Android hakkında?

Başlatan OnLive, 21 Şubat 2016 - 00:28:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Merhabalar. Android hakkında merak ettiğim bir mesele var. Bildiğiniz gibi Android Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu. Ama neden masaüstü Linux dağıtımları kadar güvenli değil acaba? Android için yazılmış birsürü zararlı yazılım mevcut. Diğer Linux işletim sistemleri gibi Android'in de güvenli olması gerekmez miydi?
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

onurkinin

Android'in çekirdeği linux olabilir ancak, uygulama ve oyunlar executable şeklinde çalışıyor. Market dışından indirip kurduğun apk dosyasının arka planda ne yaptığını ve paylaşan kişinin içine zararlı bir kod enjekte etmediğini bilemezsin.

O yüzden uygulama ve oyunlar market'ten indirilmeli.

sayz

şu konu sonsuza kadar tartışılacak galiba. android ile günümüzde kullandığımız linux dağıtımlarının bi alakası yok aslında bana kalırsa. çalışma mantıkları tamamen farklı. android zaten özgür bir işletim sistemi de değil uygulamaları genelinde bakarsak. play store'dan adam bir uygulama indiriyor ona her türlü izni veriyor galerideki fotoğraflarına bile erişebiliyor mesajlarını düzenleme izni veriyor vb. şeyler sonra diyor ki telefonumda zararlı yazılım var. olmaz kardeşim olmaz azıcık akıllı olan kullanıcının telefonunda zararlı yazılım olmaz. teknoloji ve bilişim konusunda toplumumuzun seviyesi "bizim çocuk çok güzel telefon kullanıyor, oyun oynamayı çok seviyor bir clash of clans oynasın ağzın açık kalır" seviyesinde olduğu için virüs de bulaşır telefon da göçer. bunun da linux'la windowsla falan alakası yok. her şey kullanıcı bilincinde bitiyor bana kalırsa.

özgür yazılımın babası da android hakkında hiç de iyi fikirlere sahip değil:

https://www.gnu.org/philosophy/android-and-users-freedom.html

https://fsfe.org/campaigns/android/android.html

http://www.theregister.co.uk/2011/09/20/stallman_on_android/

heartsmagic

@sayz, o tartışmalı konuları bir kenara bıraksak :) RMS'nin her onaylamadığını kullanmayacaksak ya da sadece onayladıklarını kullanacaksak vay halimize. RMS'yi ortaya atanlar umarım sadece onun onayladığı şeyleri kullanıyordur. Android açık kaynaklı bir sistemdir, felsefesi beğenilmez veya beğenilir, bu neticeyi değiştirmez. Zaten kendisi hiçbir zaman GNU/Linux olduğunu iddia etmemiştir sanırım. Tartışırsak uzar gider.

Bilinçli olunması meselesine katılıyorum, her sistem için geçerli bu sadece Android için değil.

@OnLive, zira Linux masaüstünde o kadar yaygın değil. Ne zaman yaygın hale gelir, o zaman daha cazip hedef haline gelir. Android tarafı biraz daha müsait bu konular için tamam, ancak netice olarak işin özü yaygınlık bana göre. Google'ın marketi üzerindeki gevşekliği de bir başka sebep burada. İzinler konusu da hakeza öyle. Hoş, yeni sürümle beraber daha çok hakim olunuyor sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

OnLive

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Şubat 2016 - 05:25:13
@sayz, o tartışmalı konuları bir kenara bıraksak :) RMS'nin her onaylamadığını kullanmayacaksak ya da sadece onayladıklarını kullanacaksak vay halimize. RMS'yi ortaya atanlar umarım sadece onun onayladığı şeyleri kullanıyordur. Android açık kaynaklı bir sistemdir, felsefesi beğenilmez veya beğenilir, bu neticeyi değiştirmez. Zaten kendisi hiçbir zaman GNU/Linux olduğunu iddia etmemiştir sanırım. Tartışırsak uzar gider.

Bilinçli olunması meselesine katılıyorum, her sistem için geçerli bu sadece Android için değil.

@OnLive, zira Linux masaüstünde o kadar yaygın değil. Ne zaman yaygın hale gelir, o zaman daha cazip hedef haline gelir. Android tarafı biraz daha müsait bu konular için tamam, ancak netice olarak işin özü yaygınlık bana göre. Google'ın marketi üzerindeki gevşekliği de bir başka sebep burada. İzinler konusu da hakeza öyle. Hoş, yeni sürümle beraber daha çok hakim olunuyor sanırım.

Yani uzak bir gelecekte Linux yaygınlaşırsa bu bizim için aslında kötü de olabilir mi?
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

heathrow

-Android'de amiral gemisi olarak tabir edilen modeller dışında kalan alt ve orta segment cihazlar güncelleme desteği konusunda zayıf kalıyorlar.
-Google, mağazaya yüklenen her uygulamayı sıkı denetimden geçirmiyor. zararlı yazılımlar da mevcut mağazada.
-Google Play Store dışında 'bilinmeyen kaynaklar'dan da yükleme yapmak mümkün.

heartsmagic

Alıntı yapılan: OnLive
Yani uzak bir gelecekte Linux yaygınlaşırsa bu bizim için aslında kötü de olabilir mi?

Elbette. Bu işin doğası gereği, çok kullanılan her zaman hedef haline gelir. Fakat, Linux ortamları Android ortamı gibi değil onu anlatmaya çalıştık biraz. Depolarımız yol geçen hanı değil, izin meseleleri de Android tarafındaki gibi değil. İleride daha cazip hedef haline gelsek bile mesele bu kadar korkutucu olmayacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmet_matematikci

Açık kaynaklı olduğu müddetçe en güvenli işletim sistemi olmaya devam edecektir.
Kullanıcı sayısı artar ise açık kapatma da o oranda hızlanacaktır.
Mükemmel başarı birlikte hareket eden gruplardan oluşur.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)