Telefonuma ROOT atmalı mıyım?

Başlatan ubuntuM, 16 Eylül 2016 - 13:55:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuM

Kullanmakta olduğum (Android) telefonumun garantisi bitti. Telefonumda hiçbir donma, kasma, sıkıntı yok. Sizce Root atmalı mıyım yoksa böyle devam mı etmeliyim?

Şayet Root atmamı tavsiye derseniz, niçin atmalıyım? Bunun ne gibi faydası olacaktır; ve de güvenlik açığı sıkıntısı yaşar mıyım? Bunun yanı sıra Google Play dışında uygulama yüklemiyorum, yüklemeye de gerek görmüyorum. Telefonumdan banka, fatura, alışveriş gibi işlemler yaptığım da oluyor; Root atmış olmam bu tür işlerimde güvenlik açığına sebep olur mu?

ata1

bu konuları androıd formunda sorman daha doğru olmaz mı ?

ubuntuM

Alıntı yapılan: ata1 - 16 Eylül 2016 - 13:58:23
bu konuları androıd formunda sorman daha doğru olmaz mı ?

Açıkçası sistem konularında Linux forumlarına güvendiğim kadar başka forumlara pek güvenemiyorum. Çok fazla kirlilik yaratıyorlar ve Linux forumlarındaki kadar işin ehli ve saygılı olmuyorlar.

Ubuntu Harici Konular'da açmama rağmen sorun olacaksa konu kapanabilir. Konu Android ve Root olunca işin ucu biraz Linux'a dayanıyor diye de düşünmüştüm açıkçası.

Phoique 7

root atmaaya neden ihtiyaç duyuyorsun ki eğer öyle rootlu olsun diyorsan atma eğer ki ben custum rom atcam işte wifi kırmaya çalışcam (wps gibi wifileri kırarsın anca) yok bunlar kesmedi beni telefonu özelleştircem kök dizine erişip dosyaları kurcalıcım vs diyor isen atabilirsin ama root atmak güvenliği düşürür. çünkü kök dizine erişim sağlamak bir tıka bakıyor bunun için süper su tarzı uygulamalarda ne olursa olsun root iznini elle vermek güvenlidir çünkü internette virüslü bir apkyı indiriğinde direk kök dizine erişim sağlar eğer root izni otomatik ise öbür türlü virüs olduğunu anlarsan hemen izni vermezsin

ubuntuM

@Phoique 7
O dediklerinizin hiçbirini yapmayacağım. Telefonumda yaptığım işler tamamen günlük işler, hayatı kolaylaştıracak işler: Moovit, OneNote, Ajanda, Fener, OneDrive ve benzerleri. Oyun dahi oynamıyorum.

O halde benim Root gibi bir ihtiyacım yokmuş değil mi? İnsanlar ballandıra ballandıra söyleyince bi sorayım istedim.

n.bay

Bilgisayarında linux yazılım kullanan adam telefonunu da rootlu olur gibi bir kalp cümle geldi aklıma :) ben garantim biter bitmez rootladım telefonu hemen farklı bir rom yükledim en azından telefonun kapasitesi ile çalıştırabiliyorum genellikle samsung telefonların orjinal romları telefonu %60 kapasite ile çalıştırırlar fakat custom romlar ile bunu istediğin ölçüye çekebiliyorsun ve senelerdir elinde duran telefon sanki yenilenmiş gibi geliyor insana

UNC

Yazdıklarınıza bakılırsa root gerektiren bi durum yok. cihazın garantisi bitmiş güncelleme alma şansıda bitmiş demektir artık custom rom vs işine girip aksiyon aranabilir :D

Minty

Arkadaşlar Root olayını biraz hafife almışlar. Root ile custom romlardan tutun telefonunuzun açılış logosu, yazı tipleri, kilit sesi vs gibi her türlü alanını özelleştirebilirsiniz. Günlük kullanımda farkı görülemeyecek kadar azdır. Eğer deneyimli ve telefondan bir şeyler bekleyen türden Android kullanıcısıysanız işinize yarayacaktır. Kök dizin erişimi sıkıntı yaşatabilir. Ben güvenlik amacıyla apk dosyalarını bile dışarıdan yüklemiyorum. Google Play içerisinden yüklüyorum sadece. Günlük kullanım için fazla kurcalamıyorsanız ihtiyacınız yok demektir. Ayrıca her custom rom da stock rom kadar performanslı çalışmıyor. Bu yüzden bu sulara da girmemenizi isterim.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

Barış Can

root işlemi sadece telefonun izin vermediği -senin güvenliğin için izin vermediği- işlemleri yapabilmen için sana bir kapı açar. sen bu tarz işlemleri yapmıyorsun anladığım kadarıyla, öyle ki google play dışına bile çıkmıyorsun. o sebepten, root işleminin herhangi bir gereği yok. genelde insanlar root ile birlikte bir custom rom da atıyorlar telefonlarına, bağımsız ve daha hızlı çalışması adına ancak telefonundan memnunsan, söylediğim gibi ikisine de lüzum yok.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

ubuntuM

Cevapları kendi kullanımıma göre yorumladığımda Root atmama ve yine kendi açımdan bunun "gereksiz" olduğuna karar verdim. :)

Cevaplar gayet yeterli. Yine de bir iki yorum geldikten sonra ÇÖZÜLDÜ etiketi vermek istiyorum. Böylesi yeni bilgi açısından iyi olacaktır.

