[Çözüldü] dhcpcd hatası

Başlatan M4DMAX, 27 Nisan 2016 - 17:28:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

M4DMAX

Bilgisayar her açılışta network connection ayarlanıyor diyip bir kaç dakika bekliyor sonra açılıyor acıldıgında dhcpcd not working diyor wifi açılmıyor terminalden service network-manager restart yaptıktan sonra wifi çalışmaya başlıyor bu sorunu nasıl halledebilirim?

heartsmagic

Sürüm 14.04 mü?
Sorun yeni mi oluştu? Eğer yeni oluştuysa son zamanlarda özellikle ağ tarafında bir şeyleri kurcaladın mı?
Sistem ilk açıldığında başka hiçbir şey yapmadan önce şu komutun çıktısı ne oluyor:

ps aux | grep dhclient
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

M4DMAX

Aynen son zamanlarda yaşanan bir olaydan sonra oldu bu durum ilk baş wpasupplicant yükledim daha sonra  wpa_supplicant -B -i eth2 -c /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf -D wext gibi bir komut yazdım network ün interface dosyasında ufak oynama yaptım bir ağa bağlanmak için ondan sonra wpasupplicant ı sildim sonra yeniden yükledim falan böyle oldu.bir ara wifi hiç çalışmıyordu sonra dns yi manuel değiştirdikten sonra wifi çalıştı ama dedigim gibi her seferinde açılışta bekletiyor ve restart atmam gerekiyor.İstediğiniz çıktı;

root       563  0.0  0.0   4448   840 ?        S    00:39   0:00 /bin/sh -c dhclient -1 -v -pf /run/dhclient.eth0.pid -lf /var/lib/dhcp/dhclient.eth0.leases eth0 ?
root       564  0.0  0.0  10232  5120 ?        S    00:39   0:00 dhclient -1 -v -pf /run/dhclient.eth0.pid -lf /var/lib/dhcp/dhclient.eth0.leases eth0
ibowank+  2270  0.0  0.0  17312  2156 pts/6    S+   00:41   0:00 grep --color=auto dhclient

M4DMAX

heartsmagic

Ben bu konuyu bir şekilde atlamışım. Ağ dosyasında nasıl bir değişiklik yapmıştın ve geri aldın mı?
cat /etc/network/interfaces
ne diyor?

M4DMAX

çıktı;
# The loopack network interface
auto eth0
iface eth0 inet dhcp

interface de bunu ben yazdım bunu yazmadan önce wifi yi bile görmüyordu.olaydan sonra güncelleme falanda yaptım ama hala devam ediyor.

M4DMAX

heartsmagic

sudo gedit -H /etc/network/interfaces

şeklinde aç dosyayı ve şu şekilde değiştir:

auto lo
iface lo inet loopback

auto eth0
iface eth0 inet dhcp

Kaydeder, sistemi yeniden başlatırsın.