Arch Linux Cinnamon Yükledim Terminal (uçbirim) Yok

Başlatan Night Glam Flow, 03 Temmuz 2016 - 17:09:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Night Glam Flow

Arkadaşlar cinnamon yükledim ama terminal yok. Bir yardımcı olsanız.

Öyle zor bir durumdayım ki;

Terminal Yok

İnternet Yok

ata1

tty ile kur tabi öncesinde aur depo eklemeyi yapmış olmalısın http://archtr.org/forum/viewtopic.php?t=6
düzeltmeni yeni gördüm internet yoksa kurulum eksik  şu komutlar ile kabloluya bağlanıyor olmalısın
dhcpcd
systemctl enable dhcpcd
yaourt -S xfce4-terminal

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: ata1 - 03 Temmuz 2016 - 17:24:36
tty ile kur tabi öncesinde aur depo eklemeyi yapmış olmalısın http://archtr.org/forum/viewtopic.php?t=6
düzeltmeni yeni gördüm internet yoksa kurulum eksik  şu komutlar ile kabloluya bağlanıyor olmalısın
dhcpcd
systemctl enable dhcpcd
yaourt -S xfce4-terminal

Hocam internet ve terminal yok ki. Ne komut girebiliyom ne internet bağlanabiliyom.  Benim öncelikle bir sonraki açılışta grafik arayüz olmadan arch linux'u açabilmem lazım

ata1

ctrl+alt+f2 ile tty ekranına düş
dhcpcd

systemctl enable dhcpcd

bu komutlar sonrası kabloluya bağlanıyor olabilmen lazım

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: ata1 - 03 Temmuz 2016 - 17:50:33
ctrl+alt+f2 ile tty ekranına düş
dhcpcd

systemctl enable dhcpcd

bu komutlar sonrası kabloluya bağlanıyor olabilmen lazım
Hocam ctrl+alt+f2 çalışmıyor ki

ata1

f2 yada 3-4-5-6 bunlarla tty ekranına düşüyor olmalısın

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: ata1 - 03 Temmuz 2016 - 18:05:30
f2 yada 3-4-5-6 bunlarla tty ekranına düşüyor olmalısın

Hocam vallaha düşmüyor.

ata1

kurulumda eksikler olmuş hem tty ekranı hemde termınal gelmemesi tuhaf chroot ile yaparsın ama sistem kurulumunda bayağı eksikler var anlaşılan o ki .

temiz ve sağlıklı kurulum önericem
chroot ilk komut dosya var diyecektir sanırım
mkdir /mnt/arch
mount /dev/sdaX /mnt/arch
cd /mnt/arch
mount -t proc proc proc/
mount --rbind /sys sys/
mount --rbind /dev dev/
mount --rbind /run run/
cp /etc/resolv.conf etc/resolv.conf
chroot /mnt/arch /bin/bash

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: ata1 - 03 Temmuz 2016 - 18:09:08
kurulumda eksikler olmuş hem tty ekranı hemde termınal gelmemesi tuhaf chroot ile yaparsın ama sistem kurulumunda bayağı eksikler var anlaşılan o ki .

temiz ve sağlıklı kurulum önericem
chroot ilk komut dosya var diyecektir sanırım
mkdir /mnt/arch
mount /dev/sdaX /mnt/arch
cd /mnt/arch
mount -t proc proc proc/
mount --rbind /sys sys/
mount --rbind /dev dev/
mount --rbind /run run/
cp /etc/resolv.conf etc/resolv.conf
chroot /mnt/arch /bin/bash

Hocam size şunu sormak istiyorum. Cinnamon içi gnome ve gnome-extra yüklemek şart mıdır ?

ata1

Cinnamon yada gnome hiç kurmadım xfce candır gerisi heyecandır benim için
manjaro için ama kullanılabilir.
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Install_Desktop_Environments

mhmtkrktr

Şuan hangi aşamadasın? Cinnamon kurdum demişsin ama yeterli açıklama yok. Grafik arayüze ulaşabiliyorsun ama terminal mi yok. Kurulumdan çıkmadan önce bunu kurmamışsan normal. TTY konsol açmak için ctrl + alt + F2..7 fakat bazı bilgisayarlar da F tuşları FN tuşuyla çalışır. Sende de öyle olabilir mi? Bu şekilde ise ctrl + alt + fn + F2...7 şeklinde açarsın.

Ağ yapılandırması tamamlanmamışsa, konsolda işini çözmez ama. Chroot konusuna bakıp bilgisayarı kurulum sayfasına geri döndürmen gerekir. Bu durumda, tüm kurulumu en baştan yapmadan, sadece eksik olan yapılandırma ve paketleri tamamlayabilirsin. Bu defa terminal kurmadan çıkma ama :)

Cinnemon ayrı, Gnome ayrı bir ortam. Birinin çalışması için diğerinin olması hiç bir şekilde gerekmiyor. Kafanı karıştıran kurulum sırasında kurulurken gördüğün bazı paketlerse, Cinnemon Gnome altyapısını kullanıyor. Bu sebeple Gnome 'a ait bazı paketleri kuruyor olabilir. Ama Gnome ortamı için gnome-shell, gnome veya gnome-extra komutunu ayrıca vermiş olmak gerekir.

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 03 Temmuz 2016 - 21:12:59
Şuan hangi aşamadasın? Cinnamon kurdum demişsin ama yeterli açıklama yok. Grafik arayüze ulaşabiliyorsun ama terminal mi yok. Kurulumdan çıkmadan önce bunu kurmamışsan normal. TTY konsol açmak için ctrl + alt + F2..7 fakat bazı bilgisayarlar da F tuşları FN tuşuyla çalışır. Sende de öyle olabilir mi? Bu şekilde ise ctrl + alt + fn + F2...7 şeklinde açarsın.

Ağ yapılandırması tamamlanmamışsa, konsolda işini çözmez ama. Chroot konusuna bakıp bilgisayarı kurulum sayfasına geri döndürmen gerekir. Bu durumda, tüm kurulumu en baştan yapmadan, sadece eksik olan yapılandırma ve paketleri tamamlayabilirsin. Bu defa terminal kurmadan çıkma ama :)

Cinnemon ayrı, Gnome ayrı bir ortam. Birinin çalışması için diğerinin olması hiç bir şekilde gerekmiyor. Kafanı karıştıran kurulum sırasında kurulurken gördüğün bazı paketlerse, Cinnemon Gnome altyapısını kullanıyor. Bu sebeple Gnome 'a ait bazı paketleri kuruyor olabilir. Ama Gnome ortamı için gnome-shell, gnome veya gnome-extra komutunu ayrıca vermiş olmak gerekir.

Çözdüm ama kanser oldum galiba. Anlatçam

ata1

;D daha birşey olmadı kurulum aracı kullanmayıp manuel kurdun ise daha kova bomboş duruyor hele bir yapılandırmaya başla asıl kanser ve zevki o zaman göreceksin  :)) :))

Night Glam Flow

Hocam ben bir durumu özetleyeyim.

Arch linux kurmada sorun yoktu zaten. Sorun kurulumdan sonra başlıyor. Belki 10 kere arch kurmuşumdur. Bunların 4 tanesinde gnome, cinnamon, 3 tanesinde de xfce yükledim.

Gnome masaüstü ortamında terminal sıkıntısını çözdüm. Masaüstü ortamını yüklemeden önce alternatif bir terminal emulatörü yükledim. Sonra o emülatör ile istediğim kodları yükleyip hataları düzelttim.

Lakin gnome sürüyle gereksiz uygulama oyun yüklüyor kurulurken. Ne anladım böyle arch linux'ten.

Bu yüzden tekrar xfce'ye dönmeye karar verdim.

Lakin sıkıntılar büyük. Bir kere nvidia,intel ve ati'ye yönelik tonla ekran kartı sürücü kurulumu anlatımı varken amd'ye yönelik güncel bir kaynak bulamadım. Gerekli xorg ve mesa paketlerini yükledim ve amd hd 8330 (onborad) ve amd hd 5770m ekran kartlarımın sürücülerini kurmaya yönelik yardım bekliyorum.

Xfce ortamını bu sefer hemen kurmadım. Daha önce kurduğum her xcfe masaüstünde öncelikle wireless ve ses problemi yaşadım. Önce şu ekran kartı sürüsünü yardımlarınız ile yükleyebileyim hele.

Beni çok rahatsız eden bir şey daha var. Xfce kurulumunda kaynaklara baktığımda bir kod bir kodu tutmuyor.

