disk bölümleme hakkında

Başlatan vince carter, 10 Aralık 2015 - 12:43:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vince carter

şu an bilgisayarda c, d, sistem ayrıldı, ve isimsiz olmak üzere dört disk bölümü var. windowsun kendi disk yönetiminden bakıyorum. burda d yaklaşık 500 gb'lık dosyalarım için ayırdığım bölüm. c ise windowsun kurulu olduğu bölüm. d diskinden 60 gb'lık bölüm ayırıp ubuntu kurmak istiyodum ancak "üst sınırda disk var açamıyoruz" gibi bi cevap aldım. yani açıyor ama isimlendiremiyorum gösteremiyorum sadece d'den boyut düştüğüyle kalıyor. şimdi aklıma şu geldi. d'den 60 gb'lık bölüm alıp c'ye eklesem bunu nasıl yaparım? çünkü ayırdığım bölümü tekrar d'ye ekleme seçeneği çıkıyor ama c'ye ekleyemiyorum.
You'll never walk alone.

fsutil

benim bildiğim hdd en fazla 4e bölünür

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Asiabenim bildiğim hdd en fazla 4e bölünür
Benimki de 4'e bolundu ama extended olarak bolebilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Aralık 2015 - 12:55:50

Windows su sekilde anliyor:

Sistem ayrildi. |  C diski.      |      D diski.     |  bos alan

Burada bos alan sadece D ye eklenir ve c bolumune tasinmaz...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

vince carter

nasıl bi yöntem izleyebilirim peki? 500 gb'lık bölüme kurmaktan başka çarem yok mu?
You'll never walk alone.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: vince carternasıl bi yöntem izleyebilirim peki? 500 gb'lık bölüme kurmaktan başka çarem yok mu?
Üstadlarımız @heartmagic, @if ve @ata1 biliyorlarsa yardım edecektir. İnanın yapabileceğim bi şey yok..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

betseg

Bu konu sadece Windows ile mi alakalı? Çünkü GNU/Linux tarzı işletim sistemleri dışında destek vermiyoruz. Sadece Windows'la alakalıysa Windows forumlarında sorabilirsiniz.

-DıLgEş-

@betseg Arkadas, ubuntu kurmak icin windows ortaminda disk bolumu ayarlamak istiyor..

betseg

O kısmı gormemişim. Bu tarz disk islemleri, Ubuntu canlı iso'da bulunan Gparted adlı programla kolayca yapılabilir.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: betsegO kısmı gormemişim. Bu tarz disk islemleri, Ubuntu canlı iso'da bulunan Gparted adlı programla kolayca yapılabilir.
İste sorun ise şu: HDD 4 bolumden fazla bolunmuyor.. Su sekilde;

1. Sistem ayrildi
2. Windows bolumu
3. Ayri bolum
4. Ubuntu olcak..

Kafam karişti.. Simdi bu 4. Bolum acilmak zorunda... Ubunu kurulum esnasinda disk bolumlendirilebiliyor mu?

betseg

C bölümü o sırada bağlı olduğu için disk islemleri yapmak tehlikeli olabilir. Windows bu yüzden yapmıyor. Ubuntu'yu canlı açıp kurulum sırasında veya kurulumdan önce Gparted ile disk ayarlamaları yapılabilir.

heartsmagic

Eğer disk MBR ise en fazla dört adet birincil bölüm olabilir. Dörtten fazla bölüm açmak isteniyorsa @MaRJiNaL'in söylediği üzere bir tanesinin uzatılmış olması gerekiyor. Eğer disk GPT ise böyle bir sınır yok, daha doğrusu bu kadar az sınır yok diyelim.

