[Çözüldü] Disk temizleme ve Bleachbit kullanımı?

Başlatan şenol, 21 Şubat 2016 - 03:50:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

şenol

selam arkadaşlar , ben çok fazla windows oyunlarını kuruyorum ve siliyorum bakıyorum çalışıyormu çalışmıyormu diye , ve ben windowstayken iobit tin smart deffrager programını kullanıyordum , bilgisayarı açılışta bile birleştiriyordum , şimdi arkadaşlar bana bleachbit mi önerirsiniz yoksa başka program mı ? yada uç birimden mi temizleye yim ? yanlız ben dpkg -l veya sudo apt-get autoremove yada sudo apt - get purge filan yaptım , ve bütün wine leri mineleri de sildi ,sistem bile kitlendi , ordan burdan duyduğumu yaptım tabi , neyse arkadaşlar eğer blechbit kullanacaksam orada hangi tikleri işaretleyim ? yada bana bir program önerirmisiniz , açılışta dosya kalıntılarını otomatik olarak temizleyen , bir nevi smart deffrager , auslogıc bost speed gibi bir şey istiyorum , BU BENİM İÇİN OLMASA OLMAZ BİR ŞEY MUHAKKAK BAKIM YAPMAM LAZIM :) BENDE ALIŞKANLIK OLMUŞ MUHAKKAK TARATACAM BİLGİSAYARI :) TEŞEKKÜRLER 
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

seron

şenol, şenolcum :)
Linux tarafında o dediğin tarzda yazılımlar yoktur.
Linux'un ext4 disk biçimlendirme teknolojisi gereği de disk toparlamaya (defragmentation) hiç mi hiç gerek yoktur.

Windows tarafındaki o adını saydığın yazılımları ben bizzat yasal olarak(krekli değil) kullandım. O yazılımların amacı güya çöp temizlemek ama kendileri de çöp zaten. kısa sürede sistemimi kararsız hale getirip format atmama neden oldular, HABERİN OLSUN!

İşletim sisteminin bilmediğin yerlerini karıştırma.
İşletim sistemini bilmediğin yerlerini bir başkasına kurcalatma.
İşletim sisteminin bilmediğin yerlerini bir ya da birkaç yazılıma kurcalatma.

Yok register onarıyormuş, yok gereksiz dosya siliyormuş da, yok hızlandırıyormuş da...

Uzatmayayım. Ekteki resim senin için yeterli, gerisine karışma Linux'da:
HAA NOT: Çöp kutucuğunu boşaltabilirsin bir de root olarak çalıştır yazılımı.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

neynefes

Ubuntu Tweak uygulamasını da önerebilirim aklınızda bulunsun.

şenol

cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

illedelinux

Bleachbit'in birbirini tamamlayan iki tane temizlik aracı var, biri normal temizlik yapar digeri root kullanıcı olarak temizlik yapar, her ikisinin de "Bellek" ve "Disk alanını temizle" tiki hariç bütün tikleri işaretleyebilirsin. Ayrıca Linux sistemlerinde kodlarla da temizlik yapılıyor ama yeni kullanıcılar için Bleachbit veya Ubuntu Tweak temizlik için yeterlidir.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

neynefes

Sizin için yeterli olduysa cevaplar başlığı etiketleyin lütfen.
cozuldukonusu