Ubuntu tabanlı boş oda bir Linux

Başlatan illedelinux, 27 Ağustos 2016 - 00:14:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Icebox adında, Ubuntu tabanlı, kısmen Arch'a benzer içi boş bir Linux kalıbı.
Ona dağıtım diyemiyorum, çünkü hiç bir yerde dağıtılmamış, sadece kendi sitesinde bulunuyor.
Herhangi bir masaüstü yok, Openbox pencere yöneticisi ve uçbirimden ibaret.
Canlı denenebiliyor, deneme ve kurulumda Türkçe seçilebiliyor. Kurulum arayüzü normal Ubuntu'nunkiyle aynı.
529 megabayt boyutunda 64bit ve 32bit kalıpları var.
Böyle içi boş, Ubuntu tabanlı ve 64bit bir kalıbı belki aylardır arıyordum, bulduklarımda ya bu özellikler yoktu ya da çeşitli sorunları oluyordu ama bu kalıp ciddi bir şekilde geliştirilmiş. İçi boş olduğu için kendine göre özelleştirsen de sistem kaynağını çok az kullanıyor ve oldukça kararlı çalışıyor. Kendi deposu da var, ancak kurulumda Türkiye sunucuları gibi kendi sunucusu da sorun çıkarabiliyor, onun için nasıl kurduğumu aşağıda anlatacağım. İçi boş, Ubuntu tabanlı, hiç bir masaüstüne sahip olmayan, her şeyi baştan aşağı kendi iradene bağlı bir Linux kurmayı düşünüyorsanız bence bu kalıp ta kendisi diyebilirim...

Buradan istediğiniz kalıbı indirin.
https://unit193.net/icebox/download/

Canlı olarak geldiğiniz ekranda uçbirimle Synaptic paket yöneticisini kurun ve Synaptic'i yine uçbirimden açın.

sudo apt-get update
sudo apt-get install synaptic
sudo synaptic

Synaptic'in üzerindeki depolar sekmesine tıklayın, açılan pencerede en altta bulunan Ubuntu deposu hariç hepsinin tikini kaldırın.
Diğer çalışma olasılığı düşük olan depoları kaldırdığımız için artık kurulumu sorunsuz yapabilirsiniz.
Ben bir kaç başarısız kurulum deneyinden sonra sorunun bu depolardan kaynaklandığını buldum öyle kurabildim. İlginçtir kurulumdan sonra o depolar çalıştı, bu da ayrı bir durum. Şu bilgiyi de vereyim, sonra insanlar boşuna uğraşmasın, denebilir ki, Synaptic kurmadan sources.list dosyasından da aynı işlemi yaparız, maalesef kurulumda öyle olmuyor, zaten sources.list dosyası boş, kurulumdan sonra içi doluyor...

Icebox, az kaynak kullanımı, kararlılılğı ve en önemlisi sıfırdan bir masaüstü kurmanın zevkini yaşamak isteyenler için öneriyorum. Bir-iki kurulum deneyimi yaşayanlar için de ideal diyebilirim...

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

FireSwords

Debian veya Arch Linux dururken gereksiz gibi geldi bana. Bir ara sanal makinede deneyip izlenimlerimi paylaşırım.

illedelinux

Debian, Arch gerekli oldugu kadar Ubuntu da gereklidir.
Boş oda bir Ubuntu kullanmak isteyenler için bence çok yararlı bir kalıp.
Düşünebiliyor musunuz, Ubuntu tabanlı boş bir odayı tamamen kendine göre dizayn ediyorsun, bunun zevki benim için değeri biçilmez...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

mt

Alıntı yapılan: illedelinux - 27 Ağustos 2016 - 01:07:39
Düşünebiliyor musunuz, Ubuntu tabanlı boş bir odayı tamamen kendine göre dizayn ediyorsun, bunun zevki benim için değeri biçilmez...

Aynen 8)

ata1

boş oda tabi gerekirde kendim yapılandıracak kadar üst seviye isem zaten archa geçmişimdir.  :))  alışkanlık var nede olsa pacman yaourt  ama denicem  bakalım ne kadar boş görelim

mt

Ekran görüntülerine baktım boş değil gibi duruyor. Neyse bu geceki faaliyetim belli oldu hemen indiriyorum. :D

ata1

kurulum yapmadım fakat isoyu indirip live olarak denedim. Open box kullanılarak hazırlanmış  :))  netbooklar da oldukça kullanışlı olabilir. Yada eski pc'ler de
Tabi openbox pencere yöneticisine alışabilir ise yeni kullanıcılar.

furyzer0

Sanal makine ile kurup deneyebilirim ama acaba kaynak var mıdır nasıl yapılacağı ile ilgili? Türkçe tercihimdir ama İngilizce de olur.