netbook'um çok yavaştı ubuntu yükledim hala çok yavaş

Başlatan emredemirel, 06 Eylül 2016 - 15:44:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emredemirel

Bunu yanlış yere yazıyor olabilirim bu konuda üzgünüm yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Arkadaşlar elimde 5 senedir çok nadir kullandığım bir "SAMSUNG N102S ATOM N2100 2GB 320GB W7HB 10.1" netbook var. Özellikleri şöyle:

işlemci : INTEL ATOM N2100 1.6 GHZ, 800 MHZ
Bellek (Mb) : 2GB DDR3 1066 MHZ
Ekran Kartı : INTEL GMA 3600 SHARED MEMORY
Ses Kartı :
Faks Modem :
Ağ Kartı : 10/100 LAN
Pcmcia :
Sabit Disk (Gb) : 320GB (5400RPM)
Optik Sürücü :
Pil Tipi/Ömrü : 6 HÜCRELI
Ekran Boyu/Çözünürlük : 10.1" 1024 X 600 LED ANTI-REFLECTIVE
İşletim Sistemi : WINDOWS 7 HOME BASIC
Boyutlar : 264 X 188 X 30.1 ~ 34.7MM
Geliştirilmiş Portlar : 2 X USB 2.0
Wireless : 802.11 BG/N 1X1
Webcam : VAR
Bluetooth : BLUETOOTH 3.0
SIM Kart :
Aksesuarlar :
Diğer Özellikler :
4-IN-1 (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Harici VGA çıkışı: VAR
RENK : SİYAH
Ağırlık : 1.03 KG

windows 7 home vardı. bilgisayar inanılmaz ağır çalışıyor ve ben bunu sebebini bir türlü çözemedim. mesela herhangi bir dosyayı açmak için önce fare imlecinin simgenin üzerine gelmesini bekliyorum(3 saniye) sonra simgeye tıklıyorum dosyanın açılması asgari 20 saniye sürüyor. chrome'da bir sayfa açayım diyorum 35-40 saniye sonra anca yanıt veriyor. sayfalar arası geçişlerde sürekli zaman kaybettiriyor. :'( :'( :'( bu netbookun sorunun ben çözemedim arkadaşlara sordum onlar Ubuntu yükle hallolur dediler dün 16.04. LTS yükledim ama tek kelimeyle nafile. aynı inanılmaz yavaşlık devam ediyor. nasıl bir çözüm önerirsiniz?

ata1

öncelikle hoş geldin. Sorun windows'da var dediğin için ilk aklımıza gelecek olan bad sectör  öncelikle diskinizi bad taraması yapın.
diskin sağlamlığından emin olalım. sonrasında duruma göre ekran kartı ve diğer seçeneklere yönelelim.

emredemirel

Alıntı yapılan: ata1 - 06 Eylül 2016 - 15:46:48
öncelikle hoş geldin. Sorun windows'da var dediğin için ilk aklımıza gelecek olan bad sectör  öncelikle diskinizi bad taraması yapın.
diskin sağlamlığından emin olalım. sonrasında duruma göre ekran kartı ve diğer seçeneklere yönelelim.

teşekkürler. şu anda ubuntu yüklü bad taramasını nasıl yapabilirim?

ata1

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35532.msg427888#msg427888
yukardaki bağlantıda  arkadaş bios ile anlatmış ayrıca flash ile live olarak linuxu çalıştırıp şu komut ile de yapabilirsin
badblocks -s /dev/sda

emredemirel

Alıntı yapılan: ata1 - 06 Eylül 2016 - 15:58:29
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35532.msg427888#msg427888
yukardaki bağlantıda  arkadaş bios ile anlatmış ayrıca flash ile live olarak linuxu çalıştırıp şu komut ile de yapabilirsin
badblocks -s /dev/sda

uçbirimde komut kullarak dediğinizi yazdım ancak

badblocks: geçersiz seçenek -- /

yazdı

ata1

peki uzun yolu şeçelim işlem oldukça uzun sürecektir disk büyüklüğüne göre
sudo badblocks -wsv /dev/sda

Edit: Ayrıca yönetici arkadaşlarımızdan rica edelim fazla tıklama sonucu açılan diğer başlığınızı içe alsınlar buradan devam edelim.

emredemirel

sudo badblocks -wsv /dev/sda

/dev/sda görünüşe göre sistem tarafından kullanılıyor 'badblocks çalıştırmak güvenli değil!

yazısı çıktı şimdi de

ata1

Size başta da yazdım sanırım aceleci davranıp okumuyorsunuz. live yanı flash üzerinde çalışan sistem ile yapacaksınız.
kısaca linux kurulum flash ile

emredemirel

gerçekten olaya çok Fransızım. flash ile live olma durumunu biraz açabilir misin?

ata1

İlk flash'a yazdırdığınız iso yani linux kurulum flash bellek ile başlatıp masa üzerine düştüğünüzde kurulum yapmadan kullanılan sistem live olur.

ayrıca ubuntu ile olanı bulmadım kendi arch wikimden size detaylı olarak anlatım vereyim.
https://wiki.archlinux.org/index.php/badblocks

emredemirel

yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler ama ben bu iso dosyasını barındıran flashı biçimlendirdim ve chromium os yükledim. buradan bir çözdüm bulamazsam chromium yükleyecektim.

biostan yapmayı deniyorum bios seçeneklerinde Sysİnfo Advanced Security Boot ve Exit menüleri var @ekremsenturk anlattığı mevzuyu bulamadım

ata1

Flash'da buluna linux ise aynı işlemi yapabilirsiniz değişen bir şey olmaz.  ;D
ayrıca verileriniz yok yeni kurulum yapmışsınız
sudo badblocks -s /dev/sda

komutuna çıkan cevabı enterlediğiniz de işlem yapılıyor mu ?

emredemirel

dediğim gibi chromium os yüklü. linüx tabanlı olduğu yazıyor.

şimdi dediklerinizi yapmaya çalışacağım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Eylül 2016 - 16:55:05

ya çok saçma ama ben dediğinizi yaparken ekranda önce chromium yazısı belirdi sonra siyah bir ekran ardından da bir boşlukta siyah ekran belirdi(komut ekranı gibi bir şey) buraya dediğiniz komutu yazmaya çalıştım ama yazamıyorum çünkü harfler karakterlerde sorun var mesela ?*\ simgesine basınca - yazıyor ekrana ama / yok. klavyedeki bütün tuşları denedim / tuşu yok. bu yüzden komutu yazamadım. ayrıca ekranda ne kadar bir şeyler yazmaya çalışsam dahi ekran gittikçe daha da parlaklığını düşürüyor. kafamda anlamsız bir dünya soru  ;D ;D

mt

Daha hafif bir dağıtım yükleyin diyeceğim ama; chromiumOS dan daha hafif bir dağıtım yok :D bir ihtimal belki kadırır çok eski bir *dizüstü bilgisayara iceBox yüklemiştim iceBox'ı deneyin derim.

ata1

siz oldukça yeni olduğunuzdan işlem yapmamız oldukça zor olacak size önerim xbuntu,lubuntu,manjaro gibi dağıtımlar deneyin.

emredemirel

bakın şöyle söyleyeyim ben bilgisayarı sadece ara sıra internete girmek için kullanıyorum ve okuduklarımı chrome'un evernote eklentisi üzerinden kaydediyorum. bana sadece bunları yapabileceğim ha bi de mümkün olursa spotify'ı da arka planda çalıştırabilecek ve bilgisayarı en az şekilde kasacak işletim sistemini önerir misiniz? mümkün olabilecek en az kayması hangisi sağlıyorsa lütfen onu söyleyin bu xubuntu lubuntu manjaro ya da xp hangisiyse o lütfen  :'(

ata1

öncelikle bakın düşük tüketim yapan masa üzerlerini söyledim daha düşüklerini siz kullanmakta zorlanırsınız.
örnek xubuntu xfce masa üzeri lubuntu LXDE manjaro ise seçenekler size kalmış jwm dahil bir çok masa üzerini kurma imkanınız var.
indirdiğiniz isoda masa üüzeri açıklaması  olmaktadır.

örneğin bakınız manjaro masa üzerleri
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Install_Desktop_Environments

alquirel

@emredemirel,

Aynı içerikteki iletiyi defalarca peşpeşe göndermek alacağın yardımın süresini kısaltmaz. Yine aynı vakitte alırsın yardımı. Çünkü konunla ilgili bilgisi olan bir üye sen yüzlerce kez de atsan aynı iletiyi, bir kez de atsan müsait olduğunda gelip görecek. Aksine bu tür davranışlar genelde tüm forumlarda olumsuz karşılanır ve (biz öyle değiliz ama başka forumlarda) yardım alacağın varsa da alamayacak hale gelebilirsin.

İletilerini düzenledim. Konuna bu başlıktan devam edelim.

emredemirel

sizi yordum. teşekkür ederim. xubuntu yüklemeye çalışıyorum ama şimdi de iso dosyasını bilgisayar açmıyor. desteklenmeyen bir tür diyor.
Alıntı yapılan: alquirel - 06 Eylül 2016 - 17:23:07
@emredemirel,

Aynı içerikteki iletiyi defalarca peşpeşe göndermek alacağın yardımın süresini kısaltmaz. Yine aynı vakitte alırsın yardımı. Çünkü konunla ilgili bilgisi olan bir üye sen yüzlerce kez de atsan aynı iletiyi, bir kez de atsan müsait olduğunda gelip görecek. Aksine bu tür davranışlar genelde tüm forumlarda olumsuz karşılanır ve (biz öyle değiliz ama başka forumlarda) yardım alacağın varsa da alamayacak hale gelebilirsin.

İletilerini düzenledim. Konuna bu başlıktan devam edelim.

kötü amaçlı yapılmış bir şey değildi konu açma bölümünü bulamadığım için böyle bir yola başvurmuştum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Eylül 2016 - 17:25:42

Alıntı yapılan: ata1 - 06 Eylül 2016 - 17:14:41
öncelikle bakın düşük tüketim yapan masa üzerlerini söyledim daha düşüklerini siz kullanmakta zorlanırsınız.
örnek xubuntu xfce masa üzeri lubuntu LXDE manjaro ise seçenekler size kalmış jwm dahil bir çok masa üzerini kurma imkanınız var.
indirdiğiniz isoda masa üüzeri açıklaması  olmaktadır.

örneğin bakınız manjaro masa üzerleri
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Install_Desktop_Environments

sizi yordum. teşekkür ederim. xubuntu yüklemeye çalışıyorum ama şimdi de iso dosyasını bilgisayar açmıyor. desteklenmeyen bir tür diyor. manjaro indirmeyi deneyeceğim şimdi de

mt

iso dosyasını neden açmaya çalışıyorsunuz şuan hangi dağıtımı kullanıyorsunuz?

emredemirel

Alıntı yapılan: mt - 06 Eylül 2016 - 17:28:34
iso dosyasını neden açmaya çalışıyorsunuz şuan hangi dağıtımı kullanıyorsunuz?

şu anda başka pcden bağlanıyorum (windows 7) xubuntu indirme linkine tıklıyorum 1 saniye bile geçmeden iniyor. (dosya büyüklüğü yok) tıklıyorum ve desteklenmiyor diyor? ne yapmam gerek?

ata1

iso indirin  mintstick kurup onunla flasha yazdırın. Ardından kuruluma geçin
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=47982.msg563370#new
xubuntu dosyalar torrent o nedenle
http://xubuntu.org/getxubuntu/

plazma

Xubuntu değilde manjaro netbook edition mı vardı netbooklsr için bence onu denesin eğer onda da hantallık gitmiyorsa donanım artık yetmiyordur.

Minty

Arkadaş sanırım torrent olarak indiriyor ve açamıyor. Windows için utorrent yazılımını kullanabilirsiniz. Lütfen takıldığınız yerde sorununuzu internette aratarak çözmeyi de deneyin. Bu size çok fazla vakit kazandıracaktır. Şimdi torrent nedir diyeceğinizi düşündüğüm için bunu söylüyorum. Torrent olarak indirdikten sonra Unetbootin adlı programla önce Flash belleğinizi biçimlendirdikten sonra yazdırın. Daha sonra boot ettiğinizde kurulum ekranı karşınıza gelecek zaten.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~