Kurulum Sonrası Windowsa Geçememek

Başlatan dgknrsln, 14 Ağustos 2016 - 11:13:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dgknrsln

Forumda buna benzer konular var ancak hiçbiri sorunumu çözmede başarılı olamadı.

Ubuntu yükledikten sonra, başlangıçta gelen ekranda Windows seçeneği bulunmuyor. Sadece "System Setup" seçeneğinden BIOS'a girip Boot #1'i Windows yapınca Windows'a ulaşabiliyorum. Aynı şekilde Ubuntu'ya dönmek için de öyle yapmam gerekiyor.

Windows 10 kullanıyorum ve Ubuntu yükleme rehberine göre Ubuntu'yu Windows'un yanına kurdum.

Başlangıçta Windows ve Ubuntu seçeneklerinin birbirlerinde görünmelerini nasıl sağlarım? Şimdiden teşekkürler.

tosun

Uç birime sudo update-grub yazın
sistemi yeniden başlatın,
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

Minty

Eğer arkadaşımızın tavsiyesi işe yaramazsa aşağıdaki verdiğim komutlarla uygulamayı paket deposuna ekleyip indirin
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

sudo apt-get update

sudo apt-get install grub-customizer

Bunları yaptıktan sonra Grub Customizer adlı uygulamayı açın ve boot menüsünde görmek istediğiniz işletim sistemlerini seçip kaydedip yeniden başlatın. Grub menüsüne geldiğini göreceksiniz.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

dgknrsln

Alıntı yapılan: tosun - 14 Ağustos 2016 - 12:27:10
Uç birime sudo update-grub yazın
sistemi yeniden başlatın,

Yazdım ve yeniden başlattım. Değişen bir şey olmadı. Uçbirimdeki sonuç da şöyle; http://i.hizliresim.com/rEd2OV.png

Alıntı yapılan: ertancetin - 14 Ağustos 2016 - 12:45:36
Eğer arkadaşımızın tavsiyesi işe yaramazsa aşağıdaki verdiğim komutlarla uygulamayı paket deposuna ekleyip indirin
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

sudo apt-get update

sudo apt-get install grub-customizer

Bunları yaptıktan sonra Grub Customizer adlı uygulamayı açın ve boot menüsünde görmek istediğiniz işletim sistemlerini seçip kaydedip yeniden başlatın. Grub menüsüne geldiğini göreceksiniz.

Diğer konulardaki çözümlerini denerken Grub Customizer'ı yüklemiştim zaten. Ama "istediğiniz işletim sistemlerini" seçme olayını tam anlamadım. Windows ile ilgili herhangi bir şey yok.

Ekran resmi şöyle; http://i.hizliresim.com/Nkb11L.png . Burada ne yapacağımı söylerseniz sevinirim.

Ayrıca Grub ekranı da şuan şu şekilde; http://i.hizliresim.com/5YRQal.jpg . Sondaki Windows Boot Manager yine forumdaki çözümleri denerken geldi ama çalışmıyor. Şuradaki gibi oluyor; http://i.hizliresim.com/vZopaD.jpg

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

ata1

Minty

Sisteminizde secure boot özelliği açık mı? Açıksa kapatıp yeniden başlatmayı deneyebilir misiniz?
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

dgknrsln

Alıntı yapılan: ertancetin - 14 Ağustos 2016 - 13:32:27
Sisteminizde secure boot özelliği açık mı? Açıksa kapatıp yeniden başlatmayı deneyebilir misiniz?

Açıktı. Kapatıp yeniden başlattım, olmadı.

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Ağustos 2016 - 13:26:51
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

şunu deneyin

Boot-Repair USB'si oluşturdum ama BIOS'da USB görünmüyor. O yüzden Boot-Repair masaüstüne ulaşamadım. BIOS boot'ları şöyle; http://i.hizliresim.com/J3EQbj.jpg .

Ayrıca 2 tane Ubuntu var. O neden acaba?

Edit: Bilgisayara aynı şekilde tekrar Ubuntu yükledim. Bu sefer Grub ekranı hiç çıkmıyor.  :(

Edit 2: Grub Customizer yükledim. Genel Ayarlar > Görünürlük kısmından 'menüyü göster' dedim ve Grub ekranı tekrar geldi ancak Windows yine yok. Yani başladığımız noktadayım.

kardesh01

Kardeşim tıpa tıp aynı şeyleri yaşıyorum bendede windows gözükmüyordu halletmiştim şimdide gene gitti bilgisayarı açtığımda gitmişti ve ben tar.gz uzantılı dosyalarıda kuramıyorum terminale cd masaüstü yada cd desktop yazınca "böyle bir dosya yada dizin yok" hatası alıyorum yardım edebilirmisiniz ayrıca aynı şekilde benim boot menüdede usb görmüyor ve 2 ubuntu 1 windows var.

Ragnar

idcelik

hocam yaptım bende dediklerinizi grub customizer da sadece ubuntular var , windows çıkmıyor. Windowsu başlatabildiğim tek yer bios boot da seçersem. Onun dışında herhangi bir yerden açılmıyor. Secure boot da kapalı. dediğiniz çoğu şeyi denedim. Bir türlü çözemiyorum sıkıldım artık.
Monster Abra a5 v5.2

turkerataturk

''Mustafa Kemal ATATÜRK''

idcelik

Alıntı yapılan: mustangank - 20 Ağustos 2016 - 23:58:09
Leptobun markası modeli nedir ?

Monster-ABRA-A5-V5-2
16gb ram , 1tb harddisk + 120gb ssd .i7 5700HQ Gtx 960m ekran kartı var.
Monster Abra a5 v5.2

turkerataturk

ubuntu ile windows ayrı disklerde mi kurulu ?

idcelik

Alıntı yapılan: mustangank - 21 Ağustos 2016 - 00:25:51
ubuntu ile windows ayrı disklerde mi kurulu ?

Evet windows ssd de kuruluı. ubuntu da 1tb lik hddyi bölüp kurdum.
Monster Abra a5 v5.2

turkerataturk

sorun ondan olaiblir aynı disk e kur ve tekrar denersin.

idcelik

120gb ssd yetersiz kalmaz mı ikisine ?
Monster Abra a5 v5.2

turkerataturk

40 gb ayır yeter ubuntu ya hem daha hızlı çalışır.

idcelik

Alıntı yapılan: mustangank - 21 Ağustos 2016 - 00:37:49
40 gb ayır yeter ubuntu ya hem daha hızlı çalışır.

40gb ubuntu 5 gb takas alanı yapıyorum . sanırım kalan yer windowsa yeter. Bunu bölmek için herhangi program kullanmalı mıyım ?
Monster Abra a5 v5.2

turkerataturk

ram 8 üzeri ise gerek yok takas alanına.

windows aç disk yönetiminden birimi küçült de 40 gb kadar küçült biçimlendirme ubuntuyu kurarken eski kurulmu sil, sonra yeni kurulumu yaparsın.

idcelik

Alıntı yapılan: mustangank - 21 Ağustos 2016 - 00:45:10

windows aç disk yönetiminden birimi küçült de 40 gb kadar küçült biçimlendirme ubuntuyu kurarken eski kurulmu sil, sonra yeni kurulumu yaparsın.

Ram 16 ama gördüğüm her forumda 3-5 takas yaratın diyor. tamam deniyorum hemen.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ağustos 2016 - 02:52:44

Alıntı yapılan: mustangank - 21 Ağustos 2016 - 00:45:10

yok düzelmiyor hocam
Monster Abra a5 v5.2