İlerleme Merakı

Başlatan UG35, 10 Eylül 2016 - 01:02:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

UG35

Herkese iyi günler. Ben bir kaç aydır ubuntuyu kullanıyorum. Ve sadece kullanmakla kalmayıp çeşitli kitap ve videolarla onun hakkındaki bilgilerimi arttırmaya çalışıyorum. Ve tabiki sizin yardımınızla. Ancak küçüklüğümden beri olan hayalim bir yazılımcıv(gerek program yazmak gerek sistemlere sızmak vs olsun) olmak ve ve diğer haylim gömülü sistemlerin bulunduğu robotlar vs yapmak için artık daha profesyonel şeyler yapmak istiyorum. C# SQL biraz C++ biliyorum ve bunun yanında birazda sızma testleri denemişliğim var. Şimdi sorun şu: Bu iki konuda da kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum. Ve gerekirse oyun oynamak vs işleri yoksayabilirim. Onlar PS de de halledebilirim. Ama bu ara kafama takılan sorun bu işe ubuntu'yla mı girişmeliyim. En çok duyduğum söz ise Kali ile girişmem oldu. Ancak bu forumdaki bazı arkadaşlar fazlasıyla karşı buna. Ben şimde genç bir arkadaşınız olarak yorumlarınızı duymak istiyorum. Sizce e yapmalıyım?

Linax

Kali ile girişme(çok fazla bilgin yoksa) ki zaten Kali'yi bilgisayarlara sızmaya çalışan profesyonel adamlar kullanır.
Dil bilmen iyi,ama ben sana öneririm ki ondan al şundan al değil.Bir dille başla diğerine geç.Ubuntu'da bu işe girişebilirsin fakat oyun geliştirme vs.Farklı bir dağıtımla da.Sadece bazı dağıtımlar birkaç tık üst düzey bilgi istiyor.
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

biminimalist

Ubuntu bi hack aracı değildir günlük kullanım için bi dağıtımdır yazılımcı olman için dil öğrenmen lazım ki bunu da ubuntu falan sağlayamaz sana, tamamen kendine bağlı, kendini geliştirmene bağlı diğer amacın için de bugtraq sistemini ya da cyborg u önerebilirim

Linax

Kali'yi kaldırabilecek bilgiye sahipsen kullan.Sonra yok şunu beceremedim yok bunu yapamadım demeyelim(temsili-ben)
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

UG35

Haklısınız ubuntu'da CodeBlocks Mono vs programlarını kullanıyorum. Ama bunları Kali'de kullanabilir miyim sorun çıkarır mı? Ve bende sızma testleri yapmak istiyorum. Kabul biraz heves ettiğimden. Ama hazır bir şeyler yapabiliyorken sırf "ulan bu işin Türkiye'de piyasası yok öğrenip napıcam ne işime yarıcak" diyip vazgeçmek istemiyorum. Sonuna kadar gitmeliyim bence.
  Ve Kaliye geçmek istememin bir sebebi ubuntu'nun rahatlığı. Yani hepsini değil ama istedipğim çoğu oyunu oynayabiliyorum ve bu bir süre sonra dikkatimi dağıtıp hadi birazda oyun oynayayım diyorum. Bundan kurtulmak içinde biraz başka bir sistem arıyorum.

Phoique 7

Pentest(sızma testi) genelde birçok kişi kali tercih eder ama blackarch adında bir sistem var benim bir arkadaşım bunu tavsiye ediyor resimlerden de bakabilirsin güzel bir sistemdir. Pentest yapman için en az 2 bilgisayarın olursa daha iyi olur biri laptop diğeri masaüstü laptop ile masaüstünü exploit etmeye çalışırsın vs.

UG35

Blackarch'a baktımda korkuttu biraz. Fazla ileri seviye gözüktü. Şimdilik Kali iyi gibi duruyor. Tabi Mono MySQL ve CodeBlocks kuruluyorsa hiç sıkıntı yok.

Phoique 7

o zaman kalinin 2016.2 sürümüne yani sonsürümü bilmiyorum ama kali 1.0 sürümünü bulursan indir 1.0 dan sonra kali olayı bozdu. Eğer efsaneler efsanesi backtrack bakmak isteyebilirsin belki :D

ata1

manjaro kurup black arch tools ları kurulabilir. bakarsan manjaro formunda çözüm sunmuştum

UG35

Neyse şimdilik usb'den live şeklinde usb'den kullanayım sorun olmazsa daha sonrasında kurarım.
Not: Müzik falan açınca ses gelmiyor ama o sorunla uğraşmam gerekicek.

Berkhan Berkdemir

Kali linux bir penetrasyon aracı aslında. Hacker terimini tam anlamak için wikipedia bir uğramanızı rica edeceğim. Genel itibar ile ağ da veya yazılımda bulunan exploitler bulunabiliyor (daha da aryırabiliriz). Kaliyi kullanma sebebim 1 hafta boyunca netsiz kalmak için cafetaryanın wifisi şifresini bulmak olmuştu. Sizde böyle masum işler ile başlayabilirsiniz.

Ama kali yr başlamak istiyorsanız size önereceğim kitap "Hacker interface" adında basit hacker kavramlarını öğrenebileceğiniz bir el kitabi diyebilirim sonra kali linux hakkında türkçe kaynaklara başvurabilirisiniz.

Python, SQL Developer
İyi günler

GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

heartsmagic

Alıntı yapılan: UG35Ancak bu forumdaki bazı arkadaşlar fazlasıyla karşı buna. Ben şimde genç bir arkadaşınız olarak yorumlarınızı duymak istiyorum. Sizce e yapmalıyım?
Karşı olduğumuz şey Kali Linux değil, yol, yöntem, amaç ve kişinin durumu. Kısacası sen Ubuntu kullanıyorken de Kali'de sorulacak gereksiz soruları sorarsan yardım etmeyiz. Örneğin "Ubuntu kurdum ama kablosuz kartım 'monitor mode'a geçmiyor, lütfen yardım edin".

Madem işin başındasın, madem bir şeyler öğrenmek istiyorsan sürekli ama sürekli söylediğimiz şeyleri tekrar edelim sana. Temelleri öğrenmeyle başla. Linux olsun, ağ olsun, programlama olsun, yavaş yavaş hepsinde kendini geliştir. Biraz zaman geçtikten sonra sızma testlerine geçer, güvenliğe yönelirsin. Öteki türlü bu ancak geçici bir heves olur, ne yaptığını daha bilmezsin.

Bu arada, Kali için gerçek kurulum da şart değil. Sanal makine üzerinden kurar, hatta yanına başka sistemler kurar onları test edersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.