudo cat /etc/sudoers | grep -v '^#'
ls -l /etc/sudoers
ls -lart /home/$USER

Son çıktı uzun olabilir. Resim olarak paylaşabilirsin.

metin_38

sudo cat /etc/sudoers | grep -v '^#'
Defaults.    env_reset
Defaults.    mail_badpass
Defaults.    secure_path="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin"/usr/bin:/sbin:/bin

Root.   ALL=(ALL:ALL) ALL
%ADMİN ALL=(ALL:ALL) ALL
%sudo ALL=(ALL:ALL) ALL
dedi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ekim 2016 - 01:22:14

ls -l /etc/sudoers. Dediğimde
-r--r----1 root root 745şub 20 2014 /etc/sudoers dedi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ekim 2016 - 01:38:07

ls -lart /home/$USER dediğimde de
Toplam 16
Drwxr-xr-x 21root root 4096 mar 20 2016 ..
Drwxr-xr-x 28 my4097 my4097 4096 eyl 12 10:09 my4097
Drwxr-xr-x 4root root 4096 eki 12 21:36 .
Drwxr-xr-x 5 kerem kerem 4096 eki 12 22:12 ketem dedi

mhmtkrktr

İlk çıktıyı verebildiğine göre şifren doğru.
Son çıktının tamamı bu mu? Oraya bakarsak yolunda gitmeyen bir durum var gibi. O tarafı şimdilik bir kenara bırakalım ve sisteme giriş yapmaya bakalım.
Şuan en mantıklı görünen bu; :)
Alıntı YapDoğru mu anlıyorum, tty ekranında kullanıcı adınızı daha sonra da şifrenizi girdiğinizde birkaç yazıdan sonra sizden tekrar kullanıcı adınızı istiyor. Yeni bir kullanıcı oluşturup onunla girmeyi dener misiniz?

Kullandığın dağıtıma ait, yeni kullanıcı oluşturma yöntemleri wep te çokca paylaşılmış. Yeni kullanıcı oluşturup oturumu onunla açmayı bir dene. Bunu yaparken, şuan var olan kullanıcıyı kesinlikle silme ama. O kullanıcı üzerinde bulunan verileri alacağız daha sonra. Yedekleme yapabileceğin harici diskin varsa bunu terminal üzerinden şimdi de yapabiliriz tabii.

metin_38

Son çıktı hepsi o başka yok. Verileri almayı denedim ama malesef veri transferi başlayınca yetki niz yok gibi bir şey dedi. Yeni kullanıcıyı oluşturdum lakin sisteme girerken yine kimlik doğrulama hatasıyla karşılaştım

ata1

giriş yöneticisi hatası olabilir mi ? @ mhmtkrktr  yeniden kurmak işi düzeltirmi  fakat arkadaşın son çıktısında kullanıcı dahil bir çok şeyede sorun görülüyor.
ls -lart /home/$USER dediğimde de
Toplam 16

burası haylı kalabalık olmalıydı

metin_38

Hocam bozuk paketleri onar dediğimde şöyle bir hata çıkıyı alakası varmıdır sizce
Dpkg: Error processing package python3-pil (--configure)
Paket çok kötü bir tutarsız  durumda  yapılandırmadan önce tekrar kurmalısınız
E:sub-process/usr/bin/dpkg returned an error code (1) dedi

mhmtkrktr

Dün kapatmadan önce sistem işleyişini bozabilecek türden yaptığın bir şeyler oldu mu? Güncelleme, yetki düzenleme, paket yükleme kaldırma vs.

Şu çıktıları da geçebilir misin?

echo $USER

Şu dosyalar olmayabilir ! Eğer oluşmuşsa son satırları nedir?
sudo cat /var/log/auth.log
sudo cat /var/log/secure

Son olarak yukarıdaki çıktıyı kullanıcı adını elle girerek aktarabilir misin?
örnek;
ls -lart /home/kerem

@ata1, giriş yöneticisi ile ilgili olacağını sanmıyorum. Zaten işini yapıyor ki, şifre soruyor. Biz sistemde bulunan geçerli kullanıcıyı göremedik ki henüz. :)

Yeni kullanıcı oluşturma işi hâlâ duruyor bir kenarda. Belki de denense, bu kadar uğraşa gerek olmayabilirde.

metin_38

Guncellemeler otomatik kendi yapıyordu ben en son bi kaç işle ilgili çalışma yaptım sistemle bi işim olmadı.
echo $USER
Root dedi sadece
sudo cat /var/log/auth.log
sudo cat /var/log/secure
Bunlara dosya bulunamadı dedi
ls -lart /home/my4097 gerçerli kullanıcı adı bu kerem ikinci açtığımız kullanıcı adı yeni kullanıcı açalım dediğimiz bu işte
ls -lart /home/my4097 bunu yazınca çok uzun bir liste çıktı satır
Drwxr-xr-x 4 root  root 4096 eki 12 21:36 yazıyor

penguenmurat

Alıntı yapılan: metin_38 - 12 Ekim 2016 - 22:08:29
Hayır atmıyor tty1 de tutuyor fakat kullanıcı adıyla parolayı giriyorum enter diyorum. Şifreye veya kullanıcı adına yanlış hatalı demiyor.tekrar tty1sayfasında kullanıcı adı ve parolayı tekrar istiyor.

Merhaba
recovery moddan
systemctl stop lightdm
systemctl disable lightdm

yaptıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatıp xinit paketini kurup
startx
komutunu çalıştırmayı dener misiniz?

startx de eğer hata olursa çıktılarını çözmek kolay.

Reverser

TTY ekranında herhangi bir sözcük yazarken tükçe karakterlerde sorun var mı ? Klavye yapılandırman değişmiş olabilir.

XFCE ROCKS !