[Çözüldü] Yazılım Bıkkınlığı

Başlatan ahmet_matematikci, 14 Mart 2016 - 13:52:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

Yazılım ile uğraşan kişilerde yazılım bıkkınlığı oluşuyor mu?
Hani bilgisayarın başına geçip de boş boş dolanıp içinden tek satır kod yazmak gelmemek.
IDE yada editörü açıp boş boş bakmak.
Bende oluyor.  Proje yada öğrenmek istediklerim yarım kalıyor.
Sizde de oluyor mu böyle bir yazılım bıkkınlığı.
Kaç gün sürüyor ve nasıl aşıp da projenize yazılımınıza yöneliyorsunuz.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

illedelinux

Bıkkınlık sadece yazılım için değil herşey için olur bu normaldir, ancak bıkkınlık da olsa hedefe devam etmeli.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Sh4oTT

Aynen hocam 2 aydır hıc bır sey yapmıyorum bılgısayarım bozulduktan sonra hevesım kalmadı. :( Yenı bılgısayar aldım ama dedıgınız gıbı ya oyun oynuyorum yada bos bos bakınıyorum oyle :/

ersinkandemir

Projenizi planlayın, günlük hatta gün içi planlar yapıp hedef koyun. Bugün şu özelliği yazıp tamamlayacağım, yarın şunu entegre edeceğim gibi. Plansız çalışırsanız hiç bitmeyecek endişesiyle motivasyonunuz dağılır ve günün sonunda projenin üstüne iki satır koyamadan bilgisayarı kapatmış olursunuz. Ayrıca bence müzik de önemli bir faktör çalışırken. Fonda yüksek enerjili bir playlist ile moral ve motivasyonunuzu daha diri tutabilirsiniz. :) Bir de kullandığınız araç gereçleri sık sık değiştirin. IDE fontunu, renk şemasını değiştirin. Yeni bir klavye alın vs. Yenilik iyidir.
Where there's a shell, there's a way.

ahmet_matematikci

@ersinkandemir bak bunlar güzelmiş.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ekremsenturk

Bütün gün Bilgisayarın başında oturuyorsan, hayat'tan kopuyorsun ve yaşam zevkini yitiriyorsun ve de kapasiten'in üzerinde çalışarak kendini bıktırıyorsun. Her insanın belirli bir algılama ve değerlendirme kapasitesi var. Onun ötesinde kendini zorlarsan, yaşama enerjini kaybedersin. (Buna Avrupa'da Outburning deniyor ve Stres'ten sonra en tehlikeli Sanayii'leşme hastalığı) Günün en verimli saat'lerini veya saat'ini yazılıma ayır, diğer saat'ler de normal hayatına devam et. Gününü üçe böl, İstrahat, İş, Eğlence. Öğrendiklerini işleyebilmek için vakit ayırmazsan, öğrenemezsin, ezberlemiş olursun.

Amenofis

Hoşuna giden bir proje üzerinde çalışmak, kodun çalıştığını görmek eşine az rastlanır bir zevk. Fakat istediğin gibi çalışmaması ve hatayı bulamamak ta büyük bir ızdırap. İşte şu an başıma gelen de bu. Haftalardır hatayı bulamayınca hayattan soğudum ve projeyi yarım bıraktım. Belki yine devam ederim ama hiç içimden gelmiyor.

karboran

Uyku düzeni uyku hazırlığı :
İnsanların ne kadar uyuyacağı kişiden kişiye değişsede genel olarak min 4-5 saat max 7-8 saat yeterlidir bir insan için.
Düzenli uyku çok önemli ! .En geç gece 12 oldumu yatağa gireceksin. Ve kesinlike uykuya bedeni ve ruhu hazırlamanızı tavsiye ederim.
Vakit geldimi o güne dair herşeyi unutuyoruz. Odamızı havanlandırıyoruz. Tuvalet ihtiyacımız varsa gideriyoruz. Elimizi yüzümüzü
buz gibi suyla güzelce yıkıyoruz dişlerimizi güzelce fırçalıyoruz(öncesinde süt veya yoğur yiyebilirsiniz). Ardından geceliklerimizi
giyip aynı ilkokuldaki gibi yatağa zıplıyoruz. Ve gözlerimizi tavana dikip ne olursa olsun mutluyum deyip uyuyoruz.
Not: Sigara kullanıyorsanız en az 1-1.5 saat öncesinden sigara içmeyin uykunuzu telef etmeyin.
Son olarak bu mevzuyu annemin bir lafıyla bitiriyorum "Yatarsan uykun gelir."
Uyandıktan sonra ve sonrası :
Gözlerini açtın ohh uykunu almışsın olması gerektiği gibi dünya ile beraber uyanmışsın. Aman allahım mutluluğa bak.
Dün ne yediysen bu kokuda ne :D .Odayı hemen havanlandır , temiz hava , güneş candır. Kalkar kalmaz kesinlikle sigara yakma
Kendimden biliyorum gözlerin altı mor uyanır uyanmaz bir sigara gözünün çapağıyla hop bilgisayarın başına geç.
Önce kalkıp bi tuvalete gideceksin buz gibi suyla elini yüzünü bi yıkayacaksın. Sonra üzerini değiştir ve sabah sabah kafa dinç
güzel bi plan yap bu gün ne yapacaksın arkadaş. Önem listesi hazırla kendine o gün ne yapacağın en azından genel olarak belli olsun.
Sonra karnın zil çalana kadar ders mi çalışıyon kod mu yazıyon ne yapıyosan yap. Güzelce kahvaltını yap işemi gidiyorsın
okula mı gidiyorsun nereye gidiyorsan git.

Genel tavsiyeler :
- Gün içinde bol bol mola ver kendine vakit ayır.
- Sosyalleşmeye çalış.
- Hiç bir şeyi yapmak zorunda değilsin kasmaya hiç gerek yok.
- Akşam oldumu kapat bilgisayarı , o lanet bilgisayarı sadece açman gerektiğinde aç
(Sevgilin değil karın değil bişey değil bilgisayar o bil gi sa yar ...)
- İşin her neyse bir başı ve sonu olsun, başlasın sonra bitsin ! . Saat 4 de başladın
atıyorum kod yazmaya 6 da bitsin 8 de bitsin önemli değil ama bitsin.
Sonsuz döngüye girmesin beynin bittiğini bilsin , bırak arkadaş kapat bilgisayarı.
- Özsaygı çok önemli, kaybetme kaybettiysende kazanmaya çalış.
- Başarı ölçütün sadece kendin olsun. 20 yaşında herif 20 dil biliyo deli gibi yazılımcı
şurda bunu yapmış burda bunu yapmış geç bunları hiç önemli değil, rakip demiyorum
yanlış anlaşılmayım mutluluk kriterin sadece kendin olsun. Kendini geç mutlu ol :).
- Tek gayeniz para kazanmak olmasın. Okuldan bi hocamızın bir lafını çok severim :
Para kazanmak isteyen gitsin 1 sene jilet satsın sokaklarda. Sokakta bir sene jilet satarak
karnını doyurabilen adam herşeyi satar. Dünyada en çok parayı tüccarlar kazanır.
- Huzur mutluluk düzen gelince başarıda peşinden gelir arkadaşlar. Kendimizi sevelim lütfen :).

Liste daha uzar gider aklıma gelenleri yazdım sadece. Aynı durumu bende yaşadım kısmen yaşamaya devam ediyorum.
Yukarıda yazdıklarımı kimse yanlış anlamasın, hepsi kendime söylediğim cümleler.

Müslümanlar için bir kaç tavsiye daha : Arkadaş ne yaparsan yap , yatmadan önce uyku hazırlığını yap sütünü iç
her şey çok güzel olsun, yatsı namazını kılmadan uyuyorsan; dünyanın en düzenli en mükemmel insanı da olsan
hiç bir anlamı yok. Huzura mutluluğa Allah olmadan erişemiyorsun kardeşim. Allah cümlemize yardım etsin :).

Konuyu takipdeyim, açan arkadaşada teşekkür ediyorum, çok iyi etmiş.
Selametle
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

ahmet_matematikci

Yıllarca iyi bir yazılımcı olma hayali kurdum ama üni, askerlik, kpss , memurluk derken hep yazılımcı olma hayalimi erteledim.Yazılımcı olma isteğimin altında en ucuz insana yardım etme ve yeni şeyler üretme düşüncesinde yatıyor.
Çalıştığım ofiste iş yoğunluğundan kaçıp şehir merkezinden ; kuş uçmaz kervan geçmez bir yerdeki servise aldırdım kendimi.  Sabah 8  akşam 5 arası ubuntu formunda java kitaplarındayım. 
Her şey planladığım ve hayal ettiğim gibi gitse de bıkkınlık başladı.
@karboranın dediği
Alıntı YapBaşarı ölçütün sadece kendin olsun. 20 yaşında herif 20 dil biliyo deli gibi yazılımcı
şurda bunu yapmış burda bunu yapmış geç bunları hiç önemli değil, rakip demiyorum
yanlış anlaşılmayım mutluluk kriterin sadece kendin olsun. Kendini geç mutlu ol :).

ve
@ekremsenturk un bahsettiği
Alıntı YapBütün gün Bilgisayarın başında oturuyorsan, hayat'tan kopuyorsun ve yaşam zevkini yitiriyorsun ve de kapasiten'in üzerinde çalışarak kendini bıktırıyorsun.

cümleleri tam beni tarif ediyor gibi.

Sh4oTT

Tavsiyeleriniz icin tesekkur ederım bugun gece uyumadım sımdı kapatıyorum bılgısayarı yatıyorum sabah erken kalkarım buyuk ıhtımalle ınsallah bır duzen kurabılırım :)

ekremsenturk

İlk programlamaya ilgi duymanın ötesine adım attığım yıl, ben de öyleydim. Sonu hayatımın ilk Ameliyetı ile sonuçlandı. Bunda sağlıksız beden konumu ve hareketsizliğin bir rolü olduğu kanısına vardım ve bu yaşam şekline bir son verdim. İlham bilgisayar başında gelmez. Hayattan esinlenilerek ilham alınır. Ben yürüyüşe çıkarım ve en güzel fikirler o zaman aklıma gelirler. Edindiğim tecrübeleri o zaman değerlendirebilirim.

Başkalarından okuduğum bir kaç cümleyi, hatırlayabildiğim kadar ekleyeyim:
Ubuntu forum'larından yönlendirilerek bulduğum eski bir yazıda şöyle bir şey bana yol gösterdi ve bu yazıyı daha sonra kendi deneyimlerim ile kıyasladığımda haklı buldum. "C++ öğrenebilmek, gereken çalışma saat'lerini, aylara, yıllara bölünce, rahat bir 10 yıl sürer. Bu nedenle kendinizi gereksiz zorlamayın, hayatınızı normal sürdürmeye devam edin." (Tecrümesi buna benzer)

Başka bir 'eskilerden bulduğum' yazıda : "Programlama bilmek tek başına yetmez, bir Muhasebe programı yazacaksan, muhasebe'de bilmen gerekiyor" yazan kısmı aklımda kaldı, çünkü kendim yaklaşık 30 sene önce 1 sene boyunca muhasebe dersi gördüm ve sadece en temel ilkelerini ve tekniklerini öğrenebilmiştim.

Programlama öğrenmeye ilk başladığım yıl kafamda şöyle bir planım vardı: İlk sene C öğreneceğim, ikici sene C++ öğrenirim ve üçüncü sene Java'ya geçerim. Evdeki hesap, çarşıya uymadı.

ahmet_matematikci

Sizlerin paylaşımları bende terapi etkisi yarattı.
Umutsuzluk ve bıkkınlık yerini biraz daha programlı çalışma isteği, hayata ve sevdiklerime vakit ayırmam gerektiğini hatırlattı.

freeman

@ekremsenturk 'ün dediklerine katılıyorum. 7/24 bilgisayar başında oturmak insanı bir noktadan sonra sıkıyor.
Millet geziyor, yeni şeyler öğreniyor, yıldızları izliyorlar. Biz 7/24 bilgisayar başında oturuyoruz.
Bu yüzden artık sadece oyun geliştirme ile ilgileniyorum. Ve sadece C++/Python/Javascript ile ilgileniyorum.
(Çünkü yeni diller öğrenmek ister istemez uzun bir zaman alacaktır. O dille ilgili frameworkleri, apileri kullanabilmek, o dil gibi düşünebilmek uzun zaman alır. bir dili hemen öğrenirsiniz diyenlere inanmayın. dil öğrenmek syntax öğrenmek değildir.)

Eskiye oranla artık çok daha fazla boş zamanım var.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

ahmet_matematikci

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Tekrar çalışmaya projemi bitirmeye çalışıyorum.
Anladım ki bu projelerin yarım kalmasının en büyük sebebi umutsuzluk ve hiç yetişmeyecek korkusu...
Yapman gerekeni yapıp hayatın geri kalanına vakit ayırınca işler kendiliğinden çözülüyor.