[Çözüldü] Veri Depolama Alanını 2' ye böldüm. Diğer alan nerede?

Başlatan udem, 09 Aralık 2015 - 22:08:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

udem

Arkadaşlar Merhaba;

Linux kurmadan önce windows mantığı ile harddiskimi 2'ye böldüm. Fakat linux'a yeni geçtiğim için dosya yapısına biraz uzağım. Tam olarak ne nerede bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Resim de ki sda6 alanını ben nasıl kullanabilirim? Linux da nerede yer almaktadır.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

swap alanı yada takas alanı diye adlanır önbellek yani ram'a destek verir.normalde ramın 2 katı olmalı siz çok büyük oluşturmuşsunuz

udem

Gparted programı ile tekrar bölümlendirme yapıp oluşturmam da bir sıkıntı olur mu? Ek olarak swap 8 gb (4gb ram) olarak küçültüp diğer alanları da ext 4 olarak mı oluşturmalıyım?

Temel de benim yapmak istediğim ; windowsta ki gibi harddiski c ve d olarak ikiye bölmek.

Yardımınız için teşekkür ederim.

ata1

bölümü silip yeniden swap ve ext 4 oluşturursunuz sonrasında swap uuıd sini yeniden yazmanız gerekir ki swap alanını bulsun

udem

swap uuıd sini yeniden yazmaktan derken? Ben sistemim de bir değişiklik yapmadan sda6 'yı bu şekilde depolama alanı olarak kullanmam mümkün mü?

ata1

siz oluşturun biz yardımcı oluruz. bu şekilde swap olarak kullanırsınız

udem

Swap alanını kaldırdım. Yerine ext4 dosya türünde 280 gb lık alan ayırdım. Ayrıca 7gb'lık swap alanımız kaldı. Bu şekilde doğru mudur?

Ayrıca dosyalar kısmında 287 gb birim kısmı oluştu. O alan bizim oluşturduğumuz ext4 alanımıdır?

Teşekkürler

ata1

swapon -s
free -h

çıktınızı paylaşın swap alanı etkin mi bir bakalım

udem

Çıktılar resimdeki gibidir. Çalışıyor gözüküyor.  Dosyalar kısmında 287 gb birim kısmı oluştu. O alan bizim oluşturduğumuz ext4 alanımıdır?

ata1

resim ile değil de kod etiketi ile paylaşırsanız sevinirim daha anlaşılır olur terminalden kopyalayın kod etiketi içinde paylaşın . ayrıca anladığım kadarı ile işlem tamam
2 disk bölümünüz oluşmuş swap kullanımda

udem

Filename Type Size Used Priority
/dev/sda5                               partition 8206332 1012504 -1

toplam       kull.       boş     paylaş.    tampon     önbellk.
Bellek:       3,8G       3,6G       181M       311M       7,4M       561M
-/+ tampon/önbellek:       3,0G       750M
Takas:        7,8G       988M       6,9G

Çıktılar yukarı da ki gibidir. Şimdi ext4 olarak oluşturdugumuz alan bizim 287 gb birim şeklinde geldi. Fakat ben oraya dosya transferi yapamıyorum.

ata1

masaüstün de beliriyor ise sağ tık ile sisteme bağlayın. oluşan bölüm  diskiniz de 2 bölüm dev/sda6 oldu

farklı sistem kullanıyorum ama benzer olmalı diske sağ tıklayın

udem

ata1