Windows 10 yanına Ubuntu Kurdum ve Sorunlar Yaşıyorum

Başlatan feyklife, 18 Mart 2016 - 02:25:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

feyklife

Merhabalar. Öncelikle konu yanlış yere açtıysam affola.
Biraz araştırmam sonucu Windows 10 un yanına ubuntu kurmaya karar verdim ve kafayı yemek üzereyim vazgeçtim ubuntudan falan sırf meraktan "D:" Sürücüsünü ayırıp içerisine kurdum ve gerçekten pişmanım bir türlü çözüm bulamadım.

Şu anda Ubuntu dan giriş yapabiliyorum yalnızca.

Sorunum şu ki; İnternette kurulum hakkın bilgilere bakarken "Windowsun yanına kur" seçeneği vardı ancak ben ubuntu kurulum ekranında böyle bir seçenek yoktu ve direk C sürücüsüne dokunmadan D" Sürücüsünü ayırdım ve oranın içine kurdum. Ancak Eski Windows 10 a geçiş yapamıyorumve Ubuntu da diğer sürücülere erişimim yok yalnızca Ubuntu için ayırdığım D sürücüsünün parçasında erişimim var Diğer Sürücülere Erişim yok.

Sürücü hatası

"Error mounting /dev/sda2 at /media/astarabista/48F000EAF000DFD4: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sda2" "/media/astarabista/48F000EAF000DFD4"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda2': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option."

Böyle bir hata alıyorum. Bilgisayar açılırken İşletim Sistemi seçmemi isteyeceğini sanıyordum ama öyle olmadı işletim sistemi seçeneği gelmiyor direk ubuntuya giriyor. Lütfen yardım edin  Windowsta çok önemli dosyalarım var oraya geri geçiş yapmam lazım.

Teşekkür ederim şimdiden.

Not: Windows Repair" yapmak için biraz araştırdım ancak DVD ye yazıp boot da çalıştırabileceğim bir dosya bulamadım intenetim de çok yavaş şu an çok büyük bir boyutta dosya indiremiyorum bağlantı kopuyor.

Barış Can

merhaba,
ilk sorum d sürücüsünü ayırdığın vakit, herhangi bir swap alanı da ayırdın mı? bunu ayırman iyi olabilirdi ilerleyen zamanlardaki kullanımın adına.

ikinci sorum ise, acaba sistem dosyalarını silmiş olabilme ihtimali nedir yanlışlıkla da olsa? zira, ubuntu kurulumu sağlıklı bir şekilde gerçekleşti ise, grubun yani başlangıçtaki seçenek menüsünün gelmeme ihtimali epey az. neyse, bu kötü ihtimali es geçerek; sonraki aşamaya gelecek olur isem, ntfs disklerine, yani windows disklerine ulaşamamanın sebebi windows'un tamamen kapanmamasından kaynaklanıyor. hibernation dediğimiz moda alıyor kendisini windows artık, tamamen kapanmıyor daha sonra hızlı açılabilmek adına. bu sebepten, ubuntu üzerinde disklere erişemiyoruz ancak bunun çözümü var. önce, şu windows'a erişememe problemini çözmeye çalışalım. çünkü grub menüsünü halletmeden windows'a da geçiş yapıp hibernation modunu kapatamayacağız. eğer windows'un hâlâ oralarda bir yerlerde ise; bunu kurtaralım.

iki yol var, birincisi boot-repair yazılımını kullanarak grub menüsünü yeniden kurmak / onarmak: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair
wiki başlığında, 2. seçeneği kullanarak varsayılan ubuntu dağıtımında boot-repair kurulumunu yapabilirsin, herhangi bir ubuntu dvd'si takmana gerek yok zaten ubuntu hali hazırda kurulu sende.

ikincisi ise: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak_%28yeniden_kurmak%29 bu bağlantıdaki seçenekler ancak yeni bir kullanıcıya karışık gelebilir. 4. yöntem, yine senin uygulayabileceğin yöntemlerden en kolayına denk düşüyor sanıyorum.

iki yoldan herhangi birini başarı ile uyguladığında -ben birincisini öneriyorum- bilgisayarını açarken karşına senin de söylediğin gibi grub menüsü gelecek seçim yapabilmen adına. bunları bir dene, ardından tekrar yardımcı olmaya çalışalım.

bir de ekleme yapayım,
sudo fdisk -l
komutu ile disk bölümlerini görebilirsin. kontrol etmen amacı ile.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

Sh4oTT

Aynı sorunu bende yasadım boot-repair ile grubu yenıden onardım, grub ekranı geldi fakat 4 tane windows isimli secenek cıktı hepsinden de windowsu acabılıyorum fakat anlamadıgım neden 4 tane secenek oldu?
Konu takipteyim.

feyklife

Merhaba. Şu anda Disklere erişim sorununu çözdüm Fixed yaptıktan sonra sorun çözüldü.
Ancak verdiğiniz adresteki Boot Repair i de Ubuntuya kurup gösterdiği şekilde yaptım olmadı. hala ubundu açılıyor ve GRUP da Windows gözükmüyor. Şunu da denedim

Windows 10 Dvdsini buldum ve başlangıç onarmayı denemdim onarılamadı hatası verdi. Komut sisteminden onarmayı denedim onarıldı dedi ancak hala windowsa geçemedim. Tek çare format mı atmak ? :/

Teşekkürler bu arada yardımınız için.

illedelinux

Disklere erişim sorununu çözdüysen Ubuntu'dan alttaki yöntemle grubu kurdugunda sistemler giriş ekranına gelmesi gerekir.

Uçbirimi aç (terminal) bu kodu gir.
sudo grub-install /dev/sda

Bir müddet sonra "no error" der ve ardından bu kodu gir bitmesini bekle ve yeniden başlat.
sudo update-grub

(Bu arada Barış Can arkadaşımıza verdigi önemli bilgi için teşekkürler.)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

feyklife

Malesef bu da işe yaramadı. Yinede tüm yardımlarınız için teşekkürler, Format atıyorum direk tek çare o gibi gözüküyor.

Edit: Pastebin = http://paste.ubuntu.com/15415709/

Buda Boot-Repair ile "Önerilen Onarım" Kaydı = http://paste.ubuntu.com/15415735/

Sh4oTT

Aynı sorunu bende yasadım da bende duzelmıstı :/

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

oldfashioned

Bende windows 10 un yanında kullanıyorum ubuntu'yu. Boot menüsünden windows sıralamada en üste getirdiğimde windows açılıyor. En alta getirdiğimde ubuntu açılıyor. UEFI ile kurdum. Bu şekilde işletim sistemleri arasında geçiş yapıyorum. Eğer anlamadıysan ve işe yarıyacağını düşünüyorsan resimle gösterebilirim. Tabi her anakart aynı olmaz ama belki işe yarar.

heartsmagic

İşte onu her seferinde yapmamak içn Boot-Repair ile Grub güncellemesi yapılıyor bizim tarafta. Böylece ön planda Grub oluyor ve hem Ubuntu'yu hem de Windows'u açıyor. Olması gereken bu, sorun yaşandığı oluyor tabi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.