Hepinize çok teşekkür ederim. :)

furyzer0

birincil olarak kullandigin kisisel hesaplarinin oldugu telefonu rootlamani tavsiye etmem. root izni normalde guvenlik icin opan kisitlamalari kaldirmaya yarar.

VIA-T7D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Linax

Konuya geç kaldığım için ayrıca özür dilerim @ubuntuM
ROOT'u normal işler için kullanacaksan bile at,ne sıkıntı çıkar.Sonuçta garanti bitmiş ama düzgün şekilde at yoksa telefon gidebilir.Ayrıca kingroot gibi saçma programlarla atma rootu.Macera yaşamak istiyorsan artık yaşayabilirsin.Ayrıca arkadaşların dediği gibi dikkatli ol çünkü kök dizine erişim sağlamış olacaksın.
Root ile normal Android kullanıcılarına tanınan sınırları tamamen olmamakla beraber kaldırabilirsin.Bunlara bir çok konu dahil.Ayrıca root ile istemediğin önyüklü gelen programları kaldırmak gibi bir çok şey yapabilirsin.Root'a özel programlar çok işine yarayabilir.
DİKKATLİ BİR KULLANICIYSAN BU KONULARDA ROOT AT.BİR SÖZ VARDIR;
ROOT TELEFONUN KALBİDİR :)
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

FireSwords

Alıntı yapılan: Linax - 16 Eylül 2016 - 15:56:37
Konuya geç kaldığım için ayrıca özür dilerim @ubuntuM
ROOT'u normal işler için kullanacaksan bile at,ne sıkıntı çıkar.Sonuçta garanti bitmiş ama düzgün şekilde at yoksa telefon gidebilir.Ayrıca kingroot gibi saçma programlarla atma rootu.Macera yaşamak istiyorsan artık yaşayabilirsin.Ayrıca arkadaşların dediği gibi dikkatli ol çünkü kök dizine erişim sağlamış olacaksın.
Root ile normal Android kullanıcılarına tanınan sınırları tamamen olmamakla beraber kaldırabilirsin.Bunlara bir çok konu dahil.Ayrıca root ile istemediğin önyüklü gelen programları kaldırmak gibi bir çok şey yapabilirsin.Root'a özel programlar çok işine yarayabilir.
DİKKATLİ BİR KULLANICIYSAN BU KONULARDA ROOT AT.BİR SÖZ VARDIR;
ROOT TELEFONUN KALBİDİR :)
Hayır, root izni standart ya da standartın biraz üstündeki kullanıcı için kesinlikle gereksizdir. Aksine root'lamadan kullanması daha iyidir.

Android'de root izni olmadan ihtiyaçlarınızı fazlasıyla görebilirsiniz zaten. Eğer yeni ve güncelleme alan bir telefonunuz varsa rootlamak şart değil. Root'lamanın mantıklı olduğu durumlar şunlardır:

1- Telefonun artık eskimiştir ve güncelleme desteği bitmiştir
2- Telefonunun performansı yetersizdir
3- Meraklı bir kullanıcısındır

Eğer elinizde güncel bir üst düzey telefon varsa(Samsung Galaxy S6/S7, HTC One M9/ HTC 10, Sony Xperia Z5, Nexus 6P) gibi veya hala güncelleme alabilen orta düzey bir telefon varsa(General Mobile'ın Android One telefonları gibi) root'lamak kesinlikle gereksizdir. Hatta telefonunuz resmi ithalatçı garantiliyse ve garanti devam ediyorsa kesinlikle garantisi bitmeden root'lamayın.

Linax

Zaten ben yazımda bunları baz alarak yüklemesini söylemiştim.
Yine de fikrin için teşekkürler.
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

ubuntuM

Aslında soruyu ben kendi adıma sormuştum ama tüm cevaplar herkesi ilgilendiren türden olmuş. Şayet birisi "Telefonuma Root atmalı mıyım?" diye soracak olsa, hangi durumlarda atması/atmaması gerektiğine dair gayet açıklayıcı cevaplar gelmiş.

Kendi adıma cevap verecek olursam: Macera aramaya ne vaktim oluyor ne de yoracak kafa kalıyor. Günümün çoğu okumak, araştırmak ve yabancı dil ağırlıklı geçiyor. Bunun dışında telefonumda zerre kadar kasma, donma, performans kaybı da yok. Root attığımda bana faydası olabilecek durumlar (kaldırılmayan uygulamaları devre dışı bırakmak, sistemin şurasını-burasını farklılaştırmak gibi) da beni pek fazla bağlamıyor. Uygulamaları devre dışı bırakmam yetiyor, telefonun sınırlı imkanları (Root'suz hali) da bana yetiyor.

Özetle demem o ki: Verdiğiniz tüm cevaplardan yola çıkarak telefonuma Root atmak "benim açımdan" gereksiz.

ata1

tüm cihazlarımı root'lu kullanırım. bundan önce s4 mini vardı root'lu idi kendi adıma tüm çihazlarımı satın aldığım andan itibaren root olarak
kullanırım fakat yapılan root ile yetkiyi bir uygulamaya oyomatik kullansın diye vermek gerekmez ne olduğunu görüp bilerek işlem yapılır ise
sorun yaşanmaz en azından ben yaşamıyorum.

furyzer0

bilincli kulannici rootun altindan kalkabilir ama bilinciz bir kullanici daha bastan internetten indirdigi bir apk doyasi root atar daha bastan virus yerlestirir cihazina. isini bilen icin sikintin olmaz ama acemiler icin riskler dogurabilir.

VIA-T7D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi