Ubuntu Kurulumunda Windows Bolumunu Goremiyorum

Başlatan ledstixx, 02 Mart 2016 - 20:07:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ledstixx

Merhaba, Windows 10 yuklu bilgisayara ikinci isletim sistemi olarak Ubuntu kurmaya calisiyorum fakat kurulumun hard disk bolumunde tum disk free space olarak gorunuyor. Windows yuklemesini ve ayrica linux icin ayirdigim ikinci bolumu goremiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.

barış

Bilinen bir durum. Kimisi EFI ile alakalı demiş, kimisi de "Windows 10 dual boot'a izin vermiyor" demiş. Şöyle de bir çözüm var:
Alıntı YapEnded up just forcing through the Ubuntu install on 2nd hard drive (/dev/sdb in ubuntu), got that working just fine.

Somewhere during that I accidentally deleted the main partition on /dev/sda (my Win10 install), so I ended up having to reinstall windows. That was mainly due to inexperience with the gparted UI. LOL, it is a quick, dangerous tool!

After the windows install, it looked like windows had reset the partitions on my second drive, but booting up with the ubuntu DVD, and looking at that with fdisk showed that not to be true.

From there I had to install supergrub to a bootable USB drive. That got me back into my ubuntu install, from there I was able to modify grub back into the MBR so that I am getting grub as the first thing I see on boot-up.

The only minor problem is instead of showing the actual win10 install in grub, it shows up as the windows recovery area. Selecting the windows recovery area as the OS to boot shows an error, but then kicks over to the Win10 boot up. So one extra button press, not a big deal.

Tested and can boot to both. And have tested a windows update that needed a restart, and that seemed to go through as well. So think I'm set!

Thanks to all who contributed!

heartsmagic

1. Windows tarafındaki hızlı başlatı kapat.
2. Eğer durum çözülmezse diskin türüne bak Windows tarafında. Eğer dinamik ise temel diske çevirmen gerekebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ledstixx

Merhaba, Fastboot kapalı. Bu sorun GPT ve MBR ile ilgili galiba ancak o konudan anlamıyorum. Elimde Paragon Hard Disk Manager programı var, bu program GPT-MBR dönüştürebiliyor sanırım ama sonucunu kestiremiyorum. Diskin tamamını değiştiriyor, sadece belirli bir partisyonu değil.

Bana adım adım talimat gerekiyor, aksi halde kendi başıma Window'u bozmadan bu sorunu çözmem mümkün değil. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

plazma

Windows tarafında yönetici hakları ile komut satırını açın ve şu komutu çalıştırın :

powercfg.exe /hibernate off sonra tekrar denersiniz kurulumda görecekmi

heartsmagic

Diskin GPT olması sorun değil, UEFI ile kurulum yapılacaksa sorun yaşamadan kurabilmen lazım. Diskin görünmemesi GTP ile alakalı değildir yani. Sen söylediğimiz önerileri denedin mi? Hızlı kapanma kapalı demişsin, diğer mesele?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.