Xfce kurulumda hangi paketler yüklenmelidir ve nasıl reboot sonraso otomatik çalışır bir yardımcı olun.

pacman -S xfce4 xfce4-goodies lxdm xfce4-xfapplet-plugin network-manager-applet

Mesela yukarıdaki kod güncel midir? Lxdm beni çok rahatsız etti, ne işi var orda? Ayrıca xfce4-xfapplet-plugin kurulmuyor,paket yokmuş.

mhmtkrktr

Alıntı YapLakin gnome sürüyle gereksiz uygulama oyun yüklüyor kurulurken. Ne anladım böyle arch linux'ten.
Üst mesajda gnome için üç ayrı komut verdim ama konu gnome olmadığı için açıklamadım. Bunların arasında fark var. Kurulum komutunu,
gnome-shell olarak vermişsen, sadece xterm, uxterm ve avahi paketleri kurulur.
gnome olarak vermişsen, gnome 'un kendisine ait temel paketler kurulur
gnome-extra olarak verirsen de, gnome komutuna ilaveten oyunlar ve gnome tarafından üretilmiş ne kadar paket varsa hepsi kurulur.

Anlatımlar gnome kurulumunu genelde, gnome gnome-extra şeklinde gösteriyor. Aslında ortamın kurulması için gerekli kurulum şekli sadece gnome-shell. Kullanıcı isterse diğer paketleri tek tek ilave edebilir.

Alıntı YapBu yüzden tekrar xfce'ye dönmeye karar verdim.

Tercihe bağlı bir durum, neden olmasın.

Alıntı YapLakin sıkıntılar büyük. Bir kere nvidia,intel ve ati'ye yönelik tonla ekran kartı sürücü kurulumu anlatımı varken amd'ye yönelik güncel bir kaynak bulamadım. Gerekli xorg ve mesa paketlerini yükledim ve amd hd 8330 (onborad) ve amd hd 5770m ekran kartlarımın sürücülerini kurmaya yönelik yardım bekliyorum.

Arch wiki de ati ve catalyst başlığında gerekli anlatım var. Arch'a devam diyorsan karıştıracaksın biraz :)

ata1

ekran kartından fazlaca ümitlenme de  :)) her karta catalyst kurulum işlemez destek var mı kartına ? ben archa daha ekran kartı kurduğumu hatılamıyorum denemektende vaz geçtim atı kartıma destek yok sağolsun @decent çok denedi yardımı ama olmadı olmuyor. bende açık kaynakla devam
ben hep xfce kurarım kı hepte bu komutla yaparım
xfce4-goodies

@asia'nın bir başlığı vardı sana faydası olabilir bir göz at
http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=30&t=1533

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: ata1 - 04 Temmuz 2016 - 01:02:47
ekran kartından fazlaca ümitlenme de  :)) her karta catalyst kurulum işlemez destek var mı kartına ? ben archa daha ekran kartı kurduğumu hatılamıyorum denemektende vaz geçtim atı kartıma destek yok sağolsun @decent çok denedi yardımı ama olmadı olmuyor. bende açık kaynakla devam
xfce4-goodies

Hocam peki açılışta xfce çalışmasını hangi kodla yapıyorsun ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Temmuz 2016 - 01:08:08

xfce4-goodies

Ben şu an açık kapalı herhangi bir ekran kartı sürücüsü yüklü mü onu bile bilmiyorum.

ata1

kurulum bittikten sonrasında şifre yazdığın alanda masa üzeri defauld olanı xfce yapıyorum dalıyom içeriye

Alıntı yapılan: ata

alt kısımda default yazan kısımlardan masa üzeri ve dil seçimi yapılır. Desktop kısmında lxde bulup * tabi ki kurulum yaptıysan daha sonrasında değiştirmediğin sürece hep lxde açılacaktır.
hayırlı forumlar kardeşim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Temmuz 2016 - 01:12:32

şunuda ekleyem arch wikisinde kurmayı beceremiyorsan kullanma kardesim gibisine bir bibare vardı geçen bir inglizcebilen arkadaş söylemişti onun yalancısıyım   ;D

@asia'nın bir başlığı vardı sana faydası olabilir bir göz at
http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=30&t=1533

harun252525

oha gerçekten boş kovaymış terminal bile yok kovada. boş kova vermeye utanmıyorlarmı asdfadsf :D
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

ata1

:)) ağaya beleş hiç kurulum sonrası terminalsiz kalmadım.  Kişisel hataları sisteme yüklememlisin @harun252525