Ubuntu 14.04 / Aynı alana temiz kurulum sorunu

Başlatan divestory, 03 Ocak 2016 - 09:54:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

divestory

Merhabalar ;

Konu hakkında benzer başlıklar buldum ama tam olarak sorumun cevabını alamadığım için yeni başlık açtım , kusura bakmayın .. Windows 7 ile beraber Ubuntu 14.04 Kullanıcısıyım . Bir Süredir ubuntuda yaşadığım güncelleme vs gibi sorunlardan dolayı Ubuntuyu kaldırım aynı alana yeniden temiz kurulum yapmak istiyorum.Ubuntu 10.04 sürümden beri hiç formatlamadım :) Fakat kuruluma geldiğimde ubuntu için ayırdığım alanı biçimlendirip yeniden kuramıyorum.İkinci bir Ubuntu olarak yeni yer açıyor. Disk ile ilgili alana geldiğimdede tam olarak emin olamadığım için nereye kurulu olduğundan birşey yapmadan danışmak istedim.Windowtan veri kaybetmek istemiyorum iş ile ilgili önemli dosyalar var ve yedekleyemiyorum şuan :(
  Bir diğer sorum yine 14.04 LTS versiyon indirdim ve boot yaptım ama kararsızım yeni ara sürümlere mi yükseltsem yoksa 16.04 LTS yolda sanırım beklesem mi ?
  Daha önce kurulumlarda takas alanı hakkında bilgim yoktu ayırmadım ,ayırmalı mıyım ? Nasıl yapılır ?

Şimdiden cevabınız için ve emeğiniz için teşekkür ederim
Saygılarımla
Anıl

neynefes

16.04 Nisan ayında çıkacak beklerim diyorsanız siz bilirsiniz. Kurulum esnasında "başka bir şey" seçeneği ile devam edip disk bölümlerini inceleyebilirsiniz. Sistemde bir linux dağıtımı varsa ve orayı biçimlendirmediyseniz, tek ext4 veya ntfs olmayan dosya sistemi görünüyorsa büyük ihitimalle orası önceki linux kurulumu yaptığınız kısımdır. En kabaca anlatımı bu şekilde. Önemli şirket evrakları var diyorsanız muhakkak yedekleme yapın. Ayrıca bunu genel anlamda alışkanlık haline getirin. Hatta siz kurulum yapmayın dosyaları yedeklemeden :) Swap konusunda ise eğer yeterli ram miktarına sahipseniz oluşturmanıza gerek yok.