@vince carter, isimsiz dediğin bölümde ne var? Boş mu kendisi? Eğer boşsa el mecbur bir miktar disk uygulamaları ile haşir neşir olmak zorundasın. Elinin altında bir Linux yoksa Windows üzerinde bunu yapabilecek bir uygulama bulman lazım. Temelde yapacağın şu olacak: Diyelim ki isimsiz adlı bölüm boş veya dolu, D dediğin bölümden yer açıp bu bölüme bir şekilde eklemen gerekiyor. Onun için de boş olan bölümün sonlara doğru taşınması gerekecek muhtemelen. Hani Windows üzerinde bunu hangi uygulama yapar bilemiyorum. Anlayabileceğin üzere biraz da riskli bir durum, mümkünse önce yedek alırsın.

Ubuntu CD'si ile açacağın sistemdeki Gparted uygulaması ile de şansını deneyebilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam kendisi taşıma işlemi yapabiliyordu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fsutil

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Aralık 2015 - 14:47:28
Eğer disk MBR ise en fazla dört adet birincil bölüm olabilir. Dörtten fazla bölüm açmak isteniyorsa @MaRJiNaL'in söylediği üzere bir tanesinin uzatılmış olması gerekiyor. Eğer disk GPT ise böyle bir sınır yok, daha doğrusu bu kadar az sınır yok diyelim.

@vince carter, isimsiz dediğin bölümde ne var? Boş mu kendisi? Eğer boşsa el mecbur bir miktar disk uygulamaları ile haşir neşir olmak zorundasın. Elinin altında bir Linux yoksa Windows üzerinde bunu yapabilecek bir uygulama bulman lazım. Temelde yapacağın şu olacak: Diyelim ki isimsiz adlı bölüm boş veya dolu, D dediğin bölümden yer açıp bu bölüme bir şekilde eklemen gerekiyor. Onun için de boş olan bölümün sonlara doğru taşınması gerekecek muhtemelen. Hani Windows üzerinde bunu hangi uygulama yapar bilemiyorum. Anlayabileceğin üzere biraz da riskli bir durum, mümkünse önce yedek alırsın.

Ubuntu CD'si ile açacağın sistemdeki Gparted uygulaması ile de şansını deneyebilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam kendisi taşıma işlemi yapabiliyordu.

Hocam windows tarafında Easeus Partition Master uygulaması başarılı bir şekilde taşıma işlemi yapabiliyor. Windows üzerinde program açılıp yapılacak işlem belirtiliyor sonra sistem otomatik olarak yeniden başlayıp, program üzerinde açılıp taşıma işlemini yapıyor, sonra tekrar yeniden başlatıyor sistemi

bugra9

Alıntı Yapd diskinden 60 gb'lık bölüm ayırıp ubuntu kurmak istiyodum ancak "üst sınırda disk var açamıyoruz" gibi bi cevap aldım.
Tüm bölümlerin boyutlarını ve diskteki sıralamasını belirtmemişsin.
İsimsiz bölüm gerekli değilse, onu biçimlendirip ubuntu kurabilirsin. Eğer isimsiz bölümün boyutu az ise, "d" sürücüsünden azaltma yapıp bu isimsiz alan ile birleştirebilirsin.

Alıntı Yapd'den 60 gb'lık bölüm alıp c'ye eklesem bunu nasıl yaparım?
Diskteki bölümlerin sıralamaları önemlidir. Senin diskinde önce "c" sürücüsünün sonra da "d" sürücüsünün geldiğini varsayalım. "d" sürücüsünü 60Gb küçülttüğünde bu 60Gb'lık alanı "d" sürücüsünün sonuna boş alan olarak atar. Senin bu boş alanı "c" sürücüsü ile birleştirebilmen için boş alanı "c" sürücüsünden hemen sonraki yere yani "c" ile "d" sürücüleri arasına alman gerekir. Bunu bir program kullanarak yapmak istersen, bu program kopyala yapıştır mantığıyla tüm dosyalarını kaydırır ve bu da uzun süren bir işlemdir.

Programsız yapmak istersen, tüm "d" sürücüsündeki dosyalarını bir taşınabilir diske aktar ve "d" sürücüsünü sil. İstediğin gibi bölümleme yaptıktan sonra tüm dosyalarını geri aktarırsın. Ne kadar acımasız bir seçenek gibi görünse de en sağlıklı yöntem bu gibi duruyor